وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
«اشپیگل» به نقل از منابع اطلاعاتی نوشت: ایران احتمالا حاضر است در قبال لغو گسترده تحریم‌ها، فعالیت سایت «فردو» را تعلیق کند. این گزارش می‌افزاید این روند حتی ممکن است به برقراری روابط دیپلماتیک تهران-واشنگتن بینجامد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تعطیلی فردو در ازای لغو تحریم؟


«اشپیگل» به نقل از منابع اطلاعاتی نوشت: ایران احتمالا حاضر است در قبال لغو گسترده تحریم‌ها، فعالیت سایت «فردو» را تعلیق کند. این گزارش می‌افزاید این روند حتی ممکن است به برقراری روابط دیپلماتیک تهران-واشنگتن بینجامد.

هسته ای ،فردو

مجله آلمانی «اشپیگل» دیرروز دوشنبه به نقل از منابع اطلاعاتی بی‌نام مدعی شد رئیس‌جمهور جدید ایران آماده است در برابر لغو گسترده تحریم‌ها با تعلیق فعالیت سایت غنی‌سازی «فردو» موافقت کند.

اشپیگل در این مورد می‌نویسد: «اشپیگل» از طریق منابع اطلاعاتی خود مطلع شده است که «حسن روحانی» احتمالا آماده است تا فعالیت سایت غنی‌سازی فردو را تعلیق کند و به بازرسان بین‌المللی اجازه دهد بر برداشته شدن سانتریفیوژها نظارت کنند. در مقابل، او می‌تواند از ایالات متحده و اروپا برداشته شدن تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، لغو تحریم صادرات نفت و صدور مجوز فعالیت‌های بین‌المللی بانک مرکزی ایران را درخواست کند.

این گزارش می‌افزاید: گزارش شده است که روحانی قصد دارد جزئیات این پیشنهاد را احتمالا در جریان سخنرانی خود در برابر مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کند. «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه وی در دیدار یکشنبه آینده خود با «کاترین اشتون» دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا، در نیویورک کلیات این پیشنهاد را مطرح می‌کند. در صورتی که وی (رئیس‌جمهور ایران) حاضر شود چنین امتیازات گسترده‌ای را ارائه دهد، روند مذاکرات به طرز قابل قبولی حتی ممکن است به از سرگیری روابط دیپلماتیک دوجانبه با واشنگتن منجر شود.

اشپیگل مدعی شده است که متخصصان ایرانی در فردو با استفاده از 696 سانتریفیوژ در حال غنی‌سازی اورانیوم تا سطح بیست درصد هستند و فردو یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین بخش‌های برنامه هسته‌ای ایران است. تاسیسات فردو در عمق 70 متری زمین قرار دارد و حتی قویترین بمب‌های سنگرشکن آمریکایی نیز به سختی قادر است فعالیت آن را متوقف کند.

تبادل نامه بین باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا و حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، زمینه را برای ملاقات احتمالی این دو مقام بلندپایه در مجمع عمومی سازمان ملل که هفته آینده در نیویورک برگزار می شود، فراهم کرده است. روزنامه گاردین ضمن این گمانه زنی می نویسد، در صورتی که این دیدار انجام شود، این نخستین ملاقاتی خواهد بود که پس از انقلاب اسلامی بین روسای جمهور ایران و آمریکا انجام می شود

در حالی که مطرح کردن بعضی احتمالات پیش از شروع هر دور از مذاکرات ایران و غرب و خبرسازی درباره آن از جمله برنامه‌های رسانه‌ای غرب برای تاثیرگذاری بر روند مذاکرات و فشار بر طرف ایرانی بوده است، اشپیگل مدعی شده است که روحانی در ازای توقف فعالیت فردو و پذیرش نظارت بین‌المللی بر خارج کردن سانتریفیوژهای نصب شده در آن، خواستار لغو تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه ایران، برداشتن ممنوعیت‌های مربوط به صادرات نفت ایران و نیز توانایی بانک مرکزی جمهوری اسلامی برای انجام داد و ستدهای بین‌المللی خواهد شد.

اشپیگل مدعی شده است که اگر روحانی آماده باشد چنین عقب‌نشینی گسترده‌ای انجام دهد، فرایند مذاکره دوجانبه‌ای آغاز خواهد شد که حتی ممکن است به برقراری روابط دوجانبه بین تهران و واشنگتن بینجامد.

رسانه آلمانی سپس این سوال را مطرح کرده است که حتی اگر چنین توافقی بین دو طرف صورت پذیرد ابهاماتی در مورد آن وجود دارد. از جمله این که چه کسی بر جمع‌آوری سانتریفیوژها نظارت خواهد کرد و این که چه تصمیمی در مورد 185 کیلوگرم اورانیوم بیست درصد ایران گرفته می‌شود. سرنوشت راکتور آب سنگین اراک نیز موضوع چالش برانگیز دیگری است.

اشپیگل در پایان با چیدن چنین سناریویی که ممکن است بی‌اساس هم باشد، مدعی شده است که دوست و دشمن قبول دارند که ایرانی‌ها استاد حرکات تاکتیکی هستند.

اشپیگل در گزارش خود به تحولات اخیر در مورد برنامه هسته‌ای ایران نیز اشاره کرده و نوشته است در چند روز گذشته نیز اوضاع امیدوارکننده‌ای رقم خورد. از یک سو گزارش شد که «علی‌اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد آمادگی ایران برای «بسط و ارتقا» همکاری‌ها اطمینان داده و از سوی دیگر «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا روز یکشنبه از مکاتبه با همتای ایرانی‌اش خبر داد. برخی رسانه‌ها گمانه‌زنی کرده‌اند که این نامه‌نگاری می‌تواند راه را برای اولین دیدار سران دو کشور بعد از انقلاب 1357 ایران هموار کند.

هسته ای ،فردو

یک دیدار اتفاقی و  فضای جدید در روابط تهران و واشنگتن؟

صبح دوشنبه هم روزنامه گاردین طی گزارش در مورد احتمال دیدار غیررسمی روسای جمهور دو کشور در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل که اوایل مهر در نیویورک برگزار می‌شود، گمانه‌زنی کرد.

تبادل نامه بین باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا و حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، زمینه را برای ملاقات احتمالی این دو مقام بلندپایه در مجمع عمومی سازمان ملل که هفته آینده در نیویورک برگزار می شود، فراهم کرده است. روزنامه گاردین ضمن این گمانه زنی می نویسد، در صورتی که این دیدار انجام شود، این نخستین ملاقاتی خواهد بود که پس از انقلاب اسلامی بین روسای جمهور ایران و آمریکا انجام می شود.

از زمان روی کار آمدن دولت روحانی، بحث و گمانه زنی در خصوص احتمال ملاقات با اوباما در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، بالا گرفته است. اما هنوز هیچ یک از دو طرف برنامه ریزی برای انجام چنین دیداری را تایید نکرده اند.

با این وجود، ویلیام هیگ، وزیر خارجه انگلیس که کشورش دو سالی است روابط دیپلماتیک با ایران ندارد، تایید کرده که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود ملاقات می کند .به گزارش روزنامه انگلیسی گاردین، برنامه ریزی برای این ملاقات، خوش بینی ها را در مورد دولت روحانی افزایش داده است. روحانی که تحصیلات خود را در دانشگاه گلاسکو به پایان رسانده، چهره های پراگماتیکی را برای کابینه خود برگزیده و به این ترتیب زمینه را برای راهکار دیپلماتیک در مورد بن بست هسته ای ایران، هموارتر کرده است.

حتی در صفحه توییتر منسوب به روحانی، آمادگی رئیس جمهور برای ملاقات با هیگ اعلام شده است و این در حالی است که انگلیس چنین درخواستی را مطرح نکرده بود. در این توییت نوشته شده، تهران به درخواست انگلیس پاسخ مثبت داده و روحانی با هیگ ملاقات می کند. در همین حال سخنگوی وزارت خارجه انگلیس در پاسخ به محتوای این توییت گفت، ما از این ملاقات خوشحال می شویم اما درخواستی رسمی در زمینه دیدار هیگ با روحانی نداشته ایم.

در این توییت نوشته شده، تهران به درخواست انگلیس پاسخ مثبت داده و روحانی با هیگ ملاقات می کند. در همین حال سخنگوی وزارت خارجه انگلیس در پاسخ به محتوای این توییت گفت، ما از این ملاقات خوشحال می شویم اما درخواستی رسمی در زمینه دیدار هیگ با روحانی نداشته ایم.

دیپلمات ها می گویند این توییت و توییت های مشابه آن حاکی از آمادگی دولت تهران برای دستیابی به راه حل دیپلماتیک بر سر مجادله هسته ای است. ملاقات هیگ با ظریف یا روحانی می تواند پنجره را به سوی از سرگیری روابط دیپلماتیک کامل با انگلیس بگشاید. چرا که از نوامبر 2011 و پس از حمله به سفارت انگلیس در تهران، دو کشور با یکدیگر روابط دیپلماتیک ندارند.

«اشپیگل» از طریق منابع اطلاعاتی خود مطلع شده است که «حسن روحانی» احتمالا آماده است تا فعالیت سایت غنی‌سازی فردو را تعلیق کند و به بازرسان بین‌المللی اجازه دهد بر برداشته شدن سانتریفیوژها نظارت کنند. در مقابل، او می‌تواند از ایالات متحده و اروپا برداشته شدن تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، لغو تحریم صادرات نفت و صدور مجوز فعالیت‌های بین‌المللی بانک مرکزی ایران را درخواست کند

این در حالی است که روحانی در گفت و گوی روز یکشنبه خود با ای بی سی، تایید کرد که بین او و روحانی نامه هایی رد و بدل شده و همچنین از اهمیت راه حل دیپلماتیک در مورد ایران و سوریه سخن گفت. مقامات آمریکایی در مورد ملاقات احتمالی روحانی با اوباما دچار تردید هستند، اما برخی ناظران می گویند توافق ژنو بر سر تسلیحات شیمیایی سوریه راه را برای دیپلماسی جهان هموارتر کرده است.

تریتا پارسی، مدیر شورای ملی ایرانی آمریکایی و کارشناس دیپلماسی ایران – آمریکا، گفت: گمان می کنم شانسی برای این ملاقات وجود دارد. این یک اقدام سیاسی قوی برای حرکت خواهد بود. اگر اوباما این ملاقات را انجام دهد، انگیزه سیاسی لازم برای توافق ایجاد می شود.

به گفته وی، هم اکنون نیز تهران می گوید بخشی از اعتبار توافق بر سر سوریه مدیون ایران است. روحانی باید نشان دهد که تلاش های دیپلماتیک وی بوده که مانع وقوع جنگی دیگر در خاورمیانه شده است. همچنین روحانی شش ماه فرصت دارد که نشان دهد رویکرد وی متفاوت از آن چیزی است که محمود احمدی نژاد دنبال می کرد.

با این حال پارسی پیش بینی می کند که ملاقات احتمالی اوباما و روحانی؛ در واقع چیزی شبیه یک برخورد سرزده در راه رو های سازمان ملل خواهد بود، نه یک ملاقات رسمی که دو طرف پشت یک میز می نشینند. برخی معتقدند چنین ملاقات تصادفی ممکن است در مورد ظریف و جان کری همتای آمریکایی او نیز اتفاق بیفتد.  این درحالی است که آخرین ملاقات رسمی مقامات عالی ایران و آمریکا به زمان پهلوی مربوط می شود که جیمی کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا با محمد رضا پهلوی ملاقات کرد.

فرآوری : یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان


منابع: فارس، تابناک، دیپلماسی ایرانی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین