تبیان، دستیار زندگی

چطور از سرایت گلودرد چرکی جلوگیری کنیم؟

گلودرد چرکی یک بیماری بسیار مسری است. میکروب مولد گلودرد چرکی در اثر عطسه یا سرفه فرد بیمار در فضای اتاق پخش شده و سایر افراد را مبتلا می‌کند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 گلودرد چرکی   گلودرد باکتریایی   گلودرد استرپتوکوکی   درد گلو

گلودرد چرکی یک نوع عفونت باکتریایی است که به سرعت در یک محیط بسته مثل خانه یا محل کار و یا کلاس درس مدرسه پخش می‌شود.

 

گلودرد چرکی در اثر یک باکتری به نام استرپتوکوک A ایجاد می‌شود. لذا به آن، گلودرد باکتریایی و یا گلودرد استرپتوکوکی نیز گفته می‌شود.

 

برخی از علائم گلودرد چرکی عبارتند از: مشاهده تکه‌های سفید رنگ در ته گلو، احساس درد گلو هنگام قورت دادن غذا، تب، ورم غدد گردن و بزرگ شدن لوزه‌ها.

 

بیشتر گلودردهای چرکی با مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک به مدت 10 روز و استراحت کردن، بهبود می‌یابند.

 

با عمل به توصیه‌های زیر می‌توانید از سرایت گلودرد چرکی خودتان به سایر افراد جلوگیری کنید:

اگر دچار گلودرد چرکی شده‌اید، با دیگران روبوسی نکنید و دست ندهید تا آن‌ها را نیز بیمار نکنید

 

1- به طور منظم دست‌های خود را با آب و صابون بشویید تا از انتقال باکتری بیماری زا از یک فرد به فرد دیگر جلوگیری کنید. موقع شستن دست‌ها عجله نکنید و بعد از زدن صابون، حداقل 20 ثانیه دست‌ها را به هم بمالید. همچنین به سایر افراد خانواده نیز بگویید همین کار را انجام دهند.

 

2- برای خوردن غذا، قاشق و چنگال و لیوان مخصوص به خودتان داشته باشید تا از انتشار گلودرد جلوگیری کنید، یعنی اینکه ظروف غذا خوردن فرد بیمار باید از بقیه افراد خانواده جدا شود تا دیگر افراد خانواده از آن‌ها استفاده نکنند.

 

ظروف غذا خوردن را با آب داغ و مایع ظرفشویی بشویید تا باکتری‌ها از روی آن‌ها پاک شوند.

 

همچنین حوله دست و صورت فرد بیمار را از بقیه جدا کنید، یعنی یک حوله مخصوص خشک کردن دست و صورت بیمار تهیه کنید تا دیگران از آن استفاده نکنند.

 

3- موقع عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی خود را با دستمال کاغذی و یا حداقل لباس خود بگیرید، البته طوری نگیرید که نتوانید عطسه یا سرفه کنید. این کار از انتشار قطرات آب دهان آلوده به میکروب، در فضای خانه جلوگیری می‌کند. اگر با دست خالی جلوی دهان خود را گرفتید، حتما بعد از آن دست خود را با آب و صابون بشویید.

 

4- هنگام ابتلا به گلودرد چرکی بعد از مسواک زدن دندان ها، مسواک خود را با آب و صابون بشویید تا از آلودگی مجدد خودتان به میکروب جلوگیری کنید. اگر هم مسواک شما کهنه و قدیمی است، می توانید بعد از بهبودی گلودرد چرکی، آن را دور بیندازید و مسواک جدیدی بخرید.

 

5- تمامی داروهای آنتی‌بیوتیک تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید تا باکتری در بدن شما از بین برود. حتی اگر بعد از چند روز، احساس بهبودی کردید، باز هم مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها را ادامه دهید تا تمام شوند، زیرا میکروب هنوز در بدن شما وجود دارد و مصرف آنتی‌بیوتیک لازم است. یک روز بعد از مصرف آنتی‌بیوتیک، گلودرد چرکی دیگر مسری نیست.

 

6- اگر مبتلا به گلودرد چرکی هستید، ماسک بزنید تا بقیه افراد مریض نشوند. این کار از پخش شدن میکروب‌ها در فضای خانه و محل کار و مدرسه جلوگیری می‌کند.

 

7- اگر شاغل هستید و دچار گلودرد چرکی شده‌اید، نزد پزشک بروید و حداقل یک روز در منزل بمانید (مرخصی استعلاجی بگیرید) و آنتی‌بیوتیک مصرف کنید و استراحت نمایید تا هم حالتان بهتر شود و هم همکاران خود را بیمار نکنید.

بعد از یک روز مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، دیگر گلودرد چرکی شما به کسی سرایت نمی‌کند. ولی اگر درمان نشوید، تا دو هفته بیماری شما مسری خواهد بود

 

8- اگر فرزندتان به مدرسه می‌رود و دچار گلودرد چرکی شده است، او را نزد پزشک ببرید و حداقل یک روز از رفتن او به مدرسه جلوگیری کنید (گواهی بیماری از پزشک بگیرید) تا سایر همکلاسی‌های خود را بیمار نکند و کمی حالش بهتر شود.

  

9- اگر دچار گلودرد چرکی شده‌اید، با دیگران روبوسی نکنید و دست ندهید تا آن‌ها را نیز بیمار نکنید. اگر هم فرد دیگری از خانواده شما، دوستان و ... دچار گلودرد چرکی است، با او دست و روبوسی نکنید.

 

10- اگر فرزندتان گلودرد چرکی دارد، او را نبوسید، ولی به او بگویید که خیلی دوستش دارید و بگویید که چرا او را نمی‌بوسید، مثلا بگویید میکروب‌های گلوی او، شما را هم مریض می‌کند و دیگر نمی توانید با او حرف بزنید و یا بازی کنید.

 

11- تا حد امکان، از فرد مبتلا به گلودرد چرکی فاصله بگیرید و اگر هم خودتان این بیماری را دارید، سعی کنید خیلی به دیگران نزدیک نشوید.

 

هشدارها

1- عدم درمان گلودرد چرکی یا مصرف نکردن کامل داروهای آنتی‌بیوتیک تجویز شده توسط پزشک (کامل نکردن دوره درمان) باعث بروز عوارض مانند تب روماتیسمی، مخملک، عفونت خون و بیماری کلیه می‌شود.

 

2- اگر پزشک برای درمان گلودرد چرکی شما، داروی آنتی‌بیوتیک (چرک خشک کن) تجویز کرده است، تمامی دارو را به طور کامل مصرف کنید (که اغلب 10 روز طول می‌کشد) و به محض احساس بهبودی گلودرد، مصرف دارو را قطع نکنید، زیرا با این کار میکروب‌ها به طور کامل از بین نمی‌روند و عفونت در بدن شما باقی می‌ماند.

 

3- باقی ماندن عفونت (باکتری‌ها) در بدن، باعث ابتلای مکرر شما به گلودرد چرکی و سایر عوارضی می‌شود که در قسمت بالا نام آن‌ها برده شد.

 

4- بعد از یک روز مصرف آنتی‌بیوتیک ها، دیگر گلودرد چرکی شما به کسی سرایت نمی‌کند‌. ولی اگر درمان نشوید (دارو مصرف نکنید) تا دو هفته بیماری شما مسری خواهد بود.


مطالب مرتبط:

طعم تلخ زمستان در گلو

گلودرد کودکان را جدی بگیرید

گلودرد در سرما شایع می‌شود

تب روماتیسمی بعد از گلودرد چرکی

فارنژیت؛ التهابی خفته در گلو

چگونه گلودرد را بهبود دهیم؟

گلودردچرکی

درمان گیاهی برای گلودرد چرکی خوب نیست

یک گلو داریم و هزار درد!

تب روماتیسمی یا روماتیسم قلبی در اثر گلودرد چرکی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.