تبیان، دستیار زندگی
اگر تصمیم دارید خودتان را لاغر کنید و به تناسب اندام دلخواه برسید، شیوه های بسیاری زیادی وجود دارد. بعضی ها با ورزش و تغذیه وزنشان را پایین می آورند، برای بعضی این ورزش و تغذیه کارساز نیست و رفته رفته چاق تر می شوند. در چنین زمانی و در چاقی های بسیار شدید
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انواع جراحی های لاغری!

جراحی های لاغری

پرسش: من دارای 40 کیلو افزایش وزن هستم و با گرفتن رژیم و ورزش نتوانستم به وزن ایده آلم برسم می خواستم با انواع جراحی های لاغری آشنا شوم.

پاسخ: اگر تصمیم دارید خودتان را لاغر کنید و به تناسب اندام دلخواه برسید، شیوه های بسیار زیادی وجود دارد. بعضی ها با ورزش و تغذیه وزنشان را پایین می آورند، برای بعضی این ورزش و تغذیه کارساز نیست و رفته رفته چاق تر می شوند. در چنین  زمانی و در چاقی های بسیار شدید، پزشکان روش های جراحی را برای پایین آوردن وزن توصیه می کنند.

برای جراحی چه شرایطی باید داشته باشید؟

اگر شاخص توده بدنتان 40 (BMI) یا بالاتر از آن است، (یعنی 50 کیلو اضافه وزن برای آقایان و 35 کیلو اضافه وزن برای خانم‌ها) به طور جدی یک فرد چاق خوانده می ‌شوید. البته این جراحی ‌ها برای افرادی که شاخص توده بدنشان بین 35 تا 40 است و از عوارض و مشکلات ناشی از چاقی رنج می ‌برند می‌ تواند مناسب باشد. برای این افراد، احتمال مرگ ناشی از انجام ندادن جراحی خیلی بیشتر از عوارض ناشی از انجام ‌دادن آن است. برای ارزیابی توانایی و قابلیت واکنش شما به لاغری و کاهش وزن و تغییر در تصویر بدن، نیاز به بررسی ‌های روانشناسی است. بیماران باید انگیزه‌ای قوی برای این عمل داشته باشند و از مشکلات مربوط به رژیم ‌غذایی، ورزش و رهنمون‌ های دارویی که بعد از عمل باید رعایت کنند، مطلع باشند.

اگر شاخص توده بدنتان 40 (BMI) یا بالاتر از آن است، (یعنی 50 کیلو اضافه وزن برای آقایان و 35 کیلو اضافه وزن برای خانم‌ها) به طور جدی یک فرد چاق خوانده می ‌شوید.

لاغری بعد از عمل به خود شما بستگی دارد!

جراحی می ‌تواند منجر به کاهش 50 درصدی وزن شود. موفقیت در کاهش وزن بعد از عمل جراحی بستگی به تعهد شما در تغییر سبک زندگی و عادات مربوط به فعالیت بدنی شما دارد. انواع مختلفی از جراحی‌ های کاهش وزن وجود دارد. انواعی از آنها محدود ‌کننده هستند و میزان ظرفیت معده را محدود می ‌کنند. انواعی دیگر نیز از جذب کالری و مواد‌ غذایی جلوگیری می‌ کنند. گروهی دیگر نیز ترکیبی از دو نوع ذکر شده هستند.

جراحی ‌های معمول کاهش وزن عبارتند از:

لیپوساکشن

شامل خارج ‌کردن چربی زیر پوستی به وسیله کانولای متصل به پمپ تخلیه‌ است. کانولا میله کوچک حاوی سوراخ ‌های فراوان است که از طریق برش ‌های کوچک 5 تا 6 میلی ‌متری وارد فضای زیر پوست می ‌شوند. در هر بار لیپوساکشن نهایتا 7 کیلوگرم چربی خارج می ‌شود.

لیپوساکشن برای از بین بردن چربی‌‌ های موضعی در قسمت ‌هایی است که با ورزش یا رژیم غذایی از بین نمی ‌‌رود. یعنی معمولا برای کاهش وزن استفاده نمی‌‌ شود. افرادی که به صورت عمومی‌ چاق هستند نباید انتظارات غیر منطقی از این جراحی داشته باشند.

گاستروپلاستی، لاغری از طریق آندوسکوپی!

یکی از روش ‌های لاغری مدرن است که بدون عمل جراحی و از طریق آندوسکوپی انجام می‌ شود. در این روش بالون از دهان به داخل معده هدایت شده و در منحنی پایین معده قرار می‌ گیرد. این بالون با کاستن از حجم معده احساس سیری زود رس ایجاد می ‌کند. در هفته اول جراحی مصرف مایعات و پوره ‌ها در حجم کمتر تجویز می ‌شود. همچنین در طول 6 ‌ماه که بالون در معده قرار دارد باید به صورت روزانه از مکمل ویتامین B12  و B کمپلکس استفاده شود تا از سوء جذب مواد مغذی جلوگیری شود. این جراحی به افراد دارای BMI  بالای 30 توصیه می‌ شود.

گاستریک بای ‌پس، معده نصف می ‌شود!

این جراحی برای افراد بسیار چاق با BMI  بالای 35 توصیه می ‌شود. در این جراحی معده به دو قسمت تقسیم می ‌شود و قسمت بالای معده را به روده کوچک متصل می ‌کنند. در نتیجه حجم معده نصف شده و قسمت پایین معده برداشته می ‌شود. در این افراد نیز مصرف روزانه ویتامین B12 و B کمپلکس، آهن و کلسیم توصیه می‌ شود. در 10 روز اول جراحی باید مایعات و انواع پوره ‌ها با حجم کم مصرف شود و از مصرف غذاهای نفاخ مانند حبوبات، کلم، گل کلم و انواع نوشابه ‌های گازدار خودداری شود. این عمل یکی از رایج‌ ترین جراحی ‌های کاهش وزن است، چرا که نتایج طولانی ‌مدت مثبتی داشته است و از هر دو مکانیسم سوء‌ جذب و محدود‌ کردن برای رسیدن به هدف کاهش وزن بهره می ‌برد.

لیپوساکشن برای از بین بردن چربی ‌‌های موضعی در قسمت‌هایی است که با ورزش یا رژیم غذایی از بین نمی‌ ‌رود.

گاستریک باندینگ، کمربندی به دور معده!
گاستریک باندینگ

روشی از درمان چاقی است که به وسیله لاپاراسکوپی انجام می ‌شود. در این روش حلقه‌ای از جنس سیلیکون دور معده قرار داده می‌ شود که مثل یک کمربند به دور معده سفت می ‌شود. این حلقه توسط لوله باریکی به محفظه تزریق که در زیر پوست شکم قرار داده شده، وصل می شود. جراح در جلسات بعدی با لمس شکم و یافتن محل تزریق، مقداری مایع سرم به داخل بالن حلقه که دور معده شما قرار دارد، تزریق می ‌کند. این امر منجر به تنگ ‌تر شدن حلقه و در نتیجه کوچک‌ تر شدن حجم معده می ‌شود‌. این جراحی از نوع محدود‌ کننده است و رواج زیادی دارد زیرا باعث کاهش وزن تدریجی و ثابتی می ‌شود و در صورت لزوم هم می ‌توان باند را تعدیل کرد. این روش قابل برگشت است و به افراد با BMI بالای 35 توصیه می ‌شود. گاستریک باندینگ بسیار شبیه به گاستروپلاستی است و مصرف روزانه B12  و B کمپلکس پس از آن توصیه می‌ شود.

مشاوره سلامتی

منبع : زندگی ایده آل

تنظیم: گل محمدی

مرکز مشاوره


جهت دریافت رژیم غذایی مناسب می توانید از بخش"رژیم آنلاین" استفاده نمایید.

جهت مشاهده پرسش و پاسخ های عمومی بخش پزشکی "اینجا" کلیک کنید.

جهت ارسال پرسش به این بخش اینجا کلیک کنید.

مطالب مرتبط

10 نکته برای چربی سوزی

راه های مقابله با چاقی شکمی

با خوردن به جنگ چربی ها بروید

با رعایت این 24 نکته لاغر می شوید