سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
فرخ نعمتی که 13 سال پیش در ولایت عشق حضور داشت ، حالا از خاطرات آن روز ها می گوید .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خاطرات ولایت عشق


فرخ نعمتی که 13 سال پیش در ولایت عشق حضور داشت ، حالا از خاطرات آن روز ها می گوید.

فرخ نعمتی

*** هنوز برای خیلی‌ها سوال است که چرا چهره امام رضا (ع) نشان داده نشد

بازیگر نقش امام رضا (ع) در «ولایت عشق»، ابتدا با اشاره به نقشی که در این سریال عهده‌دار بود،  زمانی که در ابتدای کار ایفای نقش آن بزرگوار را به من پیشنهاد دادند، طبیعی است که فضای خاصی ایجاد شد که من از گفتن  و حرف زدن درباره آن عاجز هستم. شاید دیگران با اشاره به نقشی که در سریال «ولایت عشق» داشتم، می‌گفتند با این اقدام موهبتی نصیب من شده و من انتخاب شدم.

 در آن زمان وقتی به گوش اطرافیان می‌رسید که من قرار است نقش امام رضا(ع) را ایفا کنم، همه می‌گفتند مگر می‌شود نشان داده شود، مگر می‌شود چهره امام رضا(ع) دیده شود. این یک سوال برای همه بود و امروزه برای خیلی‌ها هنوز این سوال مطرح است که مگر امکان نداشت چهره امام رضا(ع) نشان داده شود؟ اما به اعتقاد من همین‌قدر هم به ما نشان می‌دهد که ما چقدر موفق بودیم.

 

*** برای ایفای نقش امام رضا (ع) دلهره داشتم

این بازیگر تئاتر و تلویزیون با یادآوری 13 سال قبل و ایفای نقش امام رضا(ع) در سریال مهدی فخیم‌زاده، درباره اینکه آیا برای ایفای نقش امام رضا(ع) در سریال «ولایت عشق» که حال بیش از یک دهه از آن می‌گذرد، دلهره و نگرانی داشتید؟  دلهره بازی در یک نقش همواره برای بازیگر وجود دارد و این امر طبیعی است. در آن زمان وقتی می‌خواستیم سریال «ولایت عشق» را کار کنیم به دلیل اینکه بخشی از آن کار خیلی برایمان شناخته شده نبود و نمی‌دانستیم تا چه مرزی می‌توانیم در این زمینه پیش برویم به عنوان بازیگر دلهره و نگرانی داشتم؛ چرا که معتقدم یک بازیگر همیشه مثل یک کودک کلاس اولی می‌ماند که خودش را خالی از همه چیز و هر نوع پیش‌داوری در اختیار فردی به اسم کارگردان می‌گذارد.

نعمتی در گفت‌وگویی ،  طبیعی است که برای ایفای چنین نقش بزرگی در سریال «ولایت عشق» دلهره و نگرانی داشته باشم.

به خاطر «ولایت عشق»ی که اکنون 13 سال از آن می‌گذرد و گمان می‌کنم این کار بزرگترین و مثبت‌ترین قدمی بوده که در حیطه کاری‌ام برداشتم. ما با «ولایت عشق» توانستیم به ساحت مقدسی که در مملکت‌مان بسیار زیبا و والاست نزدیک شویم و گمانم این است که این اثر برای تمامی دست‌اندرکاران «ولایت عشق» قدم بزرگی بود.....

*** جسارت‌ها و تجربه‌های فخیم‌زاده «ولایت عشق»را ماندگار کرد

بازیگر نقش امام رضا (ع) در سریال «ولایت عشق»، همچنین با اشاره به کارگردانی مهدی فخیم‌زاده در این سریال یادآور شد شاید می‌شد در آن زمان با دست بازتری عمل کرد اما در مجموع این جسارت‌ها و تجربه‌های فخیم‌زاده بود که در «ولایت عشق» خیلی عوامل را کمک کرد تا کاری ماندگار ارائه دهیم.

وی در ادامه از ماندگار شدن سریال «ولایت عشق» اظهار خوشحالی کرد باید به من حق بدهید که به عنوان یک بازیگر به خاطر بازی در «ولایت عشق» به خودم ببالم. به خاطر «ولایت عشق»ی که اکنون 13 سال از آن می‌گذرد و گمان می‌کنم این کار بزرگترین و مثبت‌ترین قدمی بوده که در حیطه کاری‌ام برداشتم. ما با «ولایت عشق» توانستیم به ساحت مقدسی که در مملکت‌مان بسیار زیبا و والاست نزدیک شویم و گمانم این است که این اثر برای تمامی دست‌اندرکاران «ولایت عشق» قدم بزرگی بود، به ویژه برای افرادی مثل مهدی فخیم‌زاده که نقش عمده‌تری در کار داشتند.

آقای فخیم‌زاده به عنوان کارگردان چندین سال جهت ساخت این مجموعه ممارست به خرج داد و از تجربیاتش استفاده کرد و در نهایت توانست کار موفقی شود و همین برای ما کافی است.

در نهایت پس از زحمات فراوان دیدیم که مهدی فخیم‌زاده در مجموع در ارائه چنین تأثیری کاملا موفق بود و من هم به عنوان بازیگر نقش اصلی این شانس و بخت را در دوره بازیگری‌ام داشتم که به دلایلی چنین نقشی به من پیشنهاد شود. به هر حال باید بگویم خوشحالم که با ایفای نقشم در «ولایت عشق» قدم مثبتی برداشته شد. امیدوارم این امر تداوم داشته باشد.

 

*** نعمتی از باز پخش چندین باره «ولایت عشق» چه احساسی دارد؟

فرخ نعمتی

این سریال ده‌ها بار با مونتاژهای مختلف در زمان‌های مختلف پخش شده است و در جاهای مختلف به غلط از آن استفاده شده است. در اینجا سوال من این است که نمی‌دانم تلویزیون از این بابت چقدر برای خودش این حق را قائل است که هر کاری دلش می‌خواهد انجام دهد.

 اخیرا در یک کاست در یکی از سی‌دی‌ها اشعار خانم جوانی به نام خانم احمدی را خواندم. این کار با موسیقی بهزاد عبدی به بازار آمد و جالب اینجاست که کاری که هنوز یک سال از انتشار آن نگذشته ما می‌بینیم که ناگهان در یک برنامه تلویزیونی از آن استفاده شده است و در نهایت با کمال رشادت در تیتراژ اسم ما را آورده‌اند، در حالی که من اصلا نمی‌دانستم که تلویزیون می‌خواهد آن‌ها را پخش کند.

 نمی‌دانم در دنیای حرفه‌ای چقدر این دستبردها و حقوق‌ دیگران را نشناختن می‌خواهد جریان پیدا کند. به همین خاطر پخش سریال «ولایت عشق» که تاکنون ده‌ها بار انجام شده است، خیلی برایم خوشایند نیست. در اینجا باید بگویم زمانی که کمیت کار را به قدری افزایش می‌دهیم که کوچکترین دسترسی به مسائل کیفی نداریم،‌ نتیجه همین می‌شود و در نهایت چند صد فیلم تلویزیونی می‌بینیم که به یک بار دیدن هم نمی‌ارزد چه برسد که بارها از کانال‌های مختلف بازپخش شود.

 

*** کیفیت سریال سازی حال حاضر تلویزیون از زبان فرخ نعمتی

این بازیگر تئاتر و تلویزیون در ادامه درباره اینکه فکر نمی‌کنید سریال‌سازی نسبت به گذشته ضعیف شده است؟  گاهی اوقات یک نوع از کارهایی ساخته می‌شوند که از ابتدا مشخص است که در جهت مطلوبی پیش نخواهد رفت. در اینجا باید گفت، برای هر کاری نیاز به یکسری مقدمات است و ما می‌توانیم حداقل این را یاد بگیریم که به عنوان مثال نمی‌شود با یک گردو برای 15 نفر فسنجان تهیه کرد.

 بر این اساس به اعتقاد من هر چیزی نیاز به ابزار خودش دارد برای اینکه بتواند شکل بگیرد. گاهی با امکانات ابتدایی کارهایمان را پیش می‌بریم در حالی که نباید این اتفاق بیافتد. ما در کارهای هنری‌مان هم تجربه ساخت فیلم‌های هشت میلی‌متری و هم 16 میلی‌متری را داشتیم که تفاوت‌های آشکاری با هم داشتند.

 امروزه که با دوربین عکاسی فیلم‌سازی می‌شود و با موبایل هر اقدامی را انجام می‌دهند کمی مرزها از بین رفته است و گاهی اوقات می‌بینیم که در یک کانال یک کار بسیار باارزش پخش می‌شود و در مقابل در شبکه دیگری یک کار دیگر می‌بینیم که باعث تعجب‌مان است که مثلا دست‌اندرکاران همان سازمان چطور به هر دو کار رضایت می‌دهند و فکر می‌کنند سلیقه مردم اینقدر متفاوت است!

فرخ نعمتی

 

*** تلویزیون ما رسما خالی از تئاتر است

‌ به نظرم ما در تلویزیون کارهای خوب هم می‌بینیم. ما باید به کارهایی که در حال حاضر داریم با بسط بیشتری نگاه کنیم. البته نمی‌خواهم بگویم روال رو به رشد است، خیر تلویزیون واقعا گاهی حرکاتی انجام می‌دهد که در جهت ضربه زدن به کلیت سینما و هنر نمایش است.

 از نمایش حرف نزنید که تلویزیون ما رسما خالی از تئاتر است اما ما می‌بنیم که مثلا در زمینه سریال که این روزها با اقبال عمومی مواجه شده است و کم‌کم خودش را نشان می‌دهد. به عنوان مثال وقتی می‌بنیم که فیلم‌های ویدیویی را دیگر کسی در بقالی‌ها خریداری نمی‌کند و فروش لازم را ندارند، فکر می‌کنیم مردم چیزهای بهتری می‌خواهند و ای کاش کمی مسۆولان ما به این موضوع فکر کنند.

 

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع :  ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین