سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
نخستین گفتگوی تلویزیونی حسن روحانی رئیس جمهور دولت یازدهم با مجری گری علی اکبر عبد الرشیدی از شبکه اول سیما پخش شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اولین گزارش روحانی به مردم ایران


نخستین گفتگوی تلویزیونی حسن روحانی رئیس جمهور دولت یازدهم با مجری گری علی اکبر عبد الرشیدی از شبکه اول سیما پخش شد.

روحانی، گفتگوی تلویزیونی

دكتر روحانی با یادآوری اینكه در سفر به نیویورك در اجلاس خلع سلاح نیز شركت و سخنرانی خواهد كرد، اظهارداشت: همچنین در این سفر در افتتاحیه اجلاس كشورهای غیرمتعهد كه در سطح وزرای خارجه برگزار می شود، سخنرانی خواهم داشت.

وی ادامه داد: بنابراین سه سخنرانی مهم در سفر به نیویورك خواهم داشت، ضمن اینكه جلسات متعدد، مصاحبه های مختلف و دیدار با ایرانیان از دیگر برنامه های این سفر است و اهمیت خاصی خواهد داشت، به خصوص گفت و گویی كه با نخبگان سیاسی و فرهنگی در آنجا خواهم داشت.

** برای گفت و گوی جدی با دنیا آماده ایم

رییس قوه مجریه همچنین در پاسخ به سووالی مبنی براینكه یكی از جلسات شما در نیویورك،تشكیل جلسه گفت و گو با كشورهای 1+5 است آیا این موضوع را تایید می كنید؟ گفت: ما با 1+5 كه آن ها خواسته اند، مذاكرات با آن ها شروع شود، مقدمات كار از طرف ما آماده شده است.

روحانی افزود: اولین اقدام این بود كه من تایید كنم كه آیا مذاكره كننده مثل گذشته دبیرخانه شورای امنیت ملی باشد یا نهاد دیگری، كه من مشخص كردم كه وزارت امورخارجه مسوول مذاكرات هسته ای خواهد بود.

وی با بیان اینكه قدم های دیگری در خصوص مسئله هسته ای برداشته شده است، اظهارداشت: كاملا ما برای یك گفت و گوی جدی با دنیا، هم با 1+5 و هم با آژانس بین المللی انرژی اتمی آماده ایم.

رییس جمهوری گفت: بنابراین هر تلاشی از طرف جمهوری اسلامی ایران بتواند انجام بگیرد كه مانع جنگ شود این كار را خواهد كرد و اگر خدای نكرده جنگی آغاز شود ما این جنگ را در این منطقه بسیار خطرناك می بینیم و آثار بسیار مخربی خواهد داشت

** هیچ كس نمی تواند ملت ایران را از حق مسلم خود محروم كند

روحانی در پاسخ به سووالی مبنی براینكه این مذاكرات در چه چارچوبی صورت خواهد گرفت؟ تصریح كرد: آنچه مدنظر ماست، این است كه جمهوری اسلامی ایران همه حقوقی كه طبق مقررات بین المللی كه مهم ترین آن معاهده npt است، این حقوق باید حفظ شود.

وی با بیان اینكه هیچ كس نمی تواند ملت ایران را از حق مسلم خودش محروم كند، خاطرنشان كرد: یكی از حقوق ملت ایران غنی سازی در خاك خودش، البته در چارچوب مقررات بین المللی، با نظارت آژانس و صلح آمیز بودن است.

** مسئله هسته ای در یك زمان نه چندان بلند، قابل حل و فصل خواهد بود

رییس جمهوری گفت: از طرفی نیز اگر كشورهایی نگرانی دارند، نگرانی آن ها را ما می توانیم مرتفع كنیم و در این زمینه ما دنبال اعتماد و احترام متقابل و حقوق برابر هستیم و چارچوب ما مقررات بین المللی است.

روحانی اظهارداشت: اگر طرف مقابل اراده جدی داشته باشد، مسئله هسته ای در یك زمان نه چندان بلند قابل حل و فصل خواهد بود.

روحانی، گفتگوی تلویزیونی

** برای بازی برد – برد آماده هستیم

وی در پاسخ به این سووال كه فكر می كنید در حال حاضر این اراده جدی وجود دارد، چون خبرهایی است كه كشورهای 1+5 اعلام كردند خبرها و پیشنهادات جدیدی در نیویورك اعلام خواهد شد، آیا این به معنای این است كه آن خوش بینی در شما ایجاد شده كه بشود اراده جدی را در طرف مقابل دید؟ گفت: من البته هیچ وقت بدبین نبودم.

روحانی تصریح كرد: شرایط دولت جدید، شرایطی است كه حتما نباید بدبین باشیم، چون اراده كافی، شیوه كافی و منطق قوی در طرف ما وجود دارد، در طرف آن ها هم می بایستی این اراده جدی برای حل و فصل مساله وجود داشته باشد .

وی ادامه داد: در مساله هسته ای پایان بازی باید، بازی برد- برد باشد و بازی برد – باخت، معنا ندارد، آن كسی كه بازنده است معنایش این است كه تحمل نخواهد كرد و ادامه نخواهد یافت.

رییس قوه مجریه گفت: برای ادامه كار، ما می توانیم بازی برد – برد را داشته باشیم و ما برای بازی برد – برد آماده هستیم.

روحانی افزود: فكر می كنم شروع این كار در نیویورك و با ملاقات وزیر خارجه كشورمان با وزرای مربوطه آغاز می شود، بنده هم ملاقات هایی دارم و برخی از وزرای خارجه 1+5 از هم اكنون برای ملاقات درخواست داده اند.

** دنیا از فرصت ایجاد شده توسط ملت ایران استفاده كند

وی اظهارداشت: ما آمادگی داریم برای ملاقات درهر سطحی، برای اینكه مسئله را حل كنیم اما دنیا كاملا باید بداند كه این دوره زمانی برای حل و فصل مسایل هسته ای نامحدود نخواهد بود و ما یك دوره زمانی مشخصی داریم، از این دوره زمانی و از این فرصتی كه ملت ما در این انتخابات به وجود آوردند دنیا هم باید استفاده كند.

روحانی ادامه داد: ما هم از این فرصت استفاده می كنیم و امیدواریم قدم به قدم بتوانیم این مشكلات را حل كنیم.

** اختلافات طایفه گری و تروریزم دو مشكل منطقه

رییس قوه مجریه در پاسخ به سوالی مبنی براینكه یكی از محورهای اصلی در سیاست خارجی ما شرایط خاص منطقه به خصوص در خاورمیانه و شمال آفریقا است كه شاید مهمترین بند آن تحولات جاری در سوریه است، تحلیل جنابعالی در این زمینه چیست؟ گفت: منطقه خاورمیانه همیشه حساس بوده و هم اكنون نیز حساس است.

روحانی با بیان اینكه منطقه با دو مشكلی كه در واقع دشمنان این منطقه آفریدند مواجه شده است،اظهارداشت: این دو مشكل، اختلافات طایفه گری و تروریزم در منطقه است كه كم كم دامن بسیاری از كشورها را فرا خواهد گرفت.

** امید ما این است كه جنگی در سوریه شروع نشود

وی با تاكید بر اینكه سوریه برای منطقه یك اهمیت وی ‍ ژه ای و در خط مقدم مقاومت است، افزود: در سوریه امروز شرایط تبدیل به یك جنگ داخلی شده و ما در آنجا طایفه گری، افراط گری، تروریزم و مداخله خارجی می بینیم و همه این ها، مشكلات را دوچندان كرده است، مخصوصا بهانه گیری اخیری كه آمریكایی ها و حامیان آن ها به بهانه مسئله شیمیانی شروع كرده بودند كه البته ما استفاده از سلاح شیمیایی در هر كشور و منطقه ای و با هر شرایطی را به طور قاطع محكوم می كنیم، اما به این بهانه می خواستند مداخله خارجی را شروع كنند.

روحانی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران و دولت در این زمینه بسیار فعال بود یعنی علاوه بر اینكه من مذاكرات و پیام هایی برای سران برخی از كشورها داشتم، وزیر امورخارجه با بیش از 35 وزیر امورخارجه در این زمینه مذاكره و گفت و گو تلفنی كرد.

روحانی، گفتگوی تلویزیونی

رییس دولت یازدهم گفت: امیدواریم این تلاش ها كم كم به ثمر بنشیند و امید ما این است كه جنگی آغاز نشود و علامت هایی مشاهده می كنیم؛ اگر ما موفق شویم كه منطقه و سوریه را از یك حمله نظامی دور كنیم به اعتقاد من قدم مهمی برای منطقه و ثبات منطقه برداشته ایم.

** از هر اقدام و ابتكاری برای جلوگیری از جنگ حمایت می كنیم

روحانی در پاسخ به سوالی مبنی براینكه با توجه به پیشنهاد اخیر روسیه و با نرمشی كه در قبال این پیشنهاد در واشنگتن دیده شده و موضع گیری برخی كشورهای اروپایی در این زمینه، فكر می كنید خطر جنگ رفع شده است یا خیر؟ اظهارداشت: احتمال اینكه این خطر كم شده باشد خیلی زیاد است البته هنوز 100 درصد نمی شود در این زمینه حرف زد.

وی افزود: ما از هر اقدام و ابتكاری كه در سطح بین المللی برای جلوگیری از جنگ و در چارچوب مقررات بین المللی باشد، حمایت می كنیم.

روحانی ادامه داد: البته با بحثی كه امروز مطرح است و آن نظارت بر سلاح شیمیایی است، اصولا ما موافقیم؛ ما كه با سلاح شیمیایی كلا مخالفیم و نظر ما این است كه كل منطقه از سلاح كشتار جمعی عاری باشد و جمهوری اسلامی ایران به معاهده منع سلاح های شیمیایی پیوسته و معتقدیم همه كشورهای منطقه باید به این مقررات و این معاهده بپیوندند.

رییس جمهوری گفت: بنابراین هر تلاشی از طرف جمهوری اسلامی ایران بتواند انجام بگیرد كه مانع جنگ شود این كار را خواهد كرد و اگر خدای نكرده جنگی آغاز شود ما این جنگ را در این منطقه بسیار خطرناك می بینیم و آثار بسیار مخربی خواهد داشت.

مجری برنامه میزان رقم رشد اقتصادی و تورم را پرسید که روحانی در پاسخ از تفاوت نرخ مرکز آمار و بانک مرکزی به ترتیب با منفی 5.4 و منفی 2.2 خبر داد و گفت: البته رقم بانک مرکزی مربوط به شش ماهه اول سال گذشته است. به گفته وی تورم تا پایان مرداد 39 درصد است که نشان می دهد کشور از لحاظ تورم و رکود در شرایط ویژه ای است

روحانی افزود: این جنگ اول، دامن آن هایی را فرا می گیرد كه شروع كننده آن خواهند بود و البته ما همانطور كه قبلا هم اعلام كردم كمك نوع دوستانه خودمان را به مردم سوریه انجام خواهیم داد.

** در فاصله نه چندان دور بازهم گزارش های لازم را به مردم تقدیم می كنیم

وی در پایان ضمن تشكر از ملت بزرگ ایران به دلیل همه حمایت ها، اظهارداشت: از رسانه ملی كه در مقاطع مختلف، قبل و بعد از انتخابات، نقش بسیار ارزشمندی داشته است نیز تشكر می كنم.

روحانی افزود: قول می دهم كه این برنامه تكرار خواهد شد و در فاصله های نه چندان دور و انشاءالله كوتاه، بازهم گزارش های لازم را خدمت مردم تقدیم می كنیم.

وی اظهارامیدواری كرد كه همه در این دهه كرامت مشمول عنایات خاندان رسالت به وی ‍ ژه مولا علی بن موسی الرضا(ع) شوند.

بخش سیاست تبیان

منبع: ایرنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین