سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بعد از قطعی شدن سفر حسن روحانی رییس جمهور کشورمان به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، گمانه زنی های زیادی در رسانه های داخل ایران و همچنین رسانه های بین المللی در مورد احتمال مذاکره مستقیم جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده امریکا مطرح شد؛ احتم
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

احتمال مذاکره مستقیم ایران و آمریکا

ایران به شرط رعایت حقوق ملت آماده گفت و گوست


بعد از قطعی شدن سفر حسن روحانی رییس جمهور کشورمان به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، گمانه زنی های زیادی در رسانه های داخل ایران و همچنین رسانه های بین المللی در مورد احتمال مذاکره مستقیم جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده امریکا مطرح شد؛ احتمالاتی که حتی بازار اقتصادی کشور را هم تحت تاثیر قرار داد.

ایران و امریکا

احتمال مذاکره مستقیم بین ایران و آمریکا در شرایطی مطرح می شود که دو کشور در طول بیش از 34 سال قطع روابط سیاسی، شرایط را برای مذاکره یا برقراری مجدد ارتباط مناسب نمی دیدند. اگرچه در این زمینه کوشش هایی هم صورت گرفت که به شکست انجامید.

محمدحسن آصفری عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در همین رابطه می گوید که به شرط رعایت حقوق ملت ایران و اینکه  کسی نخواهد از سر زور و قدرت نمایی با ما گفت و گو کند جمهوری اسلامی ایران آماده گفت و گو خواهد بود.

نماینده مردم اراک در مجلس همچنین اضافه می کند که غربی ها باید دیوار بی اعتمادی که با ایجاد تحریم ها بین خودشان و ملت ایران ایجاد کرده اند را با کنار زدن تحریم ها از میان بردارند.

آصفری

مشروح گفت و گوی تبیان با محمدحسن آصفری را در زیر می خوانید:

-با توجه به گمانه زنی های مطرح شده در خصوص احتمال مذاکره ایران و آمریکا در سفر رییس جمهور کشورمان به نیویورک، فکر می کنید چقدر وقوع این اتفاق را محتمل می دانید؟

ما قبلا هم با آمریکایی ها مذاکراتی داشته ایم؛ سه بار در موضوع جنگ امریکا با عراق با آمریکایی ها مذاکره داشته ایم و در مورد سوریه هم گفت و گوهایی بین دو طرف صورت گرفته است.

-مذاکراتی که این روزها از آن حرف زده می شود، مذاکره مستقیم ایران و آمریکاست، به نظر شما این موضوع چقدر امکان تحقق دارد؟

این موضوع قابل پیش بینی نیست و در واقع بستگی زیادی به سخنان رییس جمهور در سازمان ملل، برخورد آمریکایی ها در زمان سخنرانی رییس جمهور و همچنین سخنرانی اوباما در این اجلاس دارد و این احتمال باید بعد از رصد این وقایع پیش بینی شود.

همه اینها بستگی دارد که ببینیم طرف مقابل به چه شکل می خواهد به این قضیه ورود کند. ما به شرط اینکه حقوق ملت ایران رعایت شود و کسی نخواهد از سر زور و قدرت نمایی با ما گفت و گو کند و پیش شرطی برایمان تعیین نشود آماده گفت و گو هستیم و مشکلی از این بابت نداریم

-اساسا شما برقراری رابطه با آمریکا یا مذاکره با این کشور را به نفع منافع ملی کشور می دانید؟

من معتقدم مذاکره و برقراری رابطه با آمریکا به شرط رعایت عزت، حکمت و اقتدار جمهوری اسلامی مشکلی ندارد و می تواند شکل گیرد ولی به شرط اینکه طرف مقابل برای مذاکره پیش شرط تعیین نکند که در این صورت بالطبع مذاکره شکل نخواهد گرفت اما اگر مذاکرات بدون شرط و در جهت حل مناقشات بین دو طرف باشد مطمئنا می تواند اثرگذار باشد چرا که دنیا دنیای گفت و گو، تعامل و ارتباط است اما همه اینها بستگی دارد که ببینیم طرف مقابل به چه شکل می خواهد به این قضیه ورود کند. ما به شرط اینکه حقوق ملت ایران رعایت شود و کسی نخواهد از سر زور و قدرت نمایی با ما گفت و گو کند و پیش شرطی برایمان تعیین نشود آماده گفت و گو هستیم و مشکلی از این بابت نداریم.

-آیا فضای مثبتی که در حوزه بین الملل نسبت به ایران شکل گرفته به معنای تغییر سیاست ها ایران است؟

آصفری

من اعتقاد دارم به وجود آمدن فضای مثبت به نفع جمهوری اسلامی ایران در عرصه سیاست خارجی به دلیل حماسه سیاسی است که مردم آن را خلق کردند. غربی ها دیدند که نتوانستند با فشار و تهدید ملت ایران را از پا در بیاورند و ملت ایران یکپارچه پای صندوق های رای حاضر شدند و نشان دادند مقتدرانه پایبند به نظام، انقلاب، ارزش ها و آرمان ها هستند. در این شرایط این غرب متوجه این شد که باید روش برخوردش را با جمهوری اسلامی تغییر دهد و از باب گفت و گو وارد عمل شود. همچنانکه ما هم بارها روی این موضوع تاکید داشتیم که آنها نمی توانند با چوب فشار با ما وارد مذاکره شوند بلکه راهش گفت و گوست.

-به نظر شما در این فضا امکان برداشتن تحریم ها وجود دارد؟

ما امیدوار هستیم که غربی ها به عقل آمده باشند و متوجه باشند که تحریم ها بیش از اینکه ملت ایران را فلج کند آنها را فلج کرده است و آنها باید دیوار بی اعتمادی که با ایجاد تحریم ها بین خودشان و ملت ایران ایجاد کرده اند را با کنار زدن تحریم ها از میان بردارند.

من اعتقاد دارم به وجود آمدن فضای مثبت به نفع جمهوری اسلامی ایران در عرصه سیاست خارجی به دلیل حماسه سیاسی است که مردم آن را خلق کردند

-با توجه به اتفاقاتی که در روزهای آینده ممکن است در سفر رییس جمهور کشورمان به نیویورک رخ دهد، آینده روابط ایران و آمریکا را چطور پیش بینی می کنید؟

ما اعتقاد داریم اگر آمریکا از سیاست های خصمانه خود دست بردارد، آینده روشنی را به نفع دو طرف شاهد خواهیم بود.

سارا کیان

بخش سیاست تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین