سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
با مصوبه جدید مجلس شورای اسلامی برای نخستین بار بند جدیدی به قبوض برق مشترکان اضافه شده است که مطابق با این مصوبه، هر مشترک به ازای مصرف هر كیلووات ساعت برق باید مبلغی را به عنوان عوارض مصرف برق پرداخت کند.حمید چیت چیان وزیر نیرو یکی از مهمترین ماموریت ها
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چرا برق گران شد؟


با مصوبه جدید مجلس شورای اسلامی برای نخستین بار بند جدیدی به قبوض برق مشترکان اضافه شده است که مطابق با این مصوبه، هر مشترک به ازای مصرف هر كیلووات ساعت برق باید مبلغی را به عنوان عوارض مصرف برق پرداخت کند.حمید چیت چیان وزیر نیرو یکی از مهمترین ماموریت های وزارت نیرو در دولت یازدهم را اصلاح قیمت آب و برق اعلام کرده و تاکید می کند: هم اکنون هزینه تمام شده تولید آب شرب و برق نسبت به مبالغی که از مردم گرفته می شود بسیار ناچیز است.

این عضو کابینه دولت یازدهم در تشریح دلایل افزایش و اصلاح قیمت برق، می گوید: منهای هزینه‌های سوخت، برای تولید برق در وزارت نیرو حدود 68 تومان هزینه می‌شود. طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها قرار شد به‌طور متوسط بابت هر کیلووات ساعت 43 تومان از مردم دریافت شود و با توجه به کاهش مصرف برق توسط مردم به طور متوسط 409 ریال از مردم دریافت می‌شود.

برق

وزیر نیرو با بیان اینکه از 41 تومانی که دریافت می‌شود 166 ریال به سازمان هدفمندی یارانه‌ها برای پرداخت یارانه‌ها داده می‌شود، معتقد است: در این صورت به ازای هر کیلووات ساعت 264 ریال برای وزارت نیرو می‌ماند. آیا سازمانی که 264 ریال دریافت می‌کند و 68 تومان هزینه، می‌تواند به خوبی کارها را مدیریت کند؟همزمان با عزم جزم وزارت نیرو برای اصلاح و منطقی کردن قیمت آب و برق، مطابق با مصوبه مجلس شورای اسلامی برای نخستین بار یک بند جدید به قبوض برق مشترکان اضافه شده است که مطابق هر مشترک به ازای مصرف هر كیلووات ساعت برق باید مبلغی حدود 30 ریال به عنوان عوارض مصرف برق پرداخت کند.

توانیر در خصوص اضافه شدن این بند جدید در صورتحساب مشترکان، توضیح داده است: عوارض برق مبحثی است برای نخستین بار در قانون بودجه امسال درخصوص آن به تصمیم گیری پرداخته و وظیفه جمع آوری و چگونگی هزینه كرد آن نیز مشخص شده است.

آیا سازمانی که 264 ریال دریافت می‌کند و 68 تومان هزینه، می‌تواند به خوبی کارها را مدیریت کند؟همزمان با عزم جزم وزارت نیرو برای اصلاح و منطقی کردن قیمت آب و برق، مطابق با مصوبه مجلس شورای اسلامی برای نخستین بار یک بند جدید به قبوض برق مشترکان اضافه شده است

براساس تصویب مجلس شورای اسلامی، بند 69 قانون بودجه امسال به مبحثی اختصاص یافته است كه برای نخستین بار در قوانین بودجه سالانه درج شده است.

این بند از قانون بودجه سال 92 وزارت نیرو را مكلف كرده است كه از هر مشترك مبلغی را به عنوان عوارض دریافت كنند.

متن این بند از قانون بودجه می گوید: وزارت نیرو موظف است علاوه بر دریافت بهای برق به ازای هر كیلووات ساعت برق فروخته شده مبلغ 30 ریال به عنوان عوارض برق در قبوض مربوطه درج و از مشتركان برق به استثنای مشتركان خانگی روستایی دریافت نماید. به این ترتیب براساس قانون تمام مشتركان به جز مشتركان خانگی روستایی موظف به پرداخت 30 ریال (سه تومان) به عنوان عوارض هستند.

وزارت نیرو موظف است علاوه بر دریافت بهای برق به ازای هر كیلووات ساعت برق فروخته شده مبلغ 30 ریال به عنوان عوارض برق در قبوض مربوطه درج و از مشتركان برق به استثنای مشتركان خانگی روستایی دریافت نماید. به این ترتیب براساس قانون تمام مشتركان به جز مشتركان خانگی روستایی موظف به پرداخت 30 ریال (سه تومان) به عنوان عوارض هستند

توانیر همچنین در خصوص نجوه هزینه کردن منابع مایل حاصل از اضافه شدن بند عوارض به قبوض برق، اعلام کرد: وجوه حاصله به حساب شركت توانیرنزد خزانه‌داری كل كشور واریز و عین وجوه دریافتی صرفاً بابت حمایت از توسعه و نگهداری شبكه‌های روستایی و تولید برق تجدیدپذیر و پاك هزینه می شود.

این مجموعه صنعت برق، تاکید کرده است:  به این ترتیب نمایندگان مجلس شورای اسلامی با درك اهمیت پرداختن به توسعه، نگهداری و بهینه سازی شبكه‌های روستایی و ایجاد ظرفیت های جدید تولید برق از منابع تجدید پذیر، اقدام به چنین كاری كرده‌اند.

بخش اقتصاد تبیان

منبع : مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین