سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
زرنگی در لغت‌نامه دهخدا، چالاکی و چابکی معنا شده، اما در محاورات ما، مفهوم دیگری یافته است! به صورتی که برخی از ما، فرصت‌طلبی‌های ضایع کننده حقوق دیگران را نیز زرنگی تلقی می‌کنیم!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زرنگ باش، نه فرصت‌طلب!


زرنگی در لغت‌نامه دهخدا، چالاکی و چابکی معنا شده، اما در محاورات ما، مفهوم دیگری یافته است! به صورتی که برخی از ما، فرصت‌طلبی‌های ضایع کننده حقوق دیگران را نیز زرنگی تلقی می‌کنیم!


زرنگی

راننده‌ای را در نظر بگیرید که در این گرمای هوا، کلافه و عرق‌ریزان پس از زمانی طولانی، جایی را برای پارک کردن خودرواش پیدا می‌کند، اما در همان لحظه، خودروی دیگری از راه می‌رسد و بدون توجه به حقوق و نوبت راننده قبلی، ماشینش را در آنجا پارک می‌کند. همه ما در طول شبانه‌روز بارها شاهد برخوردها و تنش‌هایی میان افراد هستیم که معمولاً ریشه در این‌گونه فرصت‌طلبی‌ها دارد.

این نوع به اصطلاح زرنگی، وقتی در جاده‌های پرترافیک به کار گرفته می‌شود، گاهی منجر به یک حادثه ناگوار و تلخ رانندگی می‌شود و خانواده‌ای را به سوگ می‌نشاند. در روزهای تعطیل که عده زیادی قصد خروج از شهر را دارند، گاهی تمامی مسیرهای عبوری اشغال می‌شود. در این شرایط، بهترین راه آن است که هر راننده‌ای بین خطوط براند و از مسیر خود منحرف نشود، اما فرصت‌طلبی یک راننده می‌تواند موجب بروز راه‌بندان‌های شدید و پر خسارت شود.

بی‌حوصلگی رانندگان در جاده‌های برون‌شهری، بارها باعث راه‌بندان‌های طولانی و مشکلات حاد شده است. در این قبیل فرصت‌طلبی‌ها که به غلط از آن به عنوان «زرنگی» یاد می‌کنیم، گاهی تجربه تلخی هم رخ می‌دهد که تکرار آن دیگر مقدور نیست.

در برخی از جوامع و کشورها، مناسبات و رفتارهای شهروندی، چنان با موازین قانونی هماهنگ شده که کمتر شاهد فرصت‌طلبی‌های آزاردهنده هستیم. همچنان که بنا به نقل‌هایی، در برخی کشورها،‌ شهروندان آموخته‌اند که هرچه زودتر به محل کار خود می‌رسن،د خودروی خود را دورتر پارک کنند تا نفرات بعدی که به هر دلیل دیر به سر کار می‌آیند، وقتشان برای یافتن جای پارک تلف نشود و به موقع بر سر کار خود حاضر شوند. در فرهنگ ما و تعالیم دینی هم بارها بر رعایت حقوق دیگران تاکید شده است، چنان‌که حضرت علی (ع) می‌فرمایند: «فرزندم! خود را میان خویش و دیگری میزان قرار ده، پس آنچه را برای خود دوست داری، برای غیر خود نیز دوست داشته باش. ستم نکن چنانچه دوست نداری به تو ستم شود».

بیاییم زرنگی را به مفهوم اصلی آن، یعنی داشتن پشتکار و تلاش برای پیشرفت و خودداری از کاهلی به کار بندیم و فرصت‌طلبی و نادیده گرفتن حقوق دیگران را زرنگی تلقی نکنیم.  

همشهری


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: m_hadi47

برگرفته از گروه: اخلاق

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین