تبیان، دستیار زندگی
رابطه بین جاری‌ها، یکی از مهمترین روابط درون خانوادگی است که معمولاً تحت‌تأثیر تعامل‌های بهنجار و یا نابهنجار خانواده شوهر شکل می‌گیرد و به همان واسطه هم، در جهت تکامل و یا اضمحلال سیر می‌کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جاری‌های کارد و پنیری بخوانند!!


رابطه بین جاری‌ها، یکی از مهمترین روابط درون خانوادگی است که معمولاً تحت‌تأثیر تعامل‌های بهنجار و یا نابهنجار خانواده شوهر شکل می‌گیرد و به همان واسطه هم، در جهت تکامل و یا اضمحلال سیر می‌کند. گاهی روابط مثبت جاری‌ها، به یک رابطه دوستانه‌ی صمیمانه، مخلصانه و مفرح تبدیل می‌شود و گاهی نیز تیرگی روابط جاری‌ها چنان بر روشنی‌اش می‌چربد که دست هر دشمن خونی را هم از پشت می‌بندد.


ارتباط بین جاری ها

علت این آشفتگی روابط جاری‌ها را می‌توان در یکی از عوامل زیر جستجو کرد:

وقتی مدیریت ضعیف عمل می‌کند

گاهی برخی از پسران مجرد بواسطه مشاهده مشکلات اعضای خانواده (مادر، پدر، خواهر و ...) با خانم برادرش و یا گاه با یاد گرفتن تجربه قوم شوهر بودن؛ پس از ازدواج، سعی می‌کنند گربه را دم حجله بکشند؛ به این گمان که شاید امنیت زندگی مشترک خود را تضمین نمایند و مصائب زندگی برادرشان را دوباره تجربه نکنند. به همین جهت با تازه وارد زندگی‌شان وارد بحث می‌شوند و برای تکمیل شناخت او از جاری‌‌اش شروع می‌کنند به ذکر وقایع و مصیبت‌هایی که فلان کس برای خانواده‌شان رقم زده است و می‌زند؛ این ماجرا وقتی به نقطه اوج خود می‌رسد که پای مادرشوهر، پدرشوهر و خواهرشوهر و ... نیز به این داستان باز شود؛ بدین ترتیب ذهنیت عروس جدید را نسبت به عروس یا عروس‌های قبلی تغییر می‌دهند و دیوی دو شاخ بر سر از آنان می‌سازند، حتی گاهی خط قرمزهایی را نیز برای برخورد با آن فرد مشخص می‌کنند. این چنین است که بذر کاشته شده دوران نامزدی و یا عقد آقا داماد، چند سال بعد بارور و تنومند می‌شود و بستری را برای جنگ پایان‌ناپذیر جاری‌ها فراهم می‌کند، جنگی که شاید آقا داماد هرگز فکرش را هم از سر نگذرانده بود. اینجا است که باید گفت: «خود کرده را تدبیر نیست!»

وقتی رقابت حرف اول را می‌زند

رقابت‌های ناسالم و حسادت برانگیز، که گاه مسبب اصلی آن عدم مهارت شوهر و یا مادرشوهر و پدر شوهر، در مدیریت روابط فی مابین عروس‌ها است، می‌تواند همچون ابر سیاهی بر آسمان آبی رابطه جاری‌ها گسترده شده و برای همیشه هوای صاف را بارانی و رعد و برقی کند. شوهری که مدام همسر برادرش را به رخ زن می‌کشد و یا مادر شوهری که یک عروس را به عرش می‌برد و دیگری را بر فرش مسئول اصلی تیرگی روابط جاری‌ها هستند!

وقتی خانواده شوهر احساس خطر می‌کنند

طبیعی است هر مادر شوهر و پدر شوهری متمایل باشند روابط مثبت و مطلوبی بین جاری‌ها برقرار باشد. اما گاهی اوقات، هماهنگی جاری‌ها و روابط فوق دوستانه بین آن‌ها، نه تنها از نظر مادر شوهر و پدر شوهر پسندیده نیست بلکه موجب حساسیت و ناخوشایندی‌شان نیز می‌شود. آنان فکر می‌کنند پشت این همه دوستی و خوشی، دسیسه‌ای بر علیه‌شان خوابیده است که دیر یا زود به اصابت تیرش دچار خواهند شد. لذا ممکن است دست به کار شوند و علاج پیش از واقعه کنند!

چشم‌هایتان را بشویید و جور دیگر نگاه کنید؛ تفکرات غلط و قدیمی خود را دور بیندازید و دست پیمانی که بوی دوستی و مهربانی می‌دهد به سوی جاری‌تان دراز کنید و این‌بار، او را نه به نام جاری، بلکه با نام دوست صدا کنید!

وقتی جاری یک پای بی‌گناه ماجرا است

ارتباطات گسسته و آشفته درون خانواده همسر، رابطه تیره و تار عروس با خانواده شوهر، و یا حتی رابطه مخدوش زن و شوهری؛ گاهی ‌تر و خشک را با هم می‌سوزاند و چوبِ نارضایتی از عملکرد اطرافیان همسر و یا خود همسر را بر سرِ کسی فرود می‌آورد که هیچ جای این ماجراها نیست. رویگردانی از جاری، فقط سرایت احساسات منفی و نارضایتی درونی از همسر و یا سایر اعضای خانواده او است!

وقتی نگاه به جاری سوگیرانه است

برخی از زنان هنوز برحسب همان شنیده‌ها و قالب‌های فکری قدیمی‌شان، نگاه متعصبانه و سوگیرانه‌ای نسبت به قوم همسرشان دارند و رابطه خود با آنان را به سان کارد و پنیری می‌بینند که هرگز نباید کنار هم قرار گیرند. رابطه نه چندان شیرین مادر شوهر و عروس، چاشنی تلخی نیز در رابطه با جاری می‌شود و موجب حساسیت در برخی زنان شده و تیرگی روابط را باعث می‌شود!

سخنی کوتاه با جاری‌ها

چشم‌هایتان را بشویید و جور دیگر نگاه کنید؛ تفکرات غلط و قدیمی خود را دور بیندازید و دست پیمانی که بوی دوستی و مهربانی می‌دهد به سوی جاری‌تان دراز کنید و این‌بار، او را نه به نام جاری، بلکه با نام دوست صدا کنید!

فرآوری: نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی تبیان


برگرفته از: باشگاه همسران جوان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.