تبیان، دستیار زندگی
چه علل و بهانه‌هایی وجود دارد که ما را از ورزش کردن روزانه منع می‌کند؟ به عبارت دیگر، بهانه‏های ما برای ورزش کردن چه می‌تواند باشد؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ما چرا از ورزش فرار می‌کنیم؟


چه علل و بهانه‌هایی وجود دارد که ما را از ورزش کردن روزانه منع می‌کند؟ به عبارت دیگر، بهانه‏های ما برای ورزش کردن چه می‌تواند باشد؟


ورزش سالمندان

گاهی ممکن است برای «ورزش نکردن» بهانه‌هایی داشته باشیم که ممکن است برخی از آن‌ها عمدی باشد و شاید هم نباشد؛ امکان دارد که برخی از بهانه‏های ما برای ورزش نکردن واقعی باشند و شاید هم غیر از آن باشد. پزشکان توصیه می‌کنند برای اینکه زندگی شما تضمین شود و احساس سلامت داشته باشید هر روز ورزش کنید.

برای آگاهی درباره بهانه‌هایی که افراد برای «ورزش نکردن» می‌سازند و بهانه‌هایی که به نوک زبان خود می‌آورند، این مقاله را بخوانید.

من وقت ندارم

اگر شما وقت داشته باشید، آن را به نشاط و سرخوشی اختصاص می‌دهید یا به تماشای فیلم می‌پردازید، یا تمام طول روز را در مبلمان خانه خود لم داده و به آرامش می‌گذرانید. ما مطمئن هستیم که شما می‌توانید روزانه حداقل نیم ساعت را به بهبودی بدن خود اختصاص دهید.

ورزش کردن خسته کننده است

ورزش کردن، لزوماً به معنی این نیست که شما به باشگاه بروید و هر روز و هر هفته به روش قدیمی دمبل بلند کنید. ورزش کردن، هر نوع تلاش فیزیکی است که سلامت و تناسب اندام شما را بهبود می‌بخشد. پیاده روی تند در پارک، بازی اسکواش، یوگا، رفتن به جنگل و ... هم به عنوان ورزش محسوب می‌شود.

من بچه دارم

این بهانه شاید کمی سطحی به نظر برسد اما نکته اینجاست که کودکان شما گناهی ندارند و این بهانه خوبی برای ورزش کردن نیست. زمانی که شما در حال استراحت یا خواندن مجله در خانه هستید، آن‌ها ترجیح می‌دهند که یک ساعت را با دوستان خود «قایم باشک» بازی کنند، پس زمان‌هایی وجود دارند که شما می‌توانید علاوه برداشتن کودک خود، ورزش کنید.

من هیچ نتیجه‏ای نمی‌گیرم

گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی؛ بدن شما برای جریان عادی و دایمی، نیاز به زمان دارد و شما باید صبر کافی داشته باشید و به آن زمان اختصاص دهید.

عضویت در باشگاه، گران است

اگر شما یک دانش آموز یا دانشجو هستید، ورزشگاه دارای تخفیف دانشجویی را پیشنهاد می‌کنیم. عضویت در یک باشگاه به شما کمک می‌کند تا از شر غبغب خلاص شوید و این میسر نمی‌شود مگر اینکه برای سلامتی خود کمی خرج کنید.

زمانی که شما ورزش می‌کنید، به دلیل اینکه جوان‏تر به نظر می‌رسید، احساس شادی بیشتری می‌کنید. پس این هم می‌تواند انگیزه خوبی برای ورزش کردن باشد.

من انگیزه‏ای پیدا نمی‌کنم

شما حتی یک انگیزه هم برای خود پیدا نمی‌کنید؛ اما با ورزش کردن، زمانی که منحنی‌های قلمی شدن بدن خود را دریافت می‌کنید، می‌توانید دل‏گرم شوید و تحت تأثیر قرار بگیرید و این خود، انگیزه بزرگی را در شما ایجاد می‌کند. زمانی که شما ورزش می‌کنید، به دلیل اینکه جوان‏تر به نظر می‌رسید، احساس شادی بیشتری می‌کنید. پس این هم می‌تواند انگیزه خوبی برای ورزش کردن باشد.

ورزش کردن صدمه می‌رساند

مربیان باشگاه برای یک دلیل استخدام می‌شوند؛ فقط به دلیل این که کمر، پاها و صورت شما صدمه نبیند، آن‌ها حضور دارند. در مورد بدن (درد و البته صدمات) می‌توانید با مربی خود صحبت کنید.

من شروع می‌کنم؛ اما رهایش می‌کنم

این موضوع، عدم کنترل ذهن و نیروی اراده شما را نشان می‌دهد. من پیشنهاد می‌کنم شما در ابتدا تمرین، تمرکز و اندیشه (مدیتیشن) کنید، چرا که به شما کمک می‌کند تا کنترل و نیروی اراده خود را قوی‌تر بسازید و بر این مشکل غلبه کنید.

من از شنبه شروع می‌کنم

شما معمولاً این بهانه را پیش از آخر هفته و در طول هفته بکار می‌برید و با این بهانه، جلسات تمرین خود را به تعویق می‌اندازید. از زمانی که شما به این تصمیم فکر می‌کنید، شما سوار بر کشتی سلامت می‌شوید و تا زمانی که هفته ورزش کردن آغاز شود، به انگیزه خوردن غذا گرایش پیدا می‌کنید. اما آیا واقعاً از آغاز روز شنبه (آغاز هفته) ورزش کردن را شروع می‌کنید؟

ورزش سالمندان

من خیلی پیر هستم

آیا شما مسن‌تر از دونده هندی هستید که با داشتن بیش از 100 سال سن، همچنان دونده ماراتن باقی مانده است؟ اگر نه، پس دست از این بهانه بردارید. اجازه بدهید به شما بگوییم که ورزش کردن، خود باعث می‌شود که احساس جوانی بیشتری کنید.

من خیلی چاق هستم

با گفتن این بهانه آیا فراموش کرده‌اید که ورزش کردن منجر به سوزاندن چربی، کاهش وزن، شکل گرفتن عضلات می‌شود؟ اگر واقعاً به دلیل چاق بودن خجالت می‌کشید که بیرون بروید و این بهانه را می‌آورید. لطفاً دیگر بهانه نیاورید. سالن ورزش و دیگر مکان‌های ورزشی، مکانی است که افراد چاق برای لاغر شدن به آنجا می‌روند، بنابراین، شما تنها کسی نیستید که چاق هستید و می‌خواهید ورزش کنید.

ورزش من را گرسنه می‌کند

کاملاً درست است، اما اگر شما می‌خواهید وزن خود را از دست بدهید، باید وعده های غذایی پرکالری را حذف کنید تا سریع‌تر وزن شما کم شود.

من نمی‌دانم چگونه ورزش کنم

مربیان در سالن ورزش، و در صورتی که بخواهید در خانه به تنهایی ورزش کنید، فیلم‌هایی که در این زمینه وجود دارد به شما می‌تواند کمک کند تا چگونه ورزش کنید.

من بیش از حد خسته‌ام

خسته بودن یک بهانه برای ورزش کردن نیست، بلکه خستگی برای بیشتر ورزش کردن، یک علامت است. خستگی، بنیه و قدرت عضلانی ضعیف را نشان می‌دهد. ورزش روزانه به شما کمک می‌کند تا استقامت و قدرت عضلانی را در شما بهتر کند و شما را شاد و سر حال کند. تنها دلیلی که شما را عقب نگه می‌دارد، خود «شما» هستید. اگر شما از جای خود برخیزید و به سمت ورزش بروید، مطمئناً نتایج بسیار با ارزش و پراهمیتی خواهید گرفت.

منبع: آفتاب


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: بهروز رها

برگرفته از انجمن: ورزش و تندرستی