وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
گرانی کاغذ و نبود حمایت‌های دولتی هم‌چون پرداخت یارانه کاغذ به ناشران موجب شده علاوه بر کاهش شمارگان چاپ قرآن ما با افزایش قابل‌توجه قیمت‌ها نیز روبرو باشیم، این زمینه مشکلاتی برای مسلمانان به وجود می‌آید
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هشدار برای کمبود قرآن در کشور


گرانی کاغذ و نبود حمایت‌های دولتی همچون پرداخت یارانه کاغذ به ناشران موجب شده علاوه بر کاهش شمارگان چاپ قرآن ما با افزایش قابل‌توجه قیمت‌ها نیز روبرو باشیم،‌ این زمینه مشکلاتی برای مسلمانان به وجود می‌آید که ساده‌ترین آن‌ها کمبود قرآن در مساجد و جلسات قرآن و در نهایت دور شدن مردم از کتاب آسمانی قرآن است.


قرآن

معاون نظارت بر چاپ و نشر دارالقرآن الکریم با اشاره به گرانی کاغذ در بازار گفت: شمارگان چاپ قرآن در پنج ماه نخست سال 90 سه میلیون و 165 هزار نسخه بوده است که این رقم در پنج ماه نخست سال جاری به 792 هزار و 900 جلد کاهش یافته است.

احمد حاجی‌شریف در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به مشکلات موجود بر سر راه چاپ قرآن گفت: متأسفانه طی دو سال اخیر با کاهش قابل توجه تعداد شمارگان چاپ قرآن مواجه بوده‌ایم. به گونه‌ای که آمار‌ها بسیار نگران‌کننده است.

وی افزود:‌ آمار مجوزهای صادر شده برای چاپ قرآن در دو سال گذشته نشان می‌دهد که در 5 ماه اول سال 90، شمارگان چاپ قرآن 3 میلیون و 165 هزار نسخه بوده است،‌ در پنج ماه اول سال 91 به 2 میلیون و 648 هزار نسخه رسیده و در نهایت در پنج ماه نخست سال 92 به 792 هزار و 900 جلد تقلیل یافته است،‌ دو سال تعداد شمارگان قرآنی که منتشر شده است، به یک چهارم کاهش یافته است.

بنابراین باید گفت به بحران کمبود قرآن در دو سال آینده دچار خواهیم شد.

وی مهمترین مشکل بر سر راه چاپ قرآن را نبود ثبات در بازار کاغذ و گرانی آن عنوان کرد و گفت: گرانی کاغذ و نبود حمایت‌های دولتی هم‌چون پرداخت یارانه کاغذ به ناشران موجب شده علاوه بر کاهش شمارگان چاپ قرآن ، ما با افزایش قابل‌توجه قیمت‌ها نیز روبرو باشیم،‌ این زمینه مشکلاتی برای مسلمانان به وجود می‌آید که ساده‌ترین آن‌ها کمبود قرآن در مساجد و جلسات قرآن و در نهایت دور شدن مردم از کتاب آسمانی قرآن است.

حاجی شریف تصریح کرد: این در حالی است که در کشورهای غیر اسلامی هر ثانیه یک انجیل چاپ می‌شود و دولت‌ها کمک‌های قالب توجهی به انتشار این کتاب‌ها می‌کنند، اما متأسفانه در رابطه با چاپ قرآن در کشور هیچ گونه تسهیلاتی در اختیار ناشران قرار نمی‌گیرد،‌ گذشته نه چندان دور یعنی تا سال 85 تسهیلاتی از قبیل یارانه کاغذ، فیلم و ... در اختیار چاپخانه‌داران و ناشران قرار داده می‌شد که همین امکانات و تسهیلات موجب رونق نشر شده بود.

این در حالی است که در کشورهای غیر اسلامی هر ثانیه یک انجیل چاپ می‌شود و دولت‌ها کمک‌های قالب توجهی به انتشار این کتاب‌ها می‌کنند، اما متأسفانه در رابطه با چاپ قرآن در کشور هیچ گونه تسهیلاتی در اختیار ناشران قرار نمی‌گیرد،‌ گذشته نه چندان دور یعنی تا سال 85 تسهیلاتی از قبیل یارانه کاغذ،، فیلم و ... در اختیار چاپخانه‌داران و ناشران قرار داده می‌شد که همین امکانات و تسهیلات موجب رونق نشر شده بود

وی که بارها پیش از این خطر کاهش چاپ قرآن را در سال‌های اخیر گوشزد کرده بود،‌ به قرآن‌ها اشاره کرده و گفت:‌ در سال 87 به قیمت 1200 تومان پشت جلد عرضه می‌شد،‌ از 5 سال با قیمت 15 تا 20 هزار تومان عرضه می‌شود،‌ توان خرید آن در وضعیت فعلی اقتصادی مردم وجود ندارد،‌ ناشران نیز با گرانی مواد اولیه از جمله کاغذ روبرو هستند،‌ دولت باید با سیاست‌های نظارتی و حمایتی به ساماندهی وضع موجود بپردازد.

این مقام مسئول در ادامه سخنان خود با انتقاد از عملکرد برخی ناشران در قیمت‌گذاری قرآن که در بازار برای قیمت‌گذاری وجود دارد،‌ کتاب 600 صفحه‌ای 3 تا 5 برابر تعداد صفحات است،‌ دیگر برای یک کتاب 600 صفحه بین 18 تا 30 هزار تومان قیمت قرار داده می‌شود،‌ معمولی کتابی که چاپ می‌شود، ممکن است بین 3 تا 5 سال در انبار ناشر بماند تا فروش رود،‌ باید جبران خسارتی که از این بابت به وی وارد می‌شود را نیز در قیمت‌گذاری لحاظ کند. اما برای قرآن این وضعیت وجود ندارد چرا که ظرف نهایت 6 ماه به فروش می‌رود،‌ برای قرآن نیز از عرف 3 تا 5 برابر تعداد صفحات استفاده کرد،‌ ناشران امروز قیمت‌گذاری قرآن را نیز طبق عرف کتاب‌ انجام می‌دهد و همین امر موجب ایجاد قیمت کاذب برای قرآن‌ها شده است.

بخش قرآن تبیان


منبع: خبرگزاری ایکنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین