تبیان، دستیار زندگی
علی رغم اعلام مکرر وزارت آموزش و پرورش مبنی بر ممنوعیت ورود کتاب های کمک آموزشی به مدارس و تایید نکردن این کتب، این روزها شاهد داغ شدن بازار تبلیغاتی این کتاب ها از طریق رسانه ملی هستیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کلاغ ها به مدرسه نمی روند!

کلاغ ها به مدرسه نمی روند


علی رغم اعلام مکرر وزارت آموزش و پرورش مبنی بر ممنوعیت ورود کتاب های کمک آموزشی به مدارس و تایید نکردن این کتب، این روزها شاهد داغ شدن بازار تبلیغاتی این کتاب ها از طریق رسانه ملی هستیم.


در حالی کتاب های کمک آموزشی از طریق رسانه ملی و به صورت گسترده تبلیغ می شود که سازمان پژوهش آموزش و پرورش ادعا می کند نه تنها محتوای این کتابها را ندیده، بلکه مجوزی هم برای انتشار آنها صادر نکرده است، لذا حق ورود به مدرسه را ندارند.

بحث تبلیغات زمانی جالب می شود که در آستانه سال تحصیلی، کتب کمک آموزشی "کتا ب های کار پایه جدیدالتالیف هفتم" یکی از موسسات انتشاراتی با عنوان «کلاغ سپید» در حالی به صورتی گسترده از طریق رسانه ها تبلیغ می شود که هنوز تعدادی از کتب این پایه در کتابفروشی ها توزیع نشده، با این اوصاف باید پرسید چگونه می شود کتابهای کمک آموزشی زودتر از کتابهای اصلی در دسترس دانش آموزان و متن و محتوای این کتب در اختیار ناشران قرار می گیرد؟

حجت الاسلام والمسلمین محی الدین بهرام محمدیان، رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در این باره  گفت: آموزش و پرورش برای این کتاب های کمک آموزشی هیچ گونه مجوزی صادر نکرده و به همین دلیل این کتاب ها مجوز ورود به داخل مدرسه را ندارند.

وی افزود: هر چند که از محتوای این کتاب ها اطلاعی نداریم چرا که به سازمان پژوهش ارائه نشده، اما درباره آن قضاوتی هم نمی کنیم؛ آموزش و پرورش تنها کتاب های کمک آموزشی «انتشارات مدرسه» و برخی از کتاب هایی که اسامی آنها در سامانه مربوط به رسانه های کمک آموزشی این سازمان آمده را تایید می کند.

آموزش و پرورش تنها کتاب های کمک آموزشی «انتشارات مدرسه» و برخی از کتاب هایی که اسامی آنها در سامانه مربوط به رسانه های کمک آموزشی این سازمان آمده را تایید می کند.

محمدیان با بیان اینکه کتاب های کمک آموزشی "کلاغ سپید" و" گاج" مخصوص پایه های هفتم و سوم که تبلیغ می شوند، مجوز خود را از وزارت ارشاد دریافت کرده اند، لذا حق ورود به مدرسه را ندارند.

همچنین محمد ناصری، مدیرکل انتشارات و تکنولوژی آموزشی در گفت وگو با ایسنا به دلایل ایجاد بازار کتاب های کمک آموزشی اشاره کرد و گفت: زمانی که دانش آموز بخواهد مفاهیم را به صورت عمیق تر بیاموزد، کتاب کمک آموزشی می تواند به وی کمک کند. همچنین این کتاب ها در ساده تر کردن موضوعات نیز نقش دارند، اما تنها کتابی مورد تایید است که دارای استانداردهای لازم آموزش و پرورش باشد.

وی افزود: طی سال های گذشته دستورالعمل صریح قانونی از یک مقام مافوق برای همه دستگاه های دولتی نداشتیم که بخواهند بر اساس آن موضع خود را درباره کتاب های کمک آموزشی اعلام کنند، اما در سال 90 قانونی مصوب شد که به مصوبه 828 شورای عالی آموزش و پرورش معروف است و بر اساس آن آیین نامه ساماندهی منابع آموزشی، تربیتی و مواد و رسانه های آموزشی تصویب و توسط رییس جمهور ابلاغ شد.

ناصری ادامه داد: بر اساس این آیین نامه شورای عالی آموزش و پرورش، تمام کتاب های کمک آموزشی و مواد و رسانه های آموزشی گروه سنی تحت پوشش آموزش و پرورش (شش تا 18 ساله ها) برای چاپ و نشر باید تاییدیه آموزش و پرورش را داشته باشند.

بر اساس این آیین نامه شورای عالی آموزش و پرورش، تمام کتاب های کمک آموزشی و مواد و رسانه های آموزشی گروه سنی تحت پوشش آموزش و پرورش (شش تا 18 ساله ها) برای چاپ و نشر باید تاییدیه آموزش و پرورش را داشته باشند.

به گفته مدیرکل انتشارات و تکنولوژی آموزشی، وزارت ارشاد موظف به ارائه مجوزنشر کتب است، اما متولی تالیف و تایید کتاب های کمک آموزشی گروه سنی یاد شده (شش تا 18 سال) آموزش و پرورش است و هر کتابی برای ورود به مدرسه باید دارای تاییدیه این وزارتخانه باشد.

وی افزود: با توجه به اینکه بحث کتاب های کمک آموزشی متاسفانه به دلیل سودآوری، ناشران را به سمت خود می کشد، نهادهایی که باید در این زمینه به کمک آموزش و پرورش بیایند، توجه لازم را ندارند.

ناصری ادامه داد: همان گونه که وزارت ارشاد موظف است درخصوص انتشار هر موضوعی در خصوص زندگی و اندیشه های امام(ره) از دفتر نشر مجوز بخواهد، در تبلیغاتی که برای کتاب های کمک آموزشی انجام می گیرد، مجوز و تاییدیه انتشار آن کتاب ها که باید از سوی آموزش و پرورش صادر شده باشد را از موسسات نمی خواهد و این موضوع جای تعجب دارد که چرا یک دستگاه فرهنگی تنها به سودآوری می اندیشد!

قانون شکنی رسانه ملی برای کسب منفعت

به گفته وی، بر اساس ماده 7 مصوبه 828 شورای عالی آموزش و پرورش، مشارکت و همکاری معاونت ها، سازمان های وابسته به آموزش و پرورش و سایر دستگاه های فرهنگی و آموزشی کشور در اجرای این مصوبه الزامی است.

به گفته ناصری، برای آموزش و پرورش نیز جای سئوال است که چگونه ممکن است کتاب های جدیدالتالیف سوم ابتدایی که هنوز در بین دانش آموزان توزیع نشده و برخی از عناوین کتاب های جدیدالتالیف پایه هفتم به دست دانش آموزان نرسیده، کتاب های کمک آموزشی برای این کتاب ها تالیف شده و به این شدت از طریق صدا و سیما تبلیغ می شود؟

مدیرکل انتشارات و تکنولوژی آموزشی ادامه داد: کتاب کمک آموزشی زمانی به دانش آموزان توصیه می شود که در طول سال تحصیلی معلم بخواهد برای تعمیق بیشتر مفاهیم دروس، کتابی را به دانش آموز معرفی کند؛ باز سئوال دیگری به ذهن می رسد که چگونه ممکن است قبل از آغاز سال تحصیلی، این نیاز اجباری برای دانش آموزان از سوی یک دستگاه فرهنگی تحمیل شود؟

وی با تاکید بر اینکه کتاب های کمک آموزشی که از آموزش و پرورش مجوز انتشار دریافت نکرده باشند، حق ورود به مدرسه را ندارند، گفت: معلمان نیز چنین مجوزی برای تهیه این گونه کتاب ها را ندارند، لذا نه تنها این کتاب ها وارد مدارس نمی شود، بلکه به خانواده ها توصیه می شود تنها کتاب هایی را تهیه کنند که در صورت صلاحدید، معلم آن را معرفی کند، در غیر این صورت دانش آموزان هیچ گونه نیازی به کتاب های کمک آموزشی ندارند.

به نظر می رسد نگاه صرف سودآوری حاصل از تبلیغ کتب کمک آموزشی در برخی رسانه ها از جمله رسانه ملی، آموزش و پرورش را از اهداف اصلی اسناد سند تحول در حوزه یادگیری کتاب های جدیدالتالیف دور می کند چرا که مسئولان حوزه تالیف سازمان پژوهش وزارت آموزش و پرورش بارها تاکید کرده اند که کتاب های جدیدالتالیف نیازی به کتاب های کمک آموزشی ندارند و چنانچه این نیاز احساس شود، سازمان پژوهش نسبت به تدوین و تالیف آن اقدام خواهد کرد.


منبع: خبرگزاری ایسنا

بخش سفیران تبیان