تبیان، دستیار زندگی
قرآن كریم و روایات اسلامى به دوره ى حساس نوجوانى و جوانى عمر انسان اهمیت ویژه اى داده اند. چنان كه حضرت امام صادق (علیه السلام) به یكى از یاران خویش مى فرمایند: بر تو باد توجه به جوانان; زیرا آنان به هر كار خیر از دیگران پیش تازترند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دوره ای حساس و سرنوشت ساز به نام جوانی


جوانى بهترین و حساس ترین دوره ى عمر هر موجودى به‌ویژه انسان به حساب مى ید. در همین دوره است كه انسان مى تواند سرنوشت خویش را رقم بزند و افق ینده‌ى خود را روشن و درخشان و یا آن را تیره و تار سازد. قالب وجودى یك انسان در دوره ى جوانى شكل مى گیرد و آینده ى او هم بر این اساس رقم مى خورد.

در هر عصرى جوانان بیشتر مورد توجه اند و در شكل گیرى موضوعات مختلف در جوامع نقش مۆثرى ایفا مى كنند و در این میان برخى افراد، احزاب، قدرت ها و... از احساسات پاك، شور و تحرك و نیروى سازنده ى جوانان در راستاى منافع فردى و گروهى خود سود مى برند.


جوانی

قرآن كریم و روایات اسلامى به دوره ى حساس نوجوانى و جوانى عمر انسان اهمیت ویژه اى داده اند. چنان كه حضرت امام صادق (علیه السلام) به یكى از یاران خویش مى فرمایند:

بر تو باد توجه به جوانان; زیرا آنان به هر كار خیر از دیگران پیش تازترند.

هم چنین مى فرماید: چون جوان مسلمان قرآن بخواند، قرآن با گوشت و خونش آمیخته گردد و خداوند متعال او را در زمره ى پیامبران والامقام نزد خود قرار مى دهد و خداوند خود در قیامت مدافع وى باشد.

قرآن كریم با طرح الگوهایى از جوانان شایسته، همانند جوانان اصحاب كهف، و برخى از پیامبران جوان الهى و یادآورى برخى از داستان ها و نكات اخلاقى و تربیتى، سیماى جوان شایسته را ترسیم مى كند.

یك جوان شایسته از نظر قرآن، كسى است كه تقوا و پرهیزكارى را پیشه مى كند: (... وَاتَّقُواْ اللّهَ وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ مَعَ الْمُتَّقِینَ ); ... و از خدا پروا نمایید و بدانید خدا با پرهیزكاران است.

و در جایى دیگر مى فرماید: (... إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللّهِ أَتْقاكُمْ ...); ... گرامى ترین شما نزد خداوند باتقواترین شماست...

پیامبر اكرم (صلى الله علیه وآله) مى فرماید: خداوند متعال به وجود جوان عبادت پیشه (و با تقوا) بر فرشتگان مى نازد و مى فرماید: «این بنده ى مرا بنگرید ، به خاطر من از هواى نفس خود دست كشیده است.

جوان و عدالت طلبی

از آن جا كه جوان هنوز در نابرابرى هاى محیط غرق نشده و به آن خو نگرفته و آلوده نشده است، صفت عدالت طلبى و حمایت از مظلومان در او بیشتر تجلى دارد.

قرآن كریم به نمونه هایى در این باره اشاره مى كند; از جمله ى این جوانان عدالت طلب و حامى مظلوم، حضرت موسى (علیه السلام) است. در سوره ى قصص، آیات 15 و 23 ـ 28، آمده است كه حضرت موسى (علیه السلام) جوانى عدالت طلب و حامى مظلومان بود. و به همین جهت در سرزمین مصر به حمایت از شخص مظلومى برخاست و در مدین نیز جوان مردانه به كمك دختران حضرت شعیب رفت و براى گوسفندان آن ها از چاه آب كشید.

از دیگر ویژگى هاى یك جوان شایسته از نظر قرآن كریم عفت و پاكدامنى است. قرآن كریم، در جایى درباره ى حیا و عفت دختران شعیب (علیه السلام) مى فرماید: (فَجاءَتْهُ إِحْداهُما تَمْشِی عَلَى اسْتِحْیاء...); ناگهان یكى از آن دو (زن) به سراغ او آمد، در حالى كه با نهایت حیا گام برمى داشت ...

شجاع باشد

از دیگر ویژگى هاى یك جوان از نظر قرآن، داشتن شجاعت و شهامت است. این دو از صفات كمال انسان است كه بیشتر در جوانان نمود دارد. از جمله ى این جوانان مى توان حضرت داود و حضرت ابراهیم (علیهما السلام) را نام برد.

حضرت ابراهیم (علیه السلام) با شهامت و شجاعت كامل در مقابل بت پرستان ایستاد و بت ها را شكست. خداوند متعال در این باره مى فرماید:

(قَالُوا سَمِعْنَا فَتًى یَذْكُرُهُمْ یُقَالُ لَهُ إِبْرَاهِیمُ );(گروهى) گفتند: شنیده‏ایم جوانى آنها را (به بدى) یاد مى‏كند كه به او ابراهیم گفته مى‏شود (شاید او كرده باشد)

حضرت داود (علیه السلام) نیز با شجاعت و شهامت و تكیه بر ایمان به خدا با ظالمى به نام جالود كه بسیار قوى بود به مبارزه پرداخت و او را شكست داد.

حیا و عفت را فراموش نکند

از دیگر ویژگى هاى یك جوان شایسته از نظر قرآن كریم عفت و پاكدامنى است. قرآن كریم، در جایى درباره ى حیا و عفت دختران شعیب (علیه السلام) مى فرماید:

(فَجَاءتْهُ إِحْدَاهُمَا تَمْشِی عَلَى اسْتِحْیَاء...); ناگهان یكى از آن دو (زن) به سراغ او آمد، در حالى كه با نهایت حیا گام برمى داشت ...

در جایى دیگر حضرت یوسف (علیه السلام) را قهرمان پاكى و عفت معرفى مى كند كه با وجود مهیا بودن تمام زمینه هاى انجام گناه، با عفت و پاكدامنى، از وسوسه ى شیطان به خدا پناه برد و با سرافرازى در آزمایش الهى پیروز شد.

بنابراین، یك جوان شایسته از نظر قرآن باید در برابر ناپاكى ها و هواهاى نفسانى عفیف و پاكدامن باشد.

خوش اخلاقى و تواضع در برابر مردم

حضرت لقمان به فرزند جوانش سفارش مى كند:

(وَ لا تُصَعِّرْ خَدَّكَ لِلنّاسِ وَ لا تَمْشِ فِی الْأَرْضِ مَرَحاً إِنَّ اللّهَ لا یُحِبُّ كُلَّ مُخْتال فَخُور); (پسرم) با بى اعتنایى از مردم روى مگردان، و مغرورانه بر زمین راه مرو كه خداوند هیچ متكبر مغرورى را دوست ندارد.

عبادت و امر به معروف و نهى از منكر

یك جوان شایسته باید در اقامه و به جا آوردن نماز بكوشد و مردم را از منكرات و زشتى ها نهى و به خوبى ها دعوت كند و در برابر سختى ها و مشكلات صبور باشد:

(یا بُنَیَّ أَقِمِ الصَّلاةَ وَ أْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَ انْهَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ اصْبِرْ عَلى ما أَصابَكَ إِنَّ ذلِكَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ); پسرم نماز را به پا دار و امر به معروف و نهى از منكر كن و در برابر مصایبى كه به تو مى رسد شكیبا باش كه این از كارهاى مهم است.

وقتی جوانی ،خاطره می‌شود

پدر و مادر را فراموش نکند

از ویژگى هاى یك جوان خوب نیكى به پدر و مادر است; خداوند متعال در جاهاى متعدد جوانان را توصیه كرده كه به پدر و مادر خویش نیكى كنند; چنان كه مى فرماید:

(بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً وَ بِذِی الْقُرْبى وَ الْیَتامى وَ الْمَساكِینِ وَ الْجارِ ذِی الْقُرْبى ...); ... و به پدر و مادر نیكى كنید; هم چنین به خویشاوندان و یتیمان و مسكینان و همسایه نزدیك و....

نگوید حالا جوانم؛ به یاد معاد و قیامت باشد

یك جوان شایسته از نظر قرآن، هیچ گاه یاد مرگ و روز قیامت و حساب و كتاب اعمال آخرت را فراموش نمى كند; حضرت لقمان به فرزند جوانش مى فرماید:

(یا بُنَیَّ إِنَّها إِنْ تَكُ مِثْقالَ حَبَّة مِنْ خَرْدَل فَتَكُنْ فِی ...); پسرم اگر به اندازه ى سنگینى دانه ى خردلى (عمل خوب یا بد) باشد و در دل سنگى یا در گوشه اى از آسمان ها و زمین قرار گیرد، خداوند آن را (در قیامت براى حساب) مى آورد; خداوند دقیق و آگاه است.

هیچ وقت دیر نیست؛ توبه از جوان زیباتر است

تصمیم بگیریم و با خدا عهد ببندیم که از الان دیگه دنبال گناه و معصیت نرویم. دورخودخواهی ها و آزار و اذیت خودمان و دیگران خط بکشیم.

روایت داریم، اون دنیا از سوالات حتمی که از هر کسی می پرسند، از دوران جوانی اش هست : در کلام اهل بیت، جوانی به عنوان یک فرصت ناب و غیر قابل بازگشت مطرح شده است؛ امام علی (علیه السلام) در حدیثی می فرماید: «از چهار چیز قبل از رسیدن چهار چیز دیگر هر چه زودتر استفاده کن: از جوانى‏ قبل از پیرى، از تندرستى پیش از اینکه بیمار گردى و ناتوان شوى، از ثروت قبل از اینکه فقیر و ناتوان گردى.»(کتاب المواعظ / ترجمه عطاردى / متن / 14 / وصایاى حضرت رسول به امیر المۆمنین) ….. ص: 2)

از دیگر ویژگى هاى یك جوان از نظر قرآن، داشتن شجاعت و شهامت است. این دو از صفات كمال انسان است كه بیشتر در جوانان نمود دارد. از جمله ى این جوانان مى توان حضرت داود و حضرت ابراهیم (علیهما السلام) را نام برد

آیا اینا حرفه و خرافاته؟

باور کنید که حقیقت داره، اون روز صد در صد می آید، آیا برای اون روز، حرفی برای گفتن داریم؟؟؟

واقعا چه خدای مهربانی داریم، خدا، فکر همچین روزهایی رو برای ما کرده،روزهایی که ما گناه کرده ایم و پشیمانیم؛ روزهای پشیمانی. یه راه حل خیلی ساده، پیش پای ما گذاشته، اون راه حل، توبه هست، توبه و توبه ...

توبه مثل آبی می ماند روی آتش، همه چیز رو پاک می کنه، همه چیز رو، مثل روز اولش میکنه، باید به توبه چنگ بزنیم ...

چنانچه رسول اکرم (صلی الله علیه وآله) می فرماید:

توبه زیباست، ولى از جوان زیباتر. (كنز العمّال، ح 43542)

و در جایی دیگر، ایشان می فرماید:

خداوند، جوانى كه جوانى اش را در اطاعت از او بگذراند دوست دارد. (نهج الفصاحه ص 316، ح 800)

پیغمبر اسلام (صلی الله علیه وآله) می فرماید:

انسان، در روز قیامت، قدم از قدم برنمى دارد، مگر آن كه از چهار چیز پرسیده مى شود، یکی از آن سوالات، از جوانى اش است كه چگونه سپرى كرده؟(«خصال، صفحه 253،حدیث 125»)

فرآوری: زهرا اجلال

بخش قرآن تبیان  


منابع:

سایت حوزه

کتب روایی

وبلاگ جوان و دین