سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
امروزه استفاده از کامپیوتر در بین افراد زیاد شده است و برخی افراد ساعات طولانی در طی روز، با صفحه کلید و موس کامپیوتر کار می کنند. استفاده زیاد از...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درد و خستگی دست در اثر موس کامپیوتر


امروزه استفاده از کامپیوتر در بین افراد زیاد شده است و برخی افراد ساعات طولانی در طی روز، با صفحه کلید و موس کامپیوتر کار می کنند. استفاده زیاد از موس کامپیوتر باعث درد و خستگی قسمت های مختلف دست از جمله مچ دست، انگشتان و ساعد می شود.


موس کامپیوتر

اگرچه کار کردن با موس کامپیوتر نیاز به فشار زیادی ندارد، ولی عضلات دست برای انجام حرکات کوچک در طی مدت زمان طولانی، نیاز به توان و مقاومت دارند.

 

هنگام استفاده از موس کامپیوتر، عضلات کوچک دست نیز پشت سر هم کار می کنند که باعث درد و ناراحتی و ایجاد مشکلی به نام «اختلالات عضلانی اسکلتی ناشی از کار» می شود.

 

هنگام استفاده از موس، انگشتان، مچ و ساعت دست نیز حرکت می کنند. در نتیجه استفاده زیاد از موس باعث خستگی عضلات دست می شود.

 

بعد از کار طولانی با کامپیوتر، احساس درد در ناحیه مچ دست، ساعد، بازو و انگشتان دست دارید. اگر فشار پی در پی روی دست ها و مچ دست ادامه داشته باشد، حتی احتمال دارد کیست کانگلیون در امتداد تاندون ها و اطراف مفاصل تشکیل شود.

 

استفاده زیاد از موس باعث بروز یک نوع اختلال به نام سندرم تونل کارپال در دست ها می شود که باعث بی حسی و سوزن سوزن شدن انگشت شست و انگشت اشاره می شود.

 

اگر موس کامپیوتر را دور از خودتان قرار دهید مثلا نزدیک به انتهای میز، مجبور هستید موقع کار با آن، دست خود را بکشید. انجام این کار برای مدت زمان طولانی باعث وارد آمدن فشار به عضلات پشت و شانه می شود. در نتیجه باعث درد پشت، شانه و خستگی و درد گردن ، گرفتگی عضلات، سردرد و احساس خستگی می گردد. در نهایت باعث عدم تعادل عضلات بدن و ضعف کشش عضلات می شود.

موس را به آرامی در کف دست خود بگیرید، نه خیلی محکم و سفت

10 توصیه

به توصیه های زیر هنگام کار با موس توجه کنید:

 

1- از موس کامپیوتری استفاده کنید که به راحتی در کف دست شما قرار بگیرد، یعنی نه بزرگ و نه کوچک باشد. استفاده از موس کوچک تر و یا بزرگ تر از اندازه کف دست باعث می شود عضلات دست خیلی سریع تر خسته شوند.

 

2- هنگام کار کردن با کامپیوتر به طور صحیح پشت میز بنشینید و کار کنید. روی یک صندلی بنشینید که ارتفاع آن قابل تنظیم با سطح میز باشند (بالا و یا پایین برود) و موس کامپیوتر را روی یک سطح ثابت قرار دهید.

 

ارتفاع صندلی خود را طوری تنظیم کنید که زاویه خمیدگی آرنج روی سطح میز تقریبا 90 درجه باشد و مچ دست به طور صاف و مستقیم قرار داشته باشد.

موس را نزدیک صفحه کلید کامپیوتر قرار دهید تا به راحتی قابل دسترس باشد، یعنی مچ دست به سمت پایین و یا بالا خم نشود.

 

3- چند بار در طی روز، عضلات دست خود را ورزش دهید. دست راست خود را به طور صاف و کشیده جلوی خود قرار دهید، طوری که کف دست رو به بالا (سقف) باشد. دست چپ خود را بگیرید و به آرامی مچ دست راست خود را خم کنید، طوری که انگشتان دست راست رو به پایین اشاره کنند. 10 ثانیه در این حالت بمانید. حال دست راست خود را برگردانید، طوری که کف دست راست رو به پایین (کف زمین) باشد. دست چپ خود را بگیرید و مچ دست راست را خم کنید، طوری که انگشتان دست راست رو به پایین اشاره کنند. 10 ثانیه هم در این حالت بمانید. سپس این حرکت را با دست چپ انجام دهید.

 

4- به ازای هر یک ساعت کار با کامپیوتر، 5 دقیقه استراحت کنید تا عضلات ساعد دست شما نیز استراحت کنند. اگر امکان دارد بین کار کردن با کامپیوتر، مدتی هم کار دیگری انجام دهید، مثلا مطالعه کنید و یا مطلبی روی کاغذ بنویسید تا پشت سر هم با موس کار نکرده باشید.

 

5- موس را به آرامی در کف دست خود بگیرید، نه خیلی محکم و سفت، و فشار زیادی روی آن وارد نکنید.

 

6- هنگام کار با موس، مچ دست خود را صاف نگه دارید و با مچ دست، موس را تکان ندهید.

 

7- موس را در محل مناسبی و نزدیک به خودتان روی میز قرار دهید.

 

8- فشار زیادی روی مچ دست وارد نکنید، زیرا این کار جلوی جریان خون را می گیرد.

 

9- موسی را انتخاب کنید که متناسب با کف دست شما باشد، ولی خیلی برجسته نباشد که کشیگی مچ دست را افزایش دهد.

 

10- از موس های خمیده و انحنادار استفاده نکنید.

آیلار آرزوگران

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

مچ درد هنگام کار با موس

حفظ سلامت تایپیست ها

سلامتی تان را پشت رایانه حفظ کنید

کیست مچ دست چه شکلی است؟

8 نکته درباره مچ درد (سندرم تونل کارپال)

راه‌های کاهش درد سندرم تونل کارپال

9 ورزش برای درد مچ دست و گزگز انگشتان

مچ ‌درد ناشی از کار

از درد مچ دست کلافه شده‌اید؟

لپ‌تاپ را روی پایتان نگذارید

پشت رایانه اخم نکنید

ورزش های پشت میز کامپیوتر

چگونه از چشم‌ها در مقابل رایانه محافظت کنیم؟

رفع درد گردن و شانه در کاربران کامپیوتر

کامپیوتر چه تاثیری بر چشم‌ها دارد؟

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین