وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بهای طلا، سکه و ارز باز هم کاهش یافتو دیرور شنبه قیمت طلا، ارز و سکه در ادامه روند کاهشی خود رکورد جدیدی را به ثبت رساند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شوک ارزی؛تداوم سقوط دلار


بهای طلا، سکه و ارز باز هم کاهش یافتو دیرور شنبه قیمت طلا، ارز و سکه در ادامه روند کاهشی خود رکورد جدیدی را به ثبت رساند.

این درحالی است که در چند روز گذشته قیمت سکه به زیر یک میلیون تومان کاهش یافته بود و انتظار می‌رفت قیمت دلار نیز به زیر 3000 تومان کاهش یابد، امروز این موضوع محقق شد.

جدول قیمت سکه و ارز

نوع سکه

قیمت (تومان)

تفاوت قیمت نسبت به ساعات اولیه دیروز

سکه‌ تمام‌ طرح‌ جدید

927هزار

2.26 درصد کاهش

سکه‌ تمام‌ طرح‌ قدیم

921 هزار

3 درصد کاهش

نیم سکه

490هزار

2درصد کاهش

ربع سکه

300هزار

3.33درصد کاهش

یک گرمی

200 هزار

5 درصد کاهش

هرگرم‌ طلای 18عیار

94 هزار و 533

3 درصد کاهش

هر مثقال طلا

408 هزار و 500

3.5درصد کاهش

اونس جهانی

1326.60 دلار

بدون تغییر

نوع ارز

دلار آمریکا

2890

4.4 درصد کاهش

یورو

4000

2درصد کاهش

بازار دلارفروشان خلوت شد

ارز

بازار ارز که در یکی دو سال اخیر با تلاطمات متعددی مواجه بود و باعث تشکیل دلال بازی و سوداگری ارزی شده بود، این روزها از سکه افتاده است و از مدتی پیش نیز قیمت انواع ارزهای معتبر رو به نزول گذاشته است. فعالان این بازار می گویند حباب قیمتی در حال تخلیه شدن است و به زودی بازار شاهد قیمت‌های واقعی ارز خواهد بود.

گشتی در بازار ارز فردوسی حاکی از کسادی کار دلالان و ارز فروشان این بازار است، بازاری که در یک سال گذشته با نوسانات مختلف روبرو بود و هر روز و دوره با تغییرات قیمتها و افزایش نرخها، اخباری جدید و رویدادی تازه را برای اقتصاد کشور رقم می زند، این روزها در سکوتی مطلق فرو رفته است و دیگر سودی مانند گذشته برای سودجویان و سفته بازان این بازارها در بر ندارد.

گرچه قیمت سکه با افت شدیدی طی 6 ماه اخیر مواجه شد و کاهش قیمت آن بسیار محسوس است، به طوریکه از فروردین ماه سال جاری تاکنون حدود 30 درصد قیمت سکه کاهش یافته و این درصد کاهش در مدت زمان 6 ماه میزان بالایی است و باعث زیان خریداران سکه شده است، اما کاهش قیمت دلار به این شدت محسوس نبوده است.

نرخ دلار در مدت زمان 6 ماه اخیر نیز مانند قیمت سکه با کاهش همراه بود اما این کاهش به صورت پله ای و آرام آرام صورت گرفته است، دلار که ابتدای امسال را با نرخ 3430 تومان آغاز کرده بود، پس از 6 ماه و در آخرین روزهای شهریورماه به رقم 3090 تومان (نرخ روز پنج شنبه گذشته) رسیده است که با کاهش 340 تومانی کاهش حدود 10 درصدی را تجربه کرده است.

با وجود اینکه کاهش قیمت دلار مانند سکه و طلا رقم نخورد، اما این میزان کاهش نیز باعث خروج دلالان و سودجویان از این بازار شد. کاهش قیمت دلار در مقابل ریال، ارزش پول ملی کشور را نیز تقویت کرد که همین امر بر روی روند کاهش قیمت سکه و طلا نیز تاثیرگذار بوده است.

جو روانی که در حال حاضر در جامعه در مورد کاهش قیمت‌ها حکم فرما است، باعث شده است که مردم مانند گذشته به سراغ خرید و نگهداری ارزها نروند و به گفته ارزفروشان چهاراره استانبول، هم اکنون میزان عرضه بیش از تقاضا در بازار ارز شده است.

نرخ دلار در مدت زمان 6 ماه اخیر نیز مانند قیمت سکه با کاهش همراه بود اما این کاهش به صورت پله ای و آرام آرام صورت گرفته است، دلار که ابتدای امسال را با نرخ 3430 تومان آغاز کرده بود، پس از 6 ماه و در آخرین روزهای شهریورماه به رقم 3090 تومان (نرخ روز پنج شنبه گذشته) رسیده است که با کاهش 340 تومانی کاهش حدود 10 درصدی را تجربه کرده است

تحلیلگران اقتصادی بر این اعتقاد هستند که برای بهبود شرایط ارزی کشور، ساختارها و سیاست های ارزی باید به طور متناوب و متناسب با بازار و اقتصاد کشور تغییر کند، در این بین توجه به وضعیت ذخایر ارزی کشور که البته همواره از سوی مقامات بانک مرکزی در دولت گذشته مثبت ارزیابی شده است از دیگر مباحث است.

استفاده مناسب از ذخایر ارزی و پاسداری و صیانت از ذخایر از دیگر اهدافی است که توسط کارشناسان اقتصادی مورد توجه است، اما به هر حال پیش بینی ها حاکی از آینده ای مثبت برای بازار ارز است.

بررسی روند کاهش قیمت دلار نشان می دهد که این ارز، سال جاری را با نرخ 3430 تومان آغاز کرد، گرچه برای مدتی روندی افزایشی داشت و در اردیبهشت ماه به نرخ 3500 تومان و 3555 تومان هم رسید اما در نهایت روندی کاهشی در پیش گرفت و در تیر و مردادماه تا مرز 3130 تومان هم تقلیل یافت و در ابتدای شهریورماه روندی نوسانی داشت اما در نهایت طی دو هفته اخیر به مرز 3060 تومان هم رسید.

جدول مقایسه ای قیمت ارزهای عمده

نوع ارز

ابتدای سال 92 ( تومان)

انتهای شهریورماه92

دلار

3430

3090

یورو

4560

4140

پوند انگلیس

5300

4940

 

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


 منابع : ایسنا، مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین