سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
فکر کردن قبل از صحبت کردن، قانونی طلایی است؛ اما فکر و خیال بیش از اندازه، شما را به دردسر خواهد انداخت و اضطراب را در شما ایجاد خواهد کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فکر و خیال بیش از اندازه، ممنوع!

چگونه از فکر بیش از حد جلوگیری کنیم؟


فکر کردن قبل از صحبت کردن، قانونی طلایی است؛ اما فکر و خیال بیش از اندازه، شما را به دردسر خواهد انداخت و اضطراب را در شما ایجاد خواهد کرد. در اینجا نکاتی را به شما خواهیم آموخت تا از آن طریق بتوانید فکر و خیال بی مورد خود را ترک کنید.


اول فكر كن؛ بعد حرف بزن

گاهی باید بپذیرید که فکر و خیال‌هایی که دارید، بی مورد هستند. همان‌طور که به غذا خوردن برای زنده ماندن نیاز داریم، به فکر کردن نیز نیاز داریم، لذا گاهی تشخیص اینکه فکرهای شما بی مورد هستند، کمی برایتان دشوار می‌شود. معیارهای چندی برای تشخیص وجود دارند که به چند مورد از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

- آیا بارها و بارها فکرتان درگیر یک موضوع مشابه شده است؟ آیا با فکر کردن در مورد آن موضوع راه به جایی نبرده و راه حلی به ذهنتان نرسیده است؟

- آیا موضوعی خاص را از زوایای بسیاری مورد تحلیل قرار داده‌اید؟ آیا فکر کردن زیاد به همان موضوع، نتیجه‌ای معکوس را برای شما ایجاد کرده و نتوانستید آن مشکل را حل و یا مدیریت کنید؟

- آیا تمام دوستان نزدیکی که می‌توانند در مورد موضوعی به شما کمک کنند را در ذهن خود به صف کردید؟ آیا از آن‌ها کمک خواسته‌اید؟

- آیا تمام دوستان شما به شما می‌گویند که فکر و خیالی که دارید، بی‌مورد است؟ آیا دوستانتان شما را به خاطر افکار بی مورد و پوچی که دارید، دست انداخته‌اند؟

به راه‌های ممکن برای رهایی از این افکار فکر کنید. حال که قبول کرده‌اید این افکار بی‌مورد هستند، باید در رهایی از آن‌ها قدمی بردارید. مطمئناً باید در این راه، آزمون و خطا کنید، اما نتیجه برایتان بسیار با ارزش خواهد بود. بعضی از این راه‌ها عبارتند از:

تفکر کنید

اگر فکر می‌کنید که نمی‌دانید چگونه این افکار را از خود دور کنید، می‌بایست با تفکر آن را فرا بگیرید و با تأمل، آن‌ها را از خود دور کنید. تصور کنید که تفکر، همانند تنفس باشد. شما هر روز نفس می‌کشید، بدون اینکه خودتان متوجه شوید. اما اگر بخواهید روی تنفس خود کنترل داشته باشید، می‌توانید نفس خود را در سینه حبس کنید. با تفکر، شما می‌توانید بیاموزید که چگونه افکار بی‌مورد را از خود دور کنید.

ورزش کنید

دویدن و یا پیاده‌روی روزانه می‌تواند ذهن شما را باز کند و از این طریق، با تمرکز بر بدن خود، می‌توانید افکار بی‌مورد را از خود دور کنید. ورزش‌هایی چون یوگا و والیبال ساحلی می‌تواند به تمرکز شما کمک کند.

نظرات خود را با صدای بلند و رسا بیان کنید

این نظرات را حتی اگر برای خودتان بازگو می‌کنید، سعی کنید آن‌ها را بلند و رسا بیان کنید تا نظر و عقیده واقعی خودتان را مشخص کرده باشید.

از دیگران مشورت بگیرید

همیشه نظرات دیگران می‌تواند در تصمیم‌گیری درست به شما کمک کند.

افکار خود را دسته بندی کنید

زمانی که افکار بی‌مورد را از خود دور کردید، افکار باقی مانده خود را سامان دهید. دسته بندی افکار، شما را در تصمیم‌گیری بهتر، تشخیص اولویت‌ها و حس رهایی از افکار مزاحم، یاری می‌رساند. برخی از راه‌های دسته بندی افکار از این قرار است:

- فهرستی از موضوعات آزاردهنده‌ای که همیشه در ذهنتان هستند را بنویسید. ابتدا مشکل را تعریف کنید، سپس نظر خود را درباره آن بنویسید و سرانجام بدی‌ها و خوبی‌های هر راه حلی که در مورد آن به ذهنتان می‌رسد را یادداشت کنید. اینکه مشکلات را در پیش خود ببینید، خود به افکار بی‌مورد پایان خواهد داد. نوشتن را تا جایی ادامه دهید که دیگر ذهنتان از آن مسئله خالی شده باشد. هیچ‌گاه از نوشتن مأیوس نشوید و به راه حل‌هایی که دارید فکر کنید. اگر دو و یا چند راه‌حل مشابه داشته‌اید و تفکر بیشتر نیز مشکلی را حل نکرد، به ابزاری مۆثرتر نیاز دارید.

- مشکلات خود را هر روز و به صورت خاطره و با تمام جزییات بنویسید و به روی بخشی خاص از آن تمرکز نکنید. آخر هر هفته نگاهی به یادداشت‌های خود بیاندازید و ببینید که کدام مشکل، بیشتر شما را آزار داده است و ابتدا آن‌ها را حل کنید.

- فهرستی از برنامه‌های روزانه خود تهیه کنید. کارهای روزانه خود را که تصمیم دارید انجام دهید، یادداشت کنید. با این کار، شما به جای اینکه بنشینید و در طول روز افکار بی‌مورد خود را مرور کنید، خواهید دید که کارهای مهم‌تری نیز برای انجام دارید.

وارد عمل شوید

حال که ذهن خود را به کار بردید و به افکار خود گوش کردید و راه حلی تعیین کرده‌اید، وقت آن رسید که دست به کار شوید. چند روش مهم برای عمل کردن عبارتند از:

- با دیگران معاشرت کنید. گپ و گفت با دوستان و آشنایان به شما کمک خواهد کرد تا کمتر افکار بی‌مورد داشته باشید.

- به گروهی اجتماعی، فرهنگی و یا هر نوع فعالیت تازه‌ای که دوست دارید، بپیوندید. در این صورت شما فعالیتی گروهی را انجام خواهید داد و روحیه‌ای سرزنده خواهید داشت.

فکر

- مطالعه داشته باشید. توجه به افکار و نظریات دیگران نیز می‌تواند به شما در ترک افکار بی‌مورد کمک کند و به شما دید عمیق‌تری خواهد بخشید. خواندن حسب و حال افراد و مشاهیر بزرگ، در این مورد بسیار مفید و ارزشمند خواهد بود.

در لحظه زندگی کنید. حال که مرحله تفکر را گذرانده‌اید و وارد عمل شده‌اید، توجه خود را به لحظه‌ای که در آن حضور دارید بدهید. با این کار، ذهن شما در تصمیم گیری‌های بهتر، شما را یاری خواهد رساند و دیگر ناراحت مسائلی که رخ داده و دیگر چاره‌ای در مورد آن‌ها ندارید، نخواهید بود. به چند روش برای نحوه زندگی در لحظه، توجه بفرمایید:

- هر روز حداقل پنج مورد از کارهای خوب و مفیدی را که انجام داده‌اید و با انجام آن‌ها از شما تشکر و قدردانی به عمل آمده، یادداشت کنید. این‌گونه دیگر به جای توجه بیش از اندازه به افکار بی‌مورد، به افراد مختلف و کارهایی که باید انجام دهید فکر خواهید کرد.

- مقداری از روز را صرف تماشای منظره‌ای دل‌پذیر کنید. از این طریق شما به جهان پیرامون خود عشق می‌ورزید و امید به زندگی در شما بیشتر خواهد شد.

نکات و هشدارها

هیچ‌گاه در افکار خود، خود را ضعیف و کوچک تصور نکنید. اتفاقاتی که باب میلتان نبوده را با پاسخ به آن‌ها و تصمیم به حل آن‌ها، فراموش کنید. با خود زمزمه کنید كه: “تموم شده رفته. نباید دیگه بهش فکر کنم. از این به بعد باید زندگیم رو درست بسازم”‌. امید به زندگی در این جمله، باید مورد توجه قرار گیرد. شاید خودتان هم از فشاری که در آن زمان داشتید و یا از آن موضوع حرص می‌خوردید، دیگر خنده‌تان بگیرد.

تفکر، عملی است که می‌تواند شما را خوشحال و یا ناراحت کند. تفکر را تنها در مورد افکاری داشته باشید که باعث خوشحالی شما شود تا بتوانید از این طریق به آن چیزی که از خود می‌خواهید نزدیک‌تر شوید.

وقتی که دیگر از فکر کردن سرشار شدید، صبر کنید، آرامش خود را بیابید و تحلیل کنید، قبل از اینکه تحلیل روید. از اینکه درست تفکر می‌کنید خوشحال باشید. لازم نیست شخص دیگری از خود بسازید، تنها کافی است که افکار خود را مدیریت کنید.

phow.ir


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: homay

برگرفته از انجمن: روانشناسی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین