وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
فایننشال تایمز با اشاره به ادامه افزایش قیمت کالاها در ایران با وجود روی کار آمدن روحانی نوشت: درحالی که مردم با افزایش بی رویه قیمت‌ها مواجه اند این نگرانی وجود دارد امیدها برای حل سریع مشکلات به ناامیدی از سیاست‌های روحانی تبدیل شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پایان ماه عسل روحانی؟  


فایننشال تایمز با اشاره به ادامه افزایش قیمت کالاها در ایران با وجود روی کار آمدن روحانی نوشت: درحالی که مردم با افزایش بی رویه قیمت‌ها مواجه اند این نگرانی وجود دارد امیدها برای حل سریع مشکلات به ناامیدی از سیاست‌های روحانی تبدیل شود.
روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز طی گزارشی نوشت: خریداران ایرانی دیگر به افزایش مداوم قیمت ها عادت کرده اند، به خصوص افزایش قیمت کالاهای اساسی که نگران کننده تر از دیگر کالاهاست. تورم در طی یک سال گذشته موجب افزایش احساس ناامنی اقتصادی شده است. برای مثال، کره در تهران کمیاب شده است و اگر هم در مغازه ای پیدا شود، قیمت آن دو  برابر چند هفته پیش است و هر 100 گرم آن از 11 هزار ریال به 22 هزار ریال رسیده است.

روحانی

زهره، شهروند 45 ساله تهرانی در این باره می گوید: تنها کره اینطور نیست. تقریبا تمام مواد غذایی و همه چیز دیگر مثل شامپو، مسواک و لباس چنین وضعیتی دارند. وی می افزاید: هر موقع که به خرید می روم، قیمت ها مرا بهت زده می کنند.  شما می بینید که قیمت ها از دیروز به امروز افزایش یافته است و فردا نیز افزایش قیمت ادامه دارد.

بنفشه، یک زن خانه دار ایرانی نیز گفت، سال گذشته برای دختر نوجوانش یک جفت کفش به قیمت 680 هزار ریال خریده است، و همان کفش را امسال تقریبا به دو برابر قیمت خریداری کرده است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی ایران، نرخ تورم در یک سال اخیر 39 درصد بوده است. اما اقتصاددانان مستقل نرخ واقعی تورم در ایران را 60 تا 100 درصد برآورد می کنند.

این گزارش افزود: تحریم ها یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت ها بوده و موجب کاهش بیش از 50 درصدی ارزش ریال شده است. اما اقتصاددانان ایرانی همچنین سیاستهای پوپولیستی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران را نیز از دیگر عوامل افزایش نرخ تورم می دانند.

بر اساس این گزارش اکنون مردم عادی در انتظار تحقق وعده های حسن روحانی، رئیس جمهوری جدید ایران در زمینه کاهش نرخ تورم هستند.

حسین، که در منطقه دربند تهران دستفروشی می کند، می گوید: او تا حالا کاری نکرده است، و قیمت ها همینطور بالا می روند.

روحانی هفته گذشته گفت که دولتش پس از کسب رای اعتماد از کابینه کارش را شروع کرده است. تیم اقتصادی وی از تکنوکرات های عالیرتبه ای تشکیل شده که امیدوارند کشور را از سیاستهای پوپولیستی قبلی دور کنند و در عین حال با اتخاذ سیاست های کوتاه مدت، به نگرانی های فوری مردم نیز پاسخ دهند

روحانی هفته گذشته گفت که دولتش پس از کسب رای اعتماد از کابینه کارش را شروع کرده است. تیم اقتصادی وی از تکنوکرات های عالیرتبه ای تشکیل شده که امیدوارند کشور را از سیاستهای پوپولیستی قبلی دور کنند و در عین حال با اتخاذ سیاست های کوتاه مدت، به نگرانی های فوری مردم نیز پاسخ دهند.

اما در حالی که مردم با افزایش بی رویه قیمت ها و نرخ بالای بیکاری دست به گریبانند، این نگرانی وجود دارد که امیدها برای حل سریع مشکلات منجر به ناامیدی از سیاست های روحانی شود.

این روزنامه انگلیسی در ادامه نوشت: وزرای اقتصادی دولت از بخش خصوصی خواسته اند تا به رشد تولید داخلی کمک کند و وعده داده اند که قوانین دست و پا گیر بانکی و گمرکی را تعدیل کنند. اما چنین انگیزه هایی برای رفع تاثیر تحریم هایی که دولت آنها را بزرگترین مانع بر سر اجرای هر طرح اقتصادی ای می بیند، کافی نیستند.

هر موقع که به خرید می روم، قیمت ها مرا بهت زده می کنند.  شما می بینید که قیمت ها از دیروز به امروز افزایش یافته است و فردا نیز افزایش قیمت ادامه دارد.

بنفشه، یک زن خانه دار ایرانی نیز گفت، سال گذشته برای دختر نوجوانش یک جفت کفش به قیمت 680 هزار ریال خریده است، و همان کفش را امسال تقریبا به دو برابر قیمت خریداری کرده است

روز دوشنبه، روحانی از سپاه پاسداران ایران نیز خواست تا در این شرایط حساس به دولت او کمک کند و بخشی از این بار (اقتصادی) دولت را به دوش بگیرد.

وی گفت: وضعیت (اقتصادی) روشن است. ما باید 2.5 میلیون بشکه نفت صادر می کردیم که این رقم اکنون به کمتر از یک میلیون بشکه رسیده است، و این در حالی است که ما باید 7.5 میلیون تن گندم وارد کنیم.

روحانی افزود: دشمن معیشت مردم را هدف قرار داده است و تمام تحریم ها به بهانه برنامه هسته ای با هدف تضعیف قدرت خرید مردم وضع شده اند.

بخش اقتصاد تبیان

منبع : تسنیم

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین