تبیان، دستیار زندگی
آیا به یارانه ای که از طرف دولت به حساب افراد واریز می شود خمس تعلّق می گیرد؟ و در صورتی که آن پول در حساب افراد بماند و به آن سودی تعلّق بگیرد، حکم خمس سود آن چگونه است؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حکم خمس پول یارانه

یارانه

خمس از فروع دین است که پرداخت آن در هفت چیز واجب است: اوّل: منفعت کسب.دوم: معدن. سوم: گنج. چهارم: مال حلال مخلوط به حرام. پنجم: جواهری که بواسطه غواصی یعنی فرو رفتن در دریا به دست می‏آید. ششم: غنیمت جنگ. هفتم: زمینی که کافر ذمّی از مسلمان بخرد. شرح بیشتر و تفصیل تمام جزئیات و نحوه محاسبه خمس اموال در رساله های عملیه آمده است.

خمس به دو بخش سهم سادات و سهم امام (علیه السلام) تقسیم می شود که سهم سادات به سادات فقیر تا به اندازه خرج یک سال پرداخت می شود و سهم امام هم توسط مرجع تقلید در امور عام المنفعه و صلاح دید او مانند اداره امور حوزه های علمیه دینی و... مصرف می شود.

کسی که مال او مشمول خمس شده است حق تصرف در آن بدون پرداخت خمس را ندارد مگر با اجازه مرجع تقلید.

و نماز خواندن در زمین و خانه و یا پوششی که خمس آن پرداخت نشده باشد در حکم غصب بوده و باطل است و همین طور غسل کردن و یا وضو گرفتن با آبی که از پول غیر خمس داده شده تهیه شود، باطل است. (توضیح المسائل(المحشی للإمام الخمینی)، ج‏2، ص: 7)

سوال: اگر وسیله ای مازاد بر احتیاج (تا سال خمسی) شد آیا دختر باید پدر را برای دادن خمس خبر کند؟ اگر خبر نکرده و الآن مقدار را نداند تکلیف او چیست؟

آیة الله خامنه ای(دام ظلّه):

اگر در شأن او و متداول باشد خمس ندارد.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله فاضل لنکرانی(ره):

اگر اموال فردی در اختیار دیگری باشد و سال خمسی آن فرا رسیده باشد و او نداند باید به او اطلاع دهد تا خمس آن را بدهد و الا حق تصرف در آن را ندارد.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

سوال: آیا به یارانه ای که از طرف دولت به حساب افراد واریز می شود خمس تعلّق می گیرد؟ و در صورتی که آن پول در حساب افراد بماند و به آن سودی تعلّق بگیرد، حکم خمس سود آن چگونه است؟

آیة الله خامنه ای(دام ظلّه):

سود بانک خمس دارد چون در واقع مضاربه است طبق عقود اسلامی درآمد کسب است و خمس دارد، ولی پول یارانه کسب نیست، کمک است لذا خمس ندارد.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

بخش احکام اسلامی تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.