سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
عبدالصمد خرم‌آبادی (دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه) تاکید دارد که اسرائیلی ها فیس‌بوک را بهترین ابزار گسترش صلح به شیوه صهیونیستی می‌دانند و بر این باورند که رویدادهای اجتماعی خاورمیانه با کمک فیس‌بوک به دلخواه آنها پیش رفته.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تندترین اظهارات درباره فیس بوک وزرا


عبدالصمد خرم‌آبادی (دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه) تاکید دارد که "اسرائیلی ها فیس‌بوک را بهترین ابزار گسترش صلح به شیوه صهیونیستی می‌دانند و بر این باورند که رویدادهای اجتماعی خاورمیانه با کمک فیس‌بوک به دلخواه آنها پیش رفته."

خرم آبادی

هرچند مدت زمان زیادی از فیلتر شدن نخستین شبکه اجتماعی و یکی از پربازدیدترین سایت‌های جهان در کشورمان می‌گذرد اما به جرات می‌توان ادعا کرد که هرگز این شبکه و عضویت در آن به اندازه هفته‌ها و روزهای اخیر مورد مناقشه قرار نگرفته و این همه اظهار نظر عجیب و غریب و گاه سوال برانگیز پیرامون آن مطرح نشده بود. در واقع با بر سر کار آمدن دولت تدبیر و امید، بحث عضویت برخی اعضای کابینه در شبکه اجتماعی فیلتر شده فیس‌بوک به شدت مورد توجه قرار گرفت.

این تغییر رویکرد دولت مردان به ماجرا سبب شد تا دیگر مسئولان به تکاپو بیافتند چراکه به زعم ایشان وقتی سایتی فیلتر شده است، حتما عضویت در آن اقدام مجرمانه بوده و فرد خاطی (به زعم ایشان) می‌بایست مجازات شود؛ ولی مگر می‌شود وزیر دولتی که تازه بر سر کار آمده و هنوز زمان زیادی از کسب رای اعتماد قدرتمند او در مجلس شورای اسلامی نمی‌گذرد را به جرم عضویت در یک سایت -که از قضا پیش از دوران وزارت این مقام رخ داده است- به سوال و جواب کشید و... ؟

اظهار نظر سخنگوی دستگاه قضا و دادستان کشور را باید شکستن سکوت مسئولان در قبال عضویت دولت مردان در فیسبوک دانست چراکه تا پیش از آن، اگر گلایه ای هم به این امر وجود داشت، هرگز رسانه‌ای نشده و یا در این سطح بازخورد نداشت. محسنی اژه‌ای در پاسخ به سۆالی مبنی بر اینکه آیا با توجه به حضور افراد زیادی در فیس‌بوک، به ویژه چهره‌های سیاسی، وقت آن نرسیده که این شبکه اجتماعی رفع فیلتر شود؟، پاسخی ارائه داد که شاید عجیب‌ترین اظهار نظر در این باره باشد. اگر جرایم و مصادیق مجرمانه‌‌ای که در آن [فیس‌بوک] بوده رفع شده باشد، رفع فیلتر امکان‌پذیر است؛ در غیر این صورت اتفاق خاصی نمی‌افتد. طبق قانون عهده‌دار تشخیص موارد مجرمانه، کارگروه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه است.

اگر جرایم و مصادیق مجرمانه‌‌ای که در آن [فیس‌بوک] بوده رفع شده باشد، رفع فیلتر امکان‌پذیر است؛ در غیر این صورت اتفاق خاصی نمی‌افتد. طبق قانون عهده‌دار تشخیص موارد مجرمانه، کارگروه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه است

این اظهار نظر از این رو شگفت‌آور تلقی می‌شود که حکایت از ناآشنایی دادستان کشور با مقوله شبکه‌ اجتماعی تحت نت داشته و به نوعی ثابت کننده این موضوع است که ایشان هیچ پیش زمینه‌ای در ارتباط با فیس‌بوک ندارند ولی برخلاف موارد دیگر حقوقی که که در صورت پرسش از ایشان در نشست‌های خبری، پاسخ به آنها به دفعه بعد و مطالعه ایشان منوط می‌شود، با پاسخی به غایت غیر کارشناسی و غیر قابل اجرا مواجه شده است.

در این راستا عبدالصمد خرم‌آبادی (دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه) تاکید دارد که "اسرائیلی ها فیس‌بوک را بهترین ابزار گسترش صلح به شیوه صهیونیستی می‌دانند و بر این باورند که رویدادهای اجتماعی خاورمیانه با کمک فیس‌بوک به دلخواه آنها پیش رفته" تا همین جملات را استدلالی کند برای رسیدن به این نتیجه که "فیس‌بوک ماهیت صهیونیستی دارد."

این در حالی است که مفهوم این سخن چندان واضح به نظر نمی‌رسد؛ به عبارتی بهتر، معلوم نیست که آیا ماهیت این سایت که همان شبکه اجتماعی می‌بایست مورد تردید و مراقبت قرار گیرد یا فیس‌بوک از دید خرم‌آبادی سایتی متفاوت با سایر شبکه‌های اجتماعی است؟

فیس بوک صهیونیست

فارغ از این رویکرد، ادامه سخنان دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه نشان می‌دهد که گویا «ماهیت صهیونیستی» تنها منحصر به فیس‌بوک نیست بلکه وجه اشتراک تمامی شبکه‌های اجتماعی، البته از نوع خارجی است؛ خرم‌آبادی از همه نخبگان و کارشناسان درخواست می‌کند تا مردم را با تهدیدات و خطرات فیس‌بوک و سایر شبکه‌های اجتماعی خارجی آشنا کنند، تا ترغیب شویم از این مقام که می‌بایست فنی‌تر سخن بگوید، بپرسیم: دلیل برتری شبکه‌های اجتماعی داخلی چیست؟ چرا عضویت در نمونه‌های اصلی، به نوعی کمک به آرمان صهیون بوده و عضویت در نمونه‌های گرته برداری شده (اگر نگوییم کپی شده و...) مجاز بوده و بی خطر است؟

دعوت مسئولان به رعایت قانونی که نوشته نشده است!

فرمانده نیروی انتظامی هرچند دیرتر از بقیه در این باره اظهار نظر کرده، ولی تندترین سخنان را برای رساندن منظور خود به کار گرفته و گفته: متاسفانه برخی از دستگاهها از فیس‌بوک به عنوان ارتباط با مخاطب بیرونی استفاده می‌کنند که این تنها یک توجیه است و مجوز قانونی در این رابطه وجود ندارد؛ البته ممکن است در جلسه اول شورای عالی فضای مجازی که با حضور روحانی برگزار می‌شود، این موضوع طرح و بررسی شود، اما تاکنون مقررات تغییر نکرده است و ما از برخی وزرا و مقامات انتظار داریم همانند مردم رفتار کنند.

احمدی مقدم به عنوان فرمانده ناجا و در قامت ضابط قانون چنان بدون شک و شبهه و صریح وزرا را به رعایت قانون دعوت می‌کند که اگر از قوانین بی اطلاع باشیم، باور خواهیم کرد که عضویت در فیس‌بوک خلاف مقررات و قوانین بوده و خدای ناکرده مقامات دولتی در حال قانون شکنی بوده و ضابطان و مقامات قضایی هم در حال تعلل هستند؛ حال آنکه به هیچ وجه این گونه نیست!

متاسفانه برخی از دستگاهها از فیس‌بوک به عنوان ارتباط با مخاطب بیرونی استفاده می‌کنند که این تنها یک توجیه است و مجوز قانونی در این رابطه وجود ندارد

به عبارت بهتر، نه تنها عضویت در شبکه‌های اجتماعی غیرقانونی نبوده و فرمانده ناجا مسیر را به اشتباه رفته، بلکه باید اضافه کنیم که تاکید این مقام بر این موضوع که «قانونی در این رابطه وجود ندارد»، خود خطای مضاعفی است که از فردی در جایگاه ایشان انتظار بروز آن نمی‌رود چراکه مگر می‌توان فردی را به دلیل عمل کردن در مسیری که قانونی ندارد، زنهار داده و از او خواست همانند مردم رفتار کند؟! این تاکید درست به این می‌ماند که افراد را به رعایت قانونی دعوت کنیم که اذعان داریم وجود ندارد!

حائز اهمیت آن که بسیاری از مقامات کشور با ابزار های دور زدن فیلترینگ (فیلتر شکن) به فیس بوک دسترسی دارند که البته این روش در کشور ما و بر اساس اختیارات قانونی نهاد قانونی، فیلتر شده و گذر از آن غیرقانونی محسوب می شود. اینک جای این سوال پیش می آید که به راستی این یک قانون شکنی از سوی مجریان محسوب می شود و این اقدام محدود و توجیه خواهد شد یا ادامه پیدا خواهد کرد.

فرآوری : آزاده مرنی

بخش ارتباطات تبیان


منابع: تابناک / پایگاه جنگ نرم

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین