تبیان، دستیار زندگی
اگر آقا هستید و دور کمرتان بیشتر از 120 سانتی‌متر است و اگر خانم هستید و دور کمرتان 110 سانتی‌متر و بیشتر است باید بدانید که دور از جانتان خطر مرگ را دو برابر بیشتر به جان خریده‌اید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شکم گنده = بلای جان


اگر آقا هستید و دور کمرتان بیشتر از 120 سانتی‌متر است و اگر خانم هستید و دور کمرتان 110 سانتی‌متر و بیشتر است باید بدانید که دور از جانتان خطر مرگ را دو برابر بیشتر به جان خریده‌اید.

سندرم متابولیک

نام علمی‌اش «سندرم متابولیک» است، همان شکم بزرگ یا شکم‌گنده‌ی خودمان. اسمش را هر چه که بگذارید این سندرم موذی و ناشناخته بلای جان می‌شود.

البته زمانی بود و آقایانی بودند که به شکمشان می‌نازیدند شاید هنوز هم هستند مردانی که شکم بزرگ را نشانی از مردی و مردانگی می‌دانند اما بایدخدمت این آقایان محترم عرض کنیم شکم بزرگ داشتن یعنی سکته‌ی قلبی، یعنی سکته‌ی مغزی، یعنی مشکلات جنسی، یعنی دیابت و یعنی دور از جانتان مرگ زودهنگام. پس اجازه ندهید شکم برجسته سلامتی‌تان را به خطر بیندازد. با ما باشید تا با خطرات شکم‌گنده بودن آشنایتان کنیم.

شکم گنده: یکی از دلایل سکته‌ی قلبی و مغزی

برجستگی شکم را شوخی نگیرید و نگذارید وضعیت از این که هست بدتر شود. نتایج پژوهشی که در 52 کشور جهان انجام گرفته نشان می‌دهد که سندرم متابولیک سومین عامل ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی است. عامل اول مصرف دخانیات است و عامل دوم میزان کلسترول بالا. شکم بزرگ به این معنی است که در بدنتان چند جور اختلال ریز و درشت وجود دارد. این اختلالات هم باعث می‌شود که رگ‌های خونی پر شوند از چربی اضافه. برای همین هم کم‌کم رگ‌ها گرفته می‌شود و خون نمی‌تواند به راحتی جریان داشته باشد و اکسیژن لازم به ارگان‌های بدن نمی‌رسد. نتیجه این می‌شود که در قلب یا مغز لخته ایجاد می‌شود و دیگر نمی‌شود جلوی سکته‌ی قلبی یا مغزی را گرفت. برای همین هم لازم است مصرف میوه و سبزیجات را بالا ببرید. تا می‌توانید از روغن‌های گیاهی مانند روغن زیتون، روغن کلزا و غیره استفاده کنید و مصرف چربی‌های اشباع‌شده و ترانس را کاهش دهید. سیگار را ترک کنید. تنبلی را کنار بگذارید و روزانه حداقل بیست دقیقه پیاده‌روی کنید.

شکم گنده = 5 برابر دیابت بیشتر

چربی زیاد دور شکم خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را پنج برابر می‌کند. می‌پرسید چرا؟ به خاطر اینکه کارایی انسولین را کاهش می‌دهد. انسولین هورمونی است که میزان قند خون را تنظیم می‌کند. زمانی که میزان قند خون از 1 گرم در لیتر می‌گذرد معنی‌اش این است که قند خونتان بالاست و زمانی که این میزان به بالای 1.26 گرم در لیتر می‌رسد معنی‌اش این است که دیابتی هستید.

داشتن شکم بزرگ برای سلامت کبد نیز خوب نیست. مشکل با تجمع چربی‌ها

در سلول‌ها آغاز می‌شود. این شرایط می‌تواند با التهاب سلول‌های کبدی بدتر

شود و سپس باعث تخریب سلول‌ها به بیماری سیروز کبدی منجر شود

توجه داشته باشید که اگر دچار سندرم متابولیک باشید کاهش مصرف قند به تنهایی خطر ابتلا به دیابت را کاهش نمی‌دهد. باید حواستان به کل تغذیه‌تان باشد و حتماً به طور مرتب ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی و دوچرخه سواری و غیره داشته باشید. توصیه می‌کنیم تا جایی که می‌توانید مصرف قندهای زود جذب مانند کیک، آب نبات، بستنی، قند و شکر را کاهش دهید به خاطر اینکه با سرعت زیادی میزان قند خون را بالا می‌برند و باعث ابتلا به دیابت می‌شوند. سعی کنید از قندهای دیر جذب مانند پاستاها یا برنج کامل استفاده کنید.

شکم گنده= بالا رفتن خطر ناتوانی جنسی

خدا را شکر خیلی از آقایان حداقل این مسئله را جدی می‌گیرند. نتایج یک پژوهش آمریکایی نشان می‌دهد که 74 درصد آقایان مبتلا به سندرم متابولیک با مشکلات جنسی روبه رو هستند. باید بدانید که این سندرم عملکرد هورمون‌های جنسی مردانه را به هم می‌زند و قدرت جنسی آن‌ها را کاهش می‌دهد.

شکم گنده: آپنه‌ی خواب، مشکلات تنفسی

معمولاً مردم آپنه‌ی خواب را جدی نمی‌گیرند اما این مشکل یکی از خطرات ناشناخته‌ی سندرم متابولیک است. به عقیده‌ی محققان 30 درصد افرادی که دچار سندرم متابولیک هستند از آپنه‌ی خواب هم رنج می‌برند. آپنه‌ی خواب یعنی اینکه در خواب برای چند ثانیه تنفس شما قطع می‌شود و از خواب بیدار می‌شوید. این مشکل اگر درمان نشود به مرور شما را در معرض بیماری‌های عروق کرونری قرار می‌دهد. زمانی که چربی زیادی در بالاتنه و دور شکم تجمع می‌کند تنفس عادی دچار مشکل می‌شود. این مشکل که در شب و موقع خواب رخ می‌دهد نیز قلب را دچار مشکل می‌کند.

شکم گنده = فشار بالا

داشتن شکم بزرگ باعث افزایش فشارخون و ابتلا به بیماری فشارخون می‌شود. می‌پرسید چرا؟ چون زمانی که به تغذیه‌تان اهمیت نمی‌دهید و تحرکتان کم است و چربی دور شکمتان زیاد می‌شود قند کمتر جذب ارگان‌هایی که مسئول تامین انرژی بدن هستند می‌شود. در نتیجه در خون باقی می‌ماند و پانکراس انسولین بیشتری ازاد می‌کند تا جبران مافات کند. متأسفانه ترشح انسولین زیاد نتایج منفی دارد و فشارخون را بالا می‌برد. اگر فشارتان از 13 روی 8.5 بیشتر می‌شود باید حواستان را جمع کنید. توصیه می‌کنیم مصرف نوشابه، آبمیوه‌های صنعتی، نوشیدنی‌های انرژی‌زا، نمک و فست فودها را کاهش دهید و در عوض ماهی، غلات کامل و شکلات سیاه را وارد برنامه‌ی غذایی‌تان بکنید.

شکم گنده = کبد در آمپاس

داشتن شکم بزرگ برای سلامت کبد نیز خوب نیست. مشکل با تجمع چربی‌ها در سلول‌ها آغاز می‌شود. این شرایط می‌تواند با التهاب سلول‌های کبدی بدتر شود و سپس باعث تخریب سلول‌ها به بیماری سیروز کبدی منجر شود. این وضعیت هم مرحله‌ی تولید سلول‌های سرطانی است. حواستان باشد مصرف الکل نیز همین اثرات مخرب را به جا می‌گذارد.

دور کمر

شکم گنده: خطر مرگ جدی است

اگر آقا هستید و دور کمرتان بیشتر از 120 سانتی‌متر است و اگر خانم هستید و دور کمرتان 110 سانتی‌متر و بیشتر است باید بدانید که دور از جانتان خطر مرگ را دو برابر بیشتر به جان خریده‌اید. این را ما نمی‌گوییم. نتایج پژوهش‌های محققان آمریکایی می‌گوید که روی 48500 مرد و 56343 زن بین 50 سال و بالاتر انجام شده است. لطفاً کم تحرکی را کنار بگذارید. غذاهای سالم و کم چرب را در برنامه‌ی

غذایی‌تان بگنجانید. از مصرف قندهای زود جذب بپرهیزید. چربی‌های سالم مانند روغن‌های گیاهی و ماهی‌های چرب را دریابید.

شکم گنده: سرطان؟

متأسفانه باید بگوییم که داشتن شکم بزرگ خطر ابتلا به سرطان را نیز افزایش می‌دهد. نتایج پژوهش‌های محققان کره‌ایی نشان می‌دهد افرادی که شکم‌های بزرگی دارند بیشتر در معرض به خصوص سرطان کبد قرار می‌گیرند. البته همچنان محققان در حال تحقیقات بیشتر هستند و معتقدند که رسیدن به نتایج قطعی نیاز به بررسی‌های بیشتر دارد. اما در هر حال شکم بزرگ هر مشکلی که به فکرتان می‌رسد را دیر یا زود ایجاد خواهد کرد.

شکم گنده: یکی از دلایل ناباروری

سندرم متابولیک می‌تواند یکی از عوامل اصلی سندرم پلی کیستیک باشد که اولین عامل ناباروری است. در این صورت کیست‌هایی در رحم ایجاد می‌شود که اجازه‌ی تخمک‌گذاری را نمی‌دهند. اگر می‌پرسید چرا باید بگوییم تاکنون محققان پاسخ درستی به این سۆال پیدا نکرده‌اند. این احتمال می‌رود که مازاد چربی اندام‌های داخلی می‌تواند تأثیر منفی روی هورمون‌های جنسی بگذارد و باعث بی‌نظمی‌هایی در تخمدان‌ها شود.

فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


مطالب مرتبط:

سندرم متابولیک و اصلاح شیوه زندگی

تأثیر رژیم غذایی بر سندرم متابولیک

با وزن طبیعی هم می توان چاق بود!

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.