سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در گزارش پیش رو به معرفی سه کتاب با موضوع سلامت کودکان می پردازیم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : احمد رنجبر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کتاب‌هایی برای سلامت کودک


در گزارش پیش رو به معرفی سه کتاب با موضوع سلامت کودکان می پردازیم.

دکتر نوزاد من

« دکتر نوزاد من؟!!»

احمد مدنی به عنوان فوق‌تخصص نوزادان و متخصص کودکان در کتابی با عنوان « دکتر نوزاد من؟!!»هفت راهکار موثر برای آشنایی با مشکلات روزمره نوزادان را به رشته تحریر درآورده است.مولف پس از بیان تعریفی از نوزاد، در فصل اول به موضوعی می‌پردازد که اغلب سوال مادران از پزشکان است. وی در فصل «دکتر! آیا نوزاد من سالم است؟» به شکل موی سر نوزاد، سر و کشیدگی آن و نیز گردن و صورت نوزاد می‌پردازد.«دکتر! آیا شیرم کافی است؟» عنوان فصل بعدی است که درآن نشانه‌های کفایت شیر مادر و وزن نوزاد شرح داده شده است.«برای افزایش شیرم چه‌کنم؟» عنوان فصلی است که درآن مولف به سوالات شایع مادران درباره عوامل موثر در افزایش شیر پاسخ می‌دهد.بررسی مشکلات مادر در فصلی با عنوان «دکتر! نوزاد سینه‌ام را نمی‌گیرد» بررسی شده است و در ادامه مشکلات احتمالی نوزاد برای نگرفتن سینه مادر بررسی شده است.«دکتر! با شیر‌دهی مشکل دارم» فصلی است که در آن مشکلات روحی مادران در مراحل شیر‌دهی و افسردگی پس از زایمان مورد بررسی مولف قرار گرفته است.شیر نخوردن نوزادان و نشانه‌های گرسنگی درآن‌ها در فصل هفتم کتاب بررسی شده است. معضل مادران شاغل نیز از بخش دیگری از کتاب است که درآن مادران برای دوری از نوزاد آماده می‌شوند.موضوعاتی مانند شیر‌خشک و شیردادن دیگران به نوزادان در دو فصل جداگانه از سوی مولف بررسی شده است.«دکتر نوزادمن؟!!»

کتابی است که انتشارات ارجمند آن‌را در 400 صفحه منتشر کرده است و به قیمت 15‌هزار تومان به فروش می‌رساند.

کتاب جامع سلامت کودک نخست به مسائل پیش از به دنیا آمدن کودک پرداخته و آماده‌سازی فضای خانه و خانواده برای ورود عضو جدید مورد نظر قرار داده است. تولد و اولین دقایق بعد از آن، مراقبت‌های اولیه از نوزاد، تغذیه شیر‌خوار شما، اولین ماه زندگی، یک تا سه ماهگی و چهار تا هفت ماهگی از بخش‌های این کتاب است که با تناسب به اسامی بخش‌ها، مطالب مربوطه را در بر دارد
 

کتاب جامع سلامت کودک

کتاب جامع سلامت کودک

کتاب جامع سلامت کودک که توسط آکادمی متخصصان آمریکا تالیف شده، راهی بازار نشر شد.کتاب جامع سلامت کودک تحت سرپرستی و مدیریت ویراستاران برجسته نشریات پزشکی کودکان، پروفسور استیون پی شلو و پروفسور تانیا رمر آلتمن و همکاری بیش از 100 نفر از دارندگان فوق تخصص کودکان و هیئت بازبین ویراستاران، با روشی ساده و قابل قبول نوشته شده و دربرگیرنده بیش از 350 طرح و نمودار مفید و سودمند است.این کتاب توسط آکادمی متخصصان آمریکا تالیف شده و با ترجمه دکتر تقی عضدی، متخصص بیماری‌های کودکان و مشاور تغذیه شیرخواران و کودکان، از سوی نشر تیمورزاده به چاپ رسیده است. سیداحمد سیادتی، مریم رزاقی آذر و منصور بهرامی نیز بر این کتاب که در قطح رحلی به چاپ رسیده، مقدمه نوشته‌اند.کتاب جامع سلامت کودک نخست به مسائل پیش از به دنیا آمدن کودک پرداخته و آماده‌سازی فضای خانه و خانواده برای ورود عضو جدید مورد نظر قرار داده است. تولد و اولین دقایق بعد از آن، مراقبت‌های اولیه از نوزاد، تغذیه شیر‌خوار شما، اولین ماه زندگی، یک تا سه ماهگی و چهار تا هفت ماهگی از بخش‌های این کتاب است که با تناسب به اسامی بخش‌ها، مطالب مربوطه را در بر دارد.همچنین برخی بیماری‌های‌ متداول مثل بیماری‌های دستگاه گوارشی، مسمویت‌های غذایی، مشکلات گوش و حلق و بینی و مشکلات تنفسی، در ادامه مطالب این کتاب مورد اشاره قرار گرفته است.از ویژگی‌های این کتاب، در نظر گرفتن کودک به عنوان موجودی مستقل و با خصوصیات جسمی و عاطفی کاملاً متفاوت با بزرگسالان است. از دیگر ویژگی‌های آن، تاکید کتاب بر اهمیت دوران بارداری در سلامت آینده کودک است و برخلاف بسیاری از منابع دیگر، آغاز مراقبت از کودک را لحظه شروع بارداری می‌داند.این کتاب در عین حال که راهنمای خوبی برای والدین کودکان زیر 5 سال است، هرگز جایگزین مراجعه به پزشک متخصص کودکان نخواهد شد و حتی قسمتی از کتاب هم به نحوه انتخاب پزشک متخصص کودکان اختصاص داده شده است.

«کتاب جامع سلامت کودک» از سوی نشر تیمور‌‌زاده در 604 صفحه مصور با قیمت 65‌ هزار تومان منتشر شده است.

 

راهنمای والدین کودکان مبتلا به سرطان

راهنمای والدین کودکان مبتلا به سرطان

راهنمای والدین کودکان مبتلا به سرطان به وسیله اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و تحت نظر شادروان پروفسور پروانه وثوق فوق تخصص هماتولوژی انکولوژی اطفال و به قلم خدیجه اثنی‌عشری و محمد بابایی از اعضای هیئت علمی این دانشگاه نوشته شده است.کتاب «راهنمای والدین کودکان مبتلا به سرطان» به زبانی ساده و روشن، اطلاعات ارزشمند پزشکی را درباره روش‌های تشخیص، درمان و نحوه مقابله با عوارض جانبی و کنترل درد در اختیار والدین قرار می‌دهد. همچنین این کتاب حاوی فصول آموزنده‌ای درباره رژیم غذایی مناسب و راهکارهایی برای کاهش روانی مشکلات خانوادگی و اجتماعی است. نویسندگان در  10 فصل این کتاب از والدین کودکان مبتلا به سرطان می‌خواهند تا با آنها درباره بیماری‌شان صادق باشند و از چگونگی به وجود آمدن این بیماری با کودکان خود صحبت کنند و به آنها راهکارهای درمان این بیماری و خطرات احتمالی درمان را نیز آموزش می‌دهند؛ راهکارهایی مانند عمل‌ جراحی، شیمی‌درمانی و پرتو‌درمانی همراه با عوارض درمانی آنها.

انتشارات تیمورزاده این کتاب 152 صفحه‌ای را در 5000 نسخه و با قیمت 7900 تومان عرضه کرده است.

 

فرآوری: منیژه خسروی

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان


منابع: ایبنا/مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین