تبیان، دستیار زندگی
آناناس هم جزو میوه‌های «خوش قیمت»، خوشمزه و سرشار از مواد مغذی است که در هر حال بدن ما به آن نیاز دارد. این میوه‌ی اهل برزیل و پاراگوئه حاوی یک آنزیمی به نام بروملین می‌باشد که معجزه‌گر است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آناناس: معجزه‌ی بروملین را باور کن


آناناس هم جزو میوه‌های «خوش قیمت»، خوشمزه و سرشار از مواد مغذی است که در هر حال بدن ما به آن نیاز دارد. این میوه‌ی اهل برزیل و پاراگوئه حاوی یک آنزیمی به نام "بروملین" می‌باشد که معجزه‌گر است.


آناناس

سلول‌های بدن ما در جریان قیمت‌ها قرار ندارند و فقط حساب‌وکتاب نیازهایشان را دارند و بس. باور بفرمایید نه نفسمان از جای گرم بلند می‌شود و نه اینکه هر روز آناناس به دست به خانه بر می‌گردیم اما باید از خواص این نعمت‌های الهی بگوییم تا شما تشویق شوید هرازگاهی هم که شده از این میوه‌ها و خواص آن‌ها استفاده کنید.

آناناس هم جزو میوه‌های «خوش قیمت»، خوشمزه و سرشار از مواد مغذی است که در هر حال بدن ما به آن نیاز دارد. این میوه‌ی اهل برزیل و پاراگوئه حاوی یک آنزیمی به نام "بروملین" می‌باشد که معجزه‌گر است. برای همین هم می‌توانید دردها، آرتروز، اضافه‌وزن، نفخ معده، دردهای گوارشی و غیره را با این آنزیم چاره کنید. با ما باشید تا بیشتر با این میوه‌ی خوشمزه آشنا شوید.

ارزش غذایی آناناس

100 گرم آناناس حاوی مواد مغذی زیر است:

انرژی                        52 کیلوکالری

آب                            84.8 گرم

گلوسیدها                 11.6 گرم

لیپیدها                      0.2 گرم

فیبر                           1.4 گرم

کلسیم                      15 میلی‌گرم

منیزیم                      5 میلی‌گرم

پتاسیم                     146 میلی‌گرم

آهن                          0.3 میلی‌گرم

ویتامین ث                 18 میلی‌گرم

ویتامین ای                0.1 میلی‌گرم

ویتامین ب1               0.08  میلی‌گرم

ویتامین ب3               0.3 میلی‌گرم

ویتامین ب6               0.09 میلی‌گرم

ویتامین ب9               0.014  میلی‌گرم

آناناس به هضم غذا کمک می‌کند

نفخ معده، دردهای شکمی، اسپاسم و گرفتگی عضلات و غیره. همه‌ی ما این مشکلات را تجربه کرده‌ایم. آناناس برای هضم غذا مناسب است. این میوه اشتها برانگیز بوده و برای افرادی که با هضم غذا مشکل دارند بسیار مناسب است. آناناس رسیده اسید معده و نفخ را کاهش می‌دهد. توجه داشته باشید که میوه و آب آناناس برای بچه‌های زیر 6 سال توصیه نمی‌شود به خاطر اینکه مخاط گوارشی آن‌ها با اثرات آنزیم بروملین سازگاری ندارد.

آناناس یک ضد التهاب طبیعی است

آنزیم بروملین که به میزان زیادی در ساقه‌ی آناناس وجود دارد یک ضدالتهاب طبیعی فوق‌العاده است. بدن به راحتی می‌تواند این آنزیم را جذب و وارد خون کند. در این صورت هم این آنزیم باعث تنظیم فعل‌وانفعالات شیمیایی بدن می‌شود. در واقع باعث جلوگیری از بروز التهاب در بدن می‌شود.

بروملین موجود در آناناس می‌تواند التهاب را از بین ببرد و باعث رفع تورم‌ها

و کبودی موضعی شود

آناناس دردهای ناشی از آرتروز، آرتریت و غیره را تسکین می‌دهد

حتماً شما هم در اطرافیانتان خیلی‌ها را می‌بینید که از آرتروز شکایت دارند. همان طور که گفتیم آنزیم بروملین خاصیت ضدالتهابی دارد برای همین هم ورم را کمتر می‌کند، گرما و قرمزی موضعی را کاهش داده و دردهای ناشی از آرتروز و آرتریت را تسکین می‌دهد.

آناناس: برای لاغری؟

حتماً شما هم شنیده یا خوانده‌اید که آناناس یک میوه‌ی لاغرکننده است. می‌شود گفت که بروملین موجود در این میوه باعث تخریب فیبرهای کلاژن می‌شود که سلول‌های چربی را در خود ذخیره می‌کنند. برای همین هم آب جمع شده در سطح سلولیت‌ها را از بین می‌برد. در واقع ضداحتباس آب است. اما با این حال نمی‌شود گفت که آناناس باعث لاغری می‌شود و معجزه می‌کند. درست است که بروملین می‌تواند به کاهش وزن و رفع سلولیت کمک کند اما اشتباه است که تصور کنید با خوردن فقط آناناس مشکل سلولیت و اضافه‌وزنتان به طور کامل حل می‌شود. برای رسیدن به این هدف باید یک رژیم مناسب را دنبال کنید و ورزش کنید. به خاطر اینکه بروملین آناناس نمی‌تواند چربی‌ها را از بین ببرد.

آناناس برای التیام زخم‌ها

جای سوختگی، زخم، جراحات، زخم‌های واریسی و غیره. بروملین موجود در آناناس باعث التیام زخم‌ها می‌شود. به خاطر اینکه جریان خون را بیشتر می‌کند و به این ترتیب باعث می‌شود که مواد مغذی سریع‌تر به زخم‌ها برسد. پس زمانی که زخمی شده یا جراحتی برداشته‌اید حتماً آناناس میل کنید.

آناناس برای درمان سینوزیت و برونشیت

بروملین موجود در آناناس قادر است که ترشحات بینی، سینوزیت یا برونشیت را روان کرده و باعث دفع آن‌ها شود. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد افرادی که به مدت 6 روز بروملین دریافت کرده‌اند 83 درصد راحت تر توانسته‌اند از شر التهاب‌های موجود در مجاری تنفسی‌شان خلاص شود.

آناناس برای مقابله با سرطان

نتایج پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد که بروملین موجود در آناناس با سرطان مقابله می‌کند. بر اساس این نتایج دریافت زیاد این آنزیم به مدت چند ماه باعث از بین رفتن تومورهای سرطانی شده است بدون اینکه عوارض جانبی ایجاد کرده باشد. نتایج بررسی‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که بروملین می‌تواند از رشد تومورهای سرطانی جلوگیری کند. به عقیده‌ی متخصصان مصرف آناناس و دریافت آنزیم بروملین می‌تواند یک درمان مکمل برای مقابله با سرطان باشد.

آناناس

آناناس برای کاهش تورم و کبودی بعد از عمل جراحی

بروملین موجود در آناناس می‌تواند التهاب را از بین ببرد و باعث رفع تورم‌ها و کبودی موضعی شود. محققان 160 زنی که موقع زایمان اپی‌زیوتومی شدند (اپی زیوتومی یک برش جراحی است که بین واژن و مقعد ایجاد می‌شود) را مورد بررسی قرار دادند. این خانم‌ها به مدت 3 روز بعد از زایمان و هر روز 4 مرتبه به میزان 40 میلی‌گرم بروملین دریافت کردند. محققان مشاهده کردند که درد، تورم و التهاب در این خانم‌ها به میزان 90 درصد کاهش یافته است. محققان معتقدند که این آنزیم بعد از جراحی دندان، بینی، پا و یا جراحی آب مروارید هم موثر است.

چگونه می‌شود بروملین بیشتری جذب کرد؟

بروملین در میوه‌ی آناناس وجود دارد اما میزان آن زیاد نیست. این آنزیم بیشتر در ساقه‌ی این میوه قرار دارد که از عصاره‌ی آن کپسول، کرم یا پانسمان‌های پزشکی تهیه می‌کنند. می‌توانید روزانه 3 تا 4 مرتبه بین غذا از این کپسول‌ها مصرف کنید. البته بهتر است قبل از مصرف هر گونه دارو یا مکملی حتماً با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

موارد منع مصرف

دریافت آنزیم بروملین برای افراد زیر مورد منع مصرف دارد:

* افرادی که به میوه‌ی آناناس آلرژی دارند

* زنان باردار و شیرده

* بچه‌های زیر 6 سال

* مصرف داروهای ضد انعقاد خون

* مصرف آسپرین و داروهای از این دست

* در صورت مصرف گیاهان یا مکمل‌هایی که خاصیت ضد انعقادی دارند مانند جینک، امگا 3 ها

توجه داشته باشید که بروملین موجود در آناناس باعث افزایش جذب برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها مانند آموکسی‌سیلین می‌شود. برای همین بهتر است قبل از مصرف همزمان با پزشکتان مشورت کنید.

فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


مطالب مرتبط:

کاهـش دوران بیماری با آناناس

به خواص آناناس فکر کرده‌اید؟

بهترین خوراکی‌های عیادت

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.