وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
این روزها، بچه‌ها کم‌کم آماده حضور در مدرسه و کلاس درس می‌شوند و آنچه را لازم دارند، تهیه می‌کنند. خیلی‌ها هم علاوه بر دفتر، مداد و خودکار، به فکر خرید کیف و کفش جدید هستند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بهترین شرایط کیف و کفش مدرسه


این روزها، بچه‌ها کم‌کم آماده حضور در مدرسه و کلاس درس می‌شوند و آنچه را لازم دارند، تهیه می‌کنند. خیلی‌ها هم علاوه بر دفتر، مداد و خودکار، به فکر خرید کیف و کفش جدید هستند.


کوله پشتی مدرسه

این روزها، بچه‌ها کم‌کم آماده حضور در مدرسه و کلاس درس می‌شوند و آنچه را لازم دارند، تهیه می‌کنند. خیلی‌ها هم علاوه بر دفتر، مداد و خودکار، به فکر خرید کیف و کفش جدید هستند. برای همین هم بازار خرید و فروش کیف و کفش مدرسه، حسابی داغ شده است. در این میان، پدر و مادرها معمولاً به فرزندشان توصیه می‌کنند كه کیف و کفشی را بخرد که هم راحت و زیباست و هم قیمت مناسبی دارد.

بچه‌ها هم بیشتر فقط به زیبایی، طرح و رنگ کیف یا کفش توجه دارند، در صورتی که متخصصان می‌گویند زیبایی باید آخرین اولویت شما برای خرید کیف یا کفش مناسب مدرسه باشد.

به مارک‌ها توجه نکنید

بعضی دانش آموزان بیشتر از این که به راحتی یا حتی زیبایی فکر کنند، به فکر مارک‌های معروف کیف و کفش هستند و راضی نمی‌شوند كه کفشی معمولی یا کیفی بدون مارک بخرند. آن‌ها تصور می‌کنند كه با این کار، جلوی دوستان و هم‌کلاسی‌هایشان کم می‌آورند. زمانی هم که بخواهید آن‌ها را متقاعد کنید که راحتی مهم‌تر از مارک و مدل است، حرف شما را باور نمی‌کنند. آن‌ها معمولاً می‌گویند راحت بودن یا نبودن کفش یا کیف مدرسه هیچ تأثیری نخواهد داشت و نمی‌تواند مشکلی برایشان ایجاد کند.

راحتی کفش موجب می‌شود دانش آموزان در طول سال تحصیلی و زمانی که در مدرسه حضور دارند، از نظر ذهنی و فکری آرامش بیشتری داشته و راحت‌تر باشند. از طرف دیگر، نباید فراموش کنیم در بسیاری از مواقع، دردهایی که در ناحیه زانو، لگن یا کمر ایجاد می‌شود، ناشی از پوشیدن کفش نامناسب و اختلال کف پاست.

آن طور که ثابت شده است، قدرت یادگیری و تمرکز بچه‌هایی که کفش راحت و مناسبی در مدرسه می‌پوشند، بیشتر و بهتر از دیگر هم‌کلاسی‌هاست و در مقابل، کسانی که کفشی ناراحت می‌پوشند و پاهایشان اذیت می‌شود، تمرکز و توجه کافی را ندارند.

بنابراین خرید کفش مناسب، بسیار مهم است و به هیچ وجه نباید به سادگی از کنار این موضوع گذشت. زیبایی و مارک کفش باید به عنوان آخرین معیار در نظر گرفته شود. در صورتی که متأسفانه این روزها، گاهی می‌بینیم بچه‌ها فقط به فکر خریدن مارکی خاص یا مدلی جدید هستند و بیش از هر چیز به زیبایی و ظاهر کفش توجه می‌کنند. پس توصیه می‌شود كه والدین این موضوع را در نظر داشته باشند و هیچ وقت زیر بار خرید این نوع کفش‌ها نروند.

کفش جا باز نمی‌کند

خیلی وقت‌ها، کفش کمی تنگ است و پا را اذیت می‌کند، اما فروشنده‌ها می‌گویند: «نگران نباشید؛ چند روز بپوشید، جا باز می‌کند!» اما کفش مناسب باید حدود نیم سایز بزرگ‌تر از اندازه پای فرد باشد، چون کفش جا باز نمی‌کند و این باور اشتباه است. کفشی مناسب است که در همان لحظه اول، فرد با آن احساس راحتی کند.

آن طور که ثابت شده است، قدرت یادگیری و تمرکز بچه‌هایی که کفش راحت و مناسبی در مدرسه می‌پوشند، بیشتر و بهتر از دیگر هم‌کلاسی‌هاست و در مقابل، کسانی که کفشی ناراحت می‌پوشند و پاهایشان اذیت می‌شود، تمرکز و توجه کافی را ندارند.

برای خرید کفش مناسب به والدین چنین توصیه می‌کنند كه حتماً باید بعد از ظهر که پا در بزرگ‌ترین حالت ممکن قرار دارد، برای خرید کفش مراجعه کنید. همچنین برای خرید کفش، حتماً باید به مدل پای فرد نیز توجه داشته باشید. در واقع، اگر طرح کف پای افراد مختلف را با یکدیگر مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم كه مدل پای هر کس با دیگری فرق می‌کند و به همین دلیل هر کس باید متناسب با مدل خاص پای خودش، کفش مناسب را انتخاب کند، به این معنا که اگر کفشی برای یکی از فرزندان شما راحت و مناسب است، لزوماً برای بقیه بچه‌ها این طور نخواهد بود.

بهترین کفش، کفشی است که رویه چرمی داشته باشد، چون در کفش‌های چرمی، انتقال هوا بین پوست و خارج، بهتر برقرار می‌شود. پوشیدن کفش‌های پلاستیکی نمی‌تواند چنین وضعی را ایجاد کند و در نتیجه، تعریق زیاد پا حتی می‌تواند باعث ایجاد عفونت‌های قارچی بین انگشتان پای کودک شود.

کفش نه باید تخت باشد و کف پا در آن فقط به اندازه لایه‌ای کوچک از زمین فاصله داشته باشد و نه کفش پاشنه بلند مناسب است. کفش مناسب باید لژ کوچکی زیر پای فرد داشته و حتی‌المقدور بهتر است این لژ بین پنجه و پاشنه پا نیز همسان باشد، یا حدود یک سانتی‌متر نسبت به جلوی پا بیشتر باشد. پوشیدن چنین کفش‌هایی باعث می‌شود، فشار به طور یکسان در کف پا و بین پنجه و پاشنه توزیع شود و در نتیجه وضع بهتری ایجاد می‌کند.

کفش‌های نوک باریک هم با ایجاد فشار روی انگشتان پا به هیچ عنوان مناسب نیستند و حتماً باید هنگام خرید از کفش‌هایی که پنجه‌های پهنی دارد و نوک آن‌ها خیلی باریک نیست، انتخاب کنید.

انواع کوله برای کوهنوردی

کوله پشتی با بندهای پهن بخرید

کوله پشتی‌ها بهترین انتخاب برای خرید کیف مدرسه به شمار می‌آید. بهترین کیف مدرسه، کوله‌ پشتی‌های دوبنده است و استفاده از کیف‌هایی که یک طرفه روی شانه قرار می‌گیرد یا کیف‌هایی که دانش آموز باید آن‌ها را در دست بگیرد، به هیچ عنوان برای مدرسه مناسب نیست.

با توجه به این که معمولاً دانش آموزان تعداد زیادی کتاب و دفتر را همراه خودشان به مدرسه می‌برند، بسیار مهم است کیفی انتخاب کنیم که فشار کمتری به آن‌ها وارد می‌کند. کیف‌های دستی باعث می‌شود فشار زیادی به عضلات ناحیه مچ دست و به ویژه آرنج وارد شود و اگر دانش‌آموز از کیف‌هایی استفاده کند که به صورت یک طرفه روی شانه قرار می‌گیرد، عضلات شانه و گردن زیر فشار خواهد بود؛ بنابراین بهترین مدل کیف مدرسه، کوله پشتی‌های دوبنده است.

بعضی از کوله پشتی‌ها، علاوه بر بندهای شانه، بند مخصوص کمر هم دارد و به همین دلیل انتخاب بهتری به حساب می‌آید. در واقع، کوله پشتی‌هایی که بندهای بیشتر و پهن‌تری دارد، انتخاب مناسب‌تری است.

کوله پشتی‌ها از کیف‌های چرخ دار، بهترند

این روزها کیف‌های چرخ داری هم روانه بازار شده و گاهی برای کاهش فشار، از این نوع کیف استفاده می‌کنند، اما کوله پشتی‌ها در مقایسه با این نوع کیف‌ها هم انتخاب بهتری است. ولی در صورتی که دانش آموزان و به ویژه کودکان، واقعاً ناچار هستند كه تعداد زیادی دفتر و کتاب با خودشان حمل کنند، استفاده از این کیف‌ها اجتناب ناپذیر می‌شود، اما این کیف‌ها هم مشکلات خاص خودش را دارد و در طولانی مدت باعث می‌شود با کشیدن کیف، به ناحیه مچ و آرنج کودک فشار وارد شود.

حمل نادرست کوله پشتی‌ها

اگر فکر می‌کنید استفاده از کیف‌های نامناسب یا استفاده نامناسب از کوله پشتی‌ها، خطری ندارد و مشکلی ایجاد نمی‌کند، باید بدانید كه چنین فکری اشتباه است و استفاده از کیف‌های نامناسب یا حمل نادرست کوله پشتی‌ها می‌تواند باعث بروز مشکلات متعددی شود. حمل یک طرفه کوله پشتی‌ها موجب وارد شدن فشار یک طرفه شده و به بروز دردهای عضلانی منجر می‌شود. از طرف دیگر، حمل نادرست این کیف‌ها حتی می‌تواند باعث انحراف ستون مهره‌های دانش آموز نیز بشود.

توصیه می‌شود تا جایی که امکان دارد، تعداد کتاب‌هایی را که کودکان مجبورند هر روز با خودشان حمل کنند، کاهش دهید تا صدمات و مشکلات ناشی از حمل بار کاهش یابد و در صورتی که لازم است تعداد زیادی کتاب با خود ببرند نیز از کیف‌های مناسب استفاده کنید.

جام جم

دکتر فرزانه ترکان - متخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: zahedkola

برگرفته از گروه: آموزش و تحقیقات

 

مطالب مرتبط:

اشتباهاتی در استفاده از کوله پشتی

کیف دستی مناسب‌ تر است یا کوله پشتی؟

انتخاب كیف مناسب دانش آموزان

استفاده از کوله پشتی مناسب

از خانه تا مدرسه

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین