سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تجهیزات شبیه ساز رانندگی اتوبوس به منظور کاهش تصادفات از سوی محققان دانشگاه خواجه نصیر طراحی و دیروز رونمایی شد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : راضیه کتابچی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شبیه ساز رانندگی اتوبوس طراحی شد

با قابلیت مدل سازی خیابانهای ایران


تجهیزات شبیه ساز رانندگی اتوبوس به منظور کاهش تصادفات از سوی محققان دانشگاه خواجه نصیر طراحی و دیروز رونمایی شد.

شبیه ساز رانندگی اتوبوس طراحی شد

تجهیزات شبیه ساز رانندگی برای اتوبوسهای درون شهری و اتوبوسهای آکیا، عقاب، بنز و رنو با هدف کاهش تلفات جاده ای و تصادفات از سوی دانشگاه خواجه نصیر و با همکاری دانشگاههای امیرکبیر، تهران، آزاد و شهید بهشتی و نیز همکاری شرکت واحد اتوبوسرانی و شرکت اتوبوس سازی آکیا و عقاب طراحی و به بهره برداری رسید.

این تجهیزات شامل بدنه و اتاق کامل تا پشت سر راننده شامل تجهیزاتی چون داشبورد، آمپرها، صندلی راننده، کمربند ایمنی، فرمان، دکمه های دنده خودکار، کلیدهای باز و بست درها، ترمز دستی، شیشه ها و درهای بادی و ورودی مسافر و راننده است.

شبیه ساز رانندگی اتوبوس طراحی شد

بهره‌مندی از صندلی بادی نیرویی جهت بازخورد نیروی عمودی وارده به راننده، فرمان نیرویی جهت بازخورد دست کاربر (شامل یک عدد موتور ای.سی، درایور موتور و سیستم اندازه‌گیری گشت‌آور)، پدال‌های گاز و ترمز به همراه سنسور‌های موقعیت پدال، عقربه‌های سرعت‌سنجش، دورسنجش موتور، درجات آب، سوخت و سایر چراغ‌ها و نمایشگر‌های پنل، کامپیوتر کنترلر، مدار‌های واسط الکتریکی و الکترونیکی از دیگر مشخصات شبیه‌ساز راننده اتوبوس درون شهری است.

 

همچنین در این شبیه ساز تدابیری اندیشیده شده تا مدل گرافیکی 3 بعدی خیابانهای ایران به همراه عابرین پیاده و سایر خودروها پیاده سازی شود.

 در این تجهیزات کلیدهای خودکار قطع جریان برق، موتورهای مکانیزم حرکت، کامپیوتر کنترلر و دسترسی به اعداد خروجی محاسبات و قابلیت تعریف توابع ریاضی و پیاده سازی اطلاعات مانور نیز پیش بینی شده است

مکانیزم سکوی متحرک با چهار درجه آزادی حرکت طولی، حرکت عمودی صندلی راننده، حرکت زاویه شیب و حرکت زاویه قلت، کلید‌های خودکار قطع اضطراری جریان برق موتورهای مکانیزم حرکت، مدل دینامیکی خودروی واقعی (5 و 14 درجه آزادی)، شامل رفتارهای خودرو و محاسبه‌ی به هنگام معادلات دیفرانسیل و مدل گرافیکی سه‌بعدی خیابان‌های ایران به همراه عابرین پیاده و سایر خودروها از دیگر مشخصات شبیه‌ساز رانندگی اتوبوس درون‌شهری است.

شبیه ساز رانندگی اتوبوس طراحی شد

در این تجهیزات کلیدهای خودکار قطع جریان برق، موتورهای مکانیزم حرکت، کامپیوتر کنترلر و دسترسی به اعداد خروجی محاسبات و قابلیت تعریف توابع ریاضی و پیاده سازی اطلاعات مانور نیز پیش بینی شده است.

این شبیه ساز با هدف آموزش رانندگان اتوبوس طراحی شده است. امکانات این شبیه ساز به گونه ای است که رانندگان احساس حضور و رانندگی در شرایط مختلف آب و هوایی و جاده ای را خواهند داشت.

این شبیه ساز علاوه بر کاربردهای آموزشی، امکاناتی برای تشخیص خواب آلودگی رانندگان اتوبوس، رفتار شناسی رانندگان در هنگام رانندگی و ‌صلاحیت بندی رانندگان اتوبوس در مسافت های طولانی را داراست.

 

فرآوری: راضیه کتابچی

بخش دانش و زندگی تبیان


منبع: مهر، ایسنا، iribnews

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین