سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
کامبیز درم‌بخش کاریکاتوریست ایرانی، برنده‌ جایزه بزرگ سی‌و‌سومین جشنواره‌ بین‌المللی کاریکاتور «ملانصرالدین حجا» ترکیه شد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درم‌بخش برنده‌ جشنواره‌ کاریکاتور


کامبیز درم‌بخش کاریکاتوریست ایرانی، برنده‌ جایزه بزرگ سی‌و‌سومین جشنواره‌ بین‌المللی کاریکاتور «ملانصرالدین حجا» ترکیه شد.


درم‌بخش برنده‌ جشنواره‌ کاریکاتور

این اولین بار است که یک ایرانی برنده‌ جایزه بزرگ (Grand prize) جشنواره‌کاریکاتور «ملانصرالدین حجا» می‌شود.

درم‌بخش موفق شد در سی‌وسومین دوره‌ این جشنواره که با موضوع آزاد برگزار شده بود، برنده‌ پنج هزار دلار و تندیس و لوح تقدیر آن شود.

همچنین داتیس گلمکانی، مجید امینی، الناز باهنر و رضا مختار جوزانی نیز موفق به کسب جایزه ویژه این جشنواره شدند.

جشنواره‌ «ملانصرالدین حجا» مهم‌ترین جشنواره‌ کاریکاتور در کشور ترکیه است که توسط سندیکای کاریکاتوریست‌های ترکیه در شهر استانبول برگزار می‌شود.

کامبیز درم‌بخش، طراح،کاریکاتوریست و گرافیست ایرانی است. او از شهرتی جهانی برخوردار است و برندهء چندین جایزه بزرگ معتبر جهانی است. تاکنون چندین نمایشگاه مستقل از آثارش در کشورهای مختلف جهان برگزار شده‌است.

کامبیز درمبخش در سال 1321 درشیراز به دنیا آمد و فارغ التحصیل هنرستان هنرهای زیبای تهران است. او از پیشکسوتان هنر کاریکاتور در ایران به‌شمار می‌رود و در کار خود صاحب سبک است.

درمبخش از 15 سالگی همکاری خود را با نشریات ایرانی از جمله توفیق شروع کرد و با دیگر مطبوعات ایرانی و خارجی همچون نیویورک تایمز، اشپیگل، نبل اشپالتر و... کارش را ادامه داد. در مجموع بیش از 47 سال با مطبوعات صاحب نام ایران و جهان همکاری مستمر داشته و مدّتی نیز در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، هنر کاریکاتور را تدریس کرده‌است.

این هنرمند بیش از 32 نمایشگاه انفرادی در داخل و خارج از کشور برگزار کرده و در 30 نمایشگاه جمعی داخلی و خارجی حضور داشته‌است.

او برنده جایزه اول از بزرگ‌ترین و معتبرترین مسابقات بین‌المللی کاریکاتور ژاپن، آلمان، ایتالیا، سوئیس، بلژیک، ترکیه، برزیل، یوگسلاوی و چندین جایزه بین المللی جنبی دیگر بوده و داور مدعو چند نمایشگاه بزرگ بین‌المللی کاریکاتور بوده است.

بسیاری از آثار درم‌بخش به موزه‌های معتبر دنیا راه پیدا کرده از جمله در موزه هنرهای معاصر تهران، موزه کاریکاتور بازل در سوئیس، موزه کاریکاتور گابروو در بلغارستان، موزه هیروشیما در ژاپن، موزه ضد جنگ یوگسلاوی، موزه کاریکاتور اسلامبول در ترکیه، موزه کاریکاتور ورشو در لهستان و مجموعه شهرداری شهر فرانکفورت آلمان.

او برنده جایزه اول از بزرگ‌ترین و معتبرترین مسابقات بین‌المللی کاریکاتور ژاپن، آلمان، ایتالیا، سوئیس، بلژیک، ترکیه، برزیل، یوگسلاوی و چندین جایزه بین المللی جنبی دیگر بوده و داور مدعو چند نمایشگاه بزرگ بین‌المللی کاریکاتور بوده است

کتاب‌های متعددی در زمینه تصویرسازی و کاریکاتور تاکنون از او چاپ و منتشر شده‌است. ازجمله: بدون شرح، دفتر خاطرات فرشته‌ها، کتاب کامبیز (درایتالیا منتشر شد)، کتاب‌های مشترک طنزاندیشان امروز ایران، طنزاندیشان امروز ایران در خارج از کشور، میازار موری که دانه‌کش است، المپیک خنده، سمفونی خطوط، اگر داوینچی مرا دیده بود و چند اثر دیگر.

درمبخش فعالیت‌هایی در زمینه تبلیغات (طراحی روی جلد کتاب)، تصویرگری کتاب کودک، پوستر، فیلم کوتاه، کارت پستال، تقویم و مشابه آن‌ها دارد و از سال 1386 به بعد وارد عرصه انیمیشن‌سازی نیز شده است.

او همراه با پسرش رامین در این زمینه فعال است و نتیجه این همکاری، ساخت چندین فیلم انیمیشن کوتاه از جمله مجموعه «دلقک‌ها» ست.

 

فرآوری: سمیه رمضان ماهی

بخش هنری تبیان


منابع:

همشهری آنلاین

ایسنا

جام جم آنلاین

خانه کاریکاتور ایران

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین