وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
فضا، شهر و نظریه اجتماعی عنوان كتابی است كه فرن تانكیس آن را به نگارش درآورده و این كتاب در سال 1390 با ترجمه حمیدرضا پارسی و آرزو افلاطونی توسط انتشارات دانشگاه تهران منتشر شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فضا، شهر و نظریه اجتماعی


فضا، شهر و نظریه اجتماعی عنوان كتابی است كه فرن تانكیس آن را به نگارش درآورده و این كتاب در سال 1390 با ترجمه حمیدرضا پارسی و آرزو افلاطونی توسط انتشارات دانشگاه تهران منتشر شده است.

فضا، شهر و نظریه اجتماعی

فضا، شهر و نظریه اجتماعی در چارچوب تحلیل و نظریه اجتماعی، بررسی انتقادی و روشنی از رویكردهای كلیدی به شهرها و فضاهای شهری ارائه می كند. این كتاب رابطه اجتماعی و فضایی را در بستری از مباحث دشوار شهری: اجتماع و گمنامی: تفاوت اجتماعی و جدایی های فضایی: سیاست و فضای عمومی: اعیان سازی و نوسازی شهری: جنس و ویژگی جنسی و ذهنیت و فضا: تجربه عمل روزمره را مورد بررسی و تحقیق قرار می دهد.

    این كتاب بر رویكردی بین رشته یی منطبق است و طیفی از مباحث مربوط به شهرها و زندگی شهری را طرح می كند و چشم اندازهای برجسته جامعه شناسی شهری و نظریه اجتماعی را با تحلیلی از مسائل و موضوعات شهری معاصر به هم می آمیزد. بحث كتاب نظر به آن دارد كه به جای دیدن ساده شهر نشان دهد كه مناسبات اجتماعی و فضایی چگونه انواع متفاوتی از شهرها را به عنوان مكان ارتباط متقابل اجتماعی و محل انزوا: به عنوان عرصه های تفاوت و جدایی: به عنوان فضای سیاست و قدرت: به عنوان منظر تمایز اقتصادی و فرهنگی و به عنوان قلمرو تجربه روزمره و آزادی و... شكل می دهد. به همین صورت چگونگی بازتولید و شكل گیری مقولات اصلی اجتماعی مانند طبقه، فرهنگ، جنس، ویژگی جنسی و اجتماع، در بستر و عرصه های شهری نیز در این كتاب بررسی می شود.

    در فصل اول به بحث درباره روابط اجتماعی در شهر از خلال انزوا یا به عبارت دیگر تنهایی و خلوت پرداخته می شود.

    فصل دوم فضاهای تقسیم و تفاوت نام دارد و به بازتاب های فضایی تمایزات اجتماعی، و خطوطی كه مردم بین مكان ها می كشند، می پردازد.

    در فصل سوم (سیاست های فضا، جنبش های اجتماعی و فضای عمومی) نیز نمودهای قدرت اجتماعی در فضا مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد.

این كتاب بر رویكردی بین رشته یی منطبق است و طیفی از مباحث مربوط به شهرها و زندگی شهری را طرح می كند و چشم اندازهای برجسته جامعه شناسی شهری و نظریه اجتماعی را با تحلیلی از مسائل و موضوعات شهری معاصر به هم می آمیزد.

    موضوع فصل چهارم «سرمایه و فرهنگ: اعیان سازی شهر» است. بحثی كه در این فصل باز می گردد «ساخت مجدد اجتماعی و نمادین شهر درونی» از طریق اعیان سازی آن است. تغییراتی كه علاوه بر شكل فیزیكی بافت شهری، كاركرد اقتصادی، ارزش های فرهنگی و تركیب اجتماعی این محدوده ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

    و فصل پنجم به مباحث جنسیتی اختصاص دارد كه با عنوان فضاهای متجسم: جنس، جنسیت و شهر به این مساله می پردازد كه چگونه بدن های متفاوت به فضاهای متفاوت و تجارب فضایی متفاوت می انجامند.

    فصل ششم موضوع ذهنیت در شهر را مطرح می كند و در این فصل منظور از ذهنیت آن است كه فارغ از واقعیت بیرونی، افراد چگونه با فضاهای شهر در سطوح ادراك، خاطره و فاعلیت درگیر می شوند. عنوان فصل هفتم «فرهنگی های شهر، تاكتیك های فضایی» است. در واقع بحث این فصل درباره فضاهای دیگری است كه در مقابل نظم معمول فضاهای موجود و بر پایه انقطاع این نظم شكل می گیرند و بحث حول نظریات سه متفكر یعنی میشل فوكو، رولاند بارت و میشل دوسرتو بسط می یابد.

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان


منبع: اعتماد

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین