وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از رایگان شدن 100 درصد هزینه های داروهای بیماران خاص تحت پوشش تامین اجتماعی خبر داد و گفت: حقوق کارمندان بازنشسته تامین اجتماعی از همین ماه همسان سازی می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

داروی بیماران خاص مفت می شود!


مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از رایگان شدن 100 درصد هزینه های داروهای بیماران خاص تحت پوشش تامین اجتماعی خبر داد و گفت: حقوق کارمندان بازنشسته تامین اجتماعی از همین ماه همسان سازی می شود.

دکتر سیدتقی نوربخش افزود: براساس برنامه ریزیهای انجام شده و به منظور کمک به بیماران، از این پس داروهای بیماران خاص که تحت پوشش تامین اجتماعی هستند رایگان خواهد شد و این بیماران دیگر برای تامین داروهای خود با مشکلی مواجه نخواهند شد.

ازدواج و بیماری‌های خاص

وی همچنین در مورد همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تاکید کرد: کمیته ای بدین منظور در سازمان تشکیل شده بود و براساس تصمیمات اتخاذ شده حقوق کارمندان بازنشسته تامین اجتماعی از همین ماه همسان سازی خواهد شد.

قیمت داروی سرطان و MS  10 تا 20 میلیون تومان

رئیس انجمن اقتصاد داروی ایران 6 ماه پیش گفته بود: قیمت داروی ضدسرطان «هرستپین» که با ارز آزاد هم وارد می‌شود به هر آمپول 4 میلیون تومان رسیده و برای بیماری که باید 4 بار در ماه تزریق کند. ماهانه 16 میلیون تومان هزینه دارد. قیمت برخی داروهای ام‌اس هم به هر دارو 11میلیون تومان رسیده است.

مهدی محمدزاده افزود: مقوله دارو در کشور یک حساسیت ویژه دارد و در تمام جوامع از جمله ایران دارو یکی از کالاهای پر مصرف، اساسی و استراتژیک است. اگر چه 96 درصد داروهای مصرفی مردم در داخل تولید می‌شود اما حدود 50 درصد مواد اولیه دارویی صنعت داروی کشور از خارج وارد می‌شود. 

وی ادامه داد:‌ واردات مواد اولیه دارویی به معنای ناتوانی صنعت داروی کشور نیست بلکه در کشورهای پیشرفته و حتی آمریکا و اروپا نیز وضعیت در مورد واردات مواد اولیه دارویی به همین شکل است، تولید همه مواد اولیه دارویی مقرون به صرفه نیست.

رئیس انجمن اقتصاد داروی ایران گفت:‌ 4 درصد داروی وارداتی کشور نیز اگر با ارز مرجع انجام شود در زمانی که دلار 900 تومان بود و تحریم نبودیم. سالانه به حدود یک میلیارد تومان ارز نیاز داشت و اکنون نیز سالانه باید حداقل یک میلیون و 200 هزار دلار ارز مرجع برای واردات این داروها اختصاص پیدا کند و برای واردات مواد اولیه هم سالانه به 1.5 میلیارد دلار ارز نیاز است و بنابراین کل سیستم دارویی کشور سالانه 2.7 میلیارد دلار ارز مرجع نیاز دارد تا بیماران با کمبود دارو مواجه نشوند.

براساس برنامه ریزیهای انجام شده و به منظور کمک به بیماران، از این پس داروهای بیماران خاص که تحت پوشش تامین اجتماعی هستند رایگان خواهد شد و این بیماران دیگر برای تامین داروهای خود با مشکلی مواجه نخواهند شد

وی ادامه داد: البته در شرایط بد اقتصادی هستیم اما از نظر دارو واقعاً تحریم نیستیم و شرکتهای بزرگ دارویی دنیا تمایلی برای نفروختن دارو به ایران ندارند و حاضرند همکاری کنند به شرط اینکه پول داروهایشان را به موقع دریافت کنند.

مهدی زاده گفت:‌ ایرادی که هم اکنون به سیستم دارویی کشور وارد است این است که یا ارز مرجع دارویی را کم اختصاص می‌دهند یا دیر اختصاص می‌دهند. دارو با کالاهای دیگر فرق می‌کند چون جایگزین ندارد اگر یک ماه یک ماده غذایی وارد نشود و در کشور نباشد مردم شکم خود را با یک غذای دیگر سیر می‌کنند و اتفاقی نمی‌افتد.

وی افزود: اما اگر ارز مرجع دارویی را که عمدتاً برای واردات مواد اولیه و واردات داروهای گرانقیمت ضد سرطان و صد بیمارهای خاص هزینه می‌شود ندهیم. به محض اینکه 10 روز کمبود ایجاد شود، سر و صدای آن بلند می‌شود.

پرداخت سالانه 2.7 میلیارد دلار ارز دارویی برای دولت رقمی نیست. دولت باید این اعتبار را برای بیماران کنار بگذارد و به موقع تخصیص دهند زیرا حتی اگر یک ماه دارو کمبود داشته باشد اگر ماه بعد 10 برابر هم ارز دارو بدهند جبران نمی‌شود زیرا تعدادی از بیماران در همان یک ماه می‌میرند

وی ادامه داد: وقتی دارو گران می‌شود و اختلاف بین ارز مرجع و ارز آزاد زیاد است، اگر فردی دارویی را از خارج وارد کند باید قیمت دارو را بین 3 تا 4 برابر قیمت قبلی در بازار بفروشد. به عنوان مثال داروی ضد سرطان هرسپتین یک آمپول و دوز 150 میلی گرمی آن اگر با ارز مرجع وارد شود، قیمتش یک میلیون تومان است و در شرایط فعلی که برخی این دارو را با ارز آزاد وارد می‌کنند، با قیمت 3.5 تا 4 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

سرطان

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بیمار سرطانی باید ماهانه 4 بار آن هم به مدت 6 ماه این دارو را تزریق کند و به این ترتیب باید ماهانه حدود 16 میلیون تومان برای این دارو هزینه کند و قطعاً هزینه‌های درمانی دیگری دارد و تا 20 میلیون تومان باید در ماه باید برای درمانش هزینه کند.

وی ادامه داد: هزینه یک داروی ام اس مانند آونکس و تایسبری نیز بین 10 تا 11 میلیون تومان شده است واقعاً پرداخت این هزینه‌ها در توان بیماران نیست. دولت باید این داروها را با ارز مرجع و تازه آن را هم با یارانه و قیمت حمایت شده در اختیار بیماران قرار دهد زیرا اکثر بیماران حتی توان پرداخت این داروها را با نرخ مرجع نیز ندارند.

مهدی زاده گفت: پرداخت سالانه 2.7 میلیارد دلار ارز دارویی برای دولت رقمی نیست. دولت باید این اعتبار را برای بیماران کنار بگذارد و به موقع تخصیص دهند زیرا حتی اگر یک ماه دارو کمبود داشته باشد اگر ماه بعد 10 برابر هم ارز دارو بدهند جبران نمی‌شود زیرا تعدادی از بیماران در همان یک ماه می‌میرند.

وی افزود: یک بیمار مبتلا به دیابت به انسولین نیاز دارد و اگر انسولین در بازار نباشد بیمار می‌میرد، شوخی ندارد و این وظیفه حاکمیت است که در این زمینه احساس مسئولیت کند و وظیفه خود را انجام دهد.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اجتماعی تبیان

 


منابع : ایسنا، فارس، مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین