سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
قرار بود شب آرامی باشد و خسته از یک سفر زمینی، شب را آسوده در منزل بگذرانند اما تنها 30 کیلومتر مانده به مقصد، تقدیر روی دیگرش را نشان داد و حادثه‌ای‌ بگونه‌ای رخ داد که حتی مجال فرار پیدا نشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اسکانیای مرگ همچنان جان می گیرد!


قرار بود شب آرامی باشد و خسته از یک سفر زمینی، شب را آسوده در منزل بگذرانند اما تنها 30 کیلومتر مانده به مقصد، تقدیر روی دیگرش را نشان داد و حادثه‌ای‌ بگونه‌ای رخ داد که حتی مجال فرار پیدا نشد.

اسکانیا ، تصادف

ساعت 22:45 شامگاه دوشنبه حادثه‌ای رخ داد که به گفته رییس پلیس راهور ناجا بسیار دلخراش و نادر بود و در پی آن 44 تن در اتوبان تهران - قم کشته شدند. اجساد این زنان، مردان و کودکان هنوز در پزشکی قانونی شهر قم مانده و شدت سوختگی برخی از آنها در حدی بود که ساعت‌ها شناسایی اجساد به طول انجامید و در گوشه دیگر شهر 39 مجروح روی تخت بیمارستانها خوابیده‌اند و بارها و بارها، حادثه را جلوی چشمانشان مجسم می‌کنند و تنها دوز بالای مسکن‌هاست که می‌تواند آنها را برای مدتی هرچند کوتاه از فکر این کابوس دردناک رها کند.  حادثه برخورد دو دستگاه اتوبوس اسکانیا، که موجب داغدار شدن 44 خانواده شد با اینکه به علت شدت حادثه و مرگ متوفیان حالا در صدر اخبار قرار گرفته است اما به نظر می‌رسد علی‌رغم تمام تلاش‌های انجام شده برای کاهش تصادفات رانندگی در کشور هنوز حساسیت لازم در میان برخی دستگاه‌ها اجرایی و تولیدکنندگان خودروها برای نصب تجهیزات ایمنی و استانداردسازی آنها نیست.

بر اساس اعلام پلیس‌راه کشور نقص در سیستم برق‌رسانی اتوبوس‌های اسکانیا این حادثه را تشدید کرده است و به همین دلیل شرکت تولیدکننده اتوبوس اسکانیا 50 درصد در این حادثه مقصر شناخته شده است. به همین بهانه مروری بر برخی حوادث دلخراش رانندگی طی ماه‌هنای گذشته داریم:

سابقه مرگ در اسکانیا

12 اردیبهشت ماه امسال، یک دستگاه اتوبوس VIP اسکانیا در ساعت 9:45، از ترمینال سه‌راه تپه به مقصد اصفهان حرکت کرده بود که در کیلومتر 40 محوراهواز – هفتکل در لاین مخالف پس از برخورد با یک دستگاه کامیون باری به دلایل نامعلومی آتش گرفت و آتش آن به کامیون نیز سرایت کرد و در نتیجه 14 تن کشته و چهار تن دیگر نیز در بیمارستان بستری شدند.

پس از وقوع این حادثه بود که سردار مهماندار از تشکیل تیم ویژه بررسی علت حادثه آتش‌سوزی اتوبوس اهواز-اصفهان و تعطیلی شرکت مسافربری خبر داد وگفت: شرکت مسافربری «رویال سفر اهواز»، تا زمان رسیدگی به پرونده این حادثه و بررسی تخلف احتمالی با هماهنگی سازمان راهداری، این شرکت مسافربری تا اطلاع ثانوی تعطیل شد.

مگر می‌شود جز مرگ، مادری را از فرزند جدا کرد. آری! این بار برخلاف تصور همه روان‌شناسان که جان انسان عزیز است، مادر امیرحسین، فرزندش را از شیشه اتوبوس به بیرون هدایت کرده تا خود گرفتار آتش شود و فرزند دلبندش نجات یابد. چه زیباست این حس مادرانه که برای همیشه ماندگار شد و مادر امیرحسین را به اوج مادرانه رساند

26دختر بروجنی در راه اردو در سقوط اسکانیا مردند!

چندی پیش بود که اتوبوس اسکانیا حامل دانش‌آموز دختر بروجنی در بازگشت از سفر کاروان راهیان نور از مناطق جنگی در جاده دهدز دچار سانحه تصادف شد و به دره سقوط کرد و در این حادثه 26 تن جان باختند؛ که از این تعداد کشته 22 نفر دانش‌آموزان دختر و چهار نفر همراهان آن‌ها در اتوبوس بوده‌اند که این همراهان همگی مرد بوده‌اند.

آن زمان اعلام شد که تعداد 14 نفر از مسافران زنده مانده این اتوبوس به شهر اهواز اعزام شده‌اند و در بیمارستان‌های این شهر در حال مداوا هستند و این در حالی بود که همه مسافران این اتوبوس دانش‌آموزان دختر دبیرستانی شهر بروجن هستند که 26 نفر آن‌ها در اثر شدت جراحات جان خود را از دست داده‌اند.

اسکانیا ، تصادف

خواب آلودگی راننده اتوبوس!

در 24 خردادماه امسال نیز مرکز فرماندهی و کنترل پلیس‌راهور ناجا از مرگ دو تن در پی برخورد کامیون‌ها با اتوبوس اسکانیا خبرداد که تصادف یک دستگاه اتوبوس اسکانیا، یک دستگاه کامیون‌ماک و یک دستگاه کامیون ولوو در کیلومتر 45 آزادراه کرج- قزوین در استان البرز دو کشته و یک مجروح برجای گذاشت که علت این حادثه از سوی کارشناسان پلیس عدم‌توانایی در کنترل وسیله‌نقلیه ناشی از خستگی و خواب‌آلودگی از جانب راننده اتوبوس اسکانیا اعلام شد.

33 مجروح در پی واژگونی 3 اتوبوس در اصفهان

بامداد 18فروردین ماه امسال (یکشنبه) سه دستگاه اتوبوس مسافربری در اصفهان واژگون شد و 33 مجروح برجای گذاشت. براساس اطلاعات اتوبوس مسافربری اول از کرج - شیراز، بر اثر لغزندگی در شهر اصفهان واژگون شد و 13 مصدوم برجای گذاشت.

همچنین اتوبوسی دیگر با توجه عدم دیدکافی و لغزندگی جاده در همان صحنه واژگون شد که در این حادثه نیز پنج تن مصدوم و به بیمارستان‌های الله صدوقی، دکتر شریعتی و الزهرا (س) منتقل شدند.

در همین راستا در تماسی دیگر با مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان اتوبوسی در نزدیکی پل خورزوق در مسیر تهران اصفهان دچار واژگونی شد که در این حادثه یک واحد امدادی از پایگاه‌های اورژانس پیش بیمارستانی اصفهان و چهار واحد از پایگاه‌های شاهین‌شهر به محل اعزام شدند.

در این حادثه نیز 10 مصدوم به بیمارستان‌های غرضی و پنج تن دیگر را به بیمارستان آیت‌الله کاشانی انتقال یافتند.

تصادف اتوبوس‌ها با تریلر در آبخوری و مصدومیت 79 تن

23اسفندماه سال گذشته بود که خبر حادثه‌دیدن 80 تن بر اثر برخورد دو دستگاه اتوبوس با تریلر در محور دامغان منتشر شد که در این تصادف، 79 تن دچار مصدومیت شده بودند که 35 تن از آنان توسط امدادگران هلال‌احمر نجات یافتند.

همچنین اعلام شد که به نظر می‌رسد عدم رعایت فاصله طولی یکی از اتوبوس‌ها، علت بروز این حادثه بود.

برخورد خونین کامیون با اتوبوس با 36 مصدوم!

همچنین در 24 خردادماه سالجاری نیز یک دستگاه اتوبوس با کامیون در محور نظرآباد در جاده کرج – قزوین با یکدیگر برخورد می‌کنند که در این سانحه 36 تن دچار حادثه شدند که در این حادثه هفت تن از مصدومان برای درمان بیشتر به مراکز درمانی انتقال داده شده و 29 تن نیز به صورت سرپایی و در محل درمان شدند.

اسکانیا ، تصادف

واژگونی اتوبوس با 26 مسافر

سوم خرداد ماه امسال نیز در پی واژگونی یک دستگاه اتوبوس ولووی 26 تن از مسافران دچار مصدومیت شدند.

این حادثه که در ساعت 16:13 روز پنجشنبه در محورنهبندان- بیرجند در سه‌راهی دشتک، رخ داد یک دستگاه اتوبوس ولوو B12 از جاده منحرف و واژگون می‌شود که 22 مصدوم این حادثه، به بیمارستان امیرالمومنین (ع) و خاتم‌الانبیاء زاهدان منتقل شد. به نظر می‌رسد در صورتی که علت این حادثه دلخراش نقص فنی به هر شکلی بوده است مسوولان باید به طور جدی با مقصران برخورد کنند از سوی دیگر نباید توجه به مسایل ایمنی مابقی اتوبوس‌های در حال تردد یا تولیدی را هم فراموش کرد. موضوعی که هر از چندگاهی با مطرح شدن از سوی پلیس با واکنش تولیدکنندگان خودرو در کشور مواجه می‌شود.

بازتاب جهانی

در پی برخورد مرگبار دو دستگاه اتوبوس اسکانیا در اتوبان قم - تهران و کشته شدن 44 تن از سرنشینان آن‌ها، برخی رسانه‌های خارجی به انتشار این خبر پرداختند. برخی خبرگزاری‌ها و رسانه‌های انگلیسی زبان از جمله خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از صدا و سیمای کشورمان، اقدام به انتشار خبر برخورد مرگبار این دو دستگاه اتوبوس در اتوبان قم کردند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار جزئیات این خبر به ایمنی جاده‌ها و مسیرهای ارتباطی اشاره کرده و می‌افزاید: آمارها در این کشور حاکی از آن است که هر ساله در ایران حدود 19 هزار تن جان خود را در سوانح رانندگی از دست می‌دهند.

خبرگزاری شینهوا نیز در خبری به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران به انتشار خبر این حادثه و جزئیات آن پرداخت. همچنین در این خبر آمده است که نقص فنی خودروها و عدم مهارت کافی رانندگان از جمله عوامل بروز سوانح رانندگی در این کشور هستند. خبرگزاری فرانسه و شبکه‌های خبری العربیه و الجزیره از دیگر رسانه‌های خارجی هستند که به انتشار این خبر پرداختند.

شبکه العربیه همچنین در‌ گزارش خود آورده است که حضور نیروهای راهنمایی و رانندگی در جاده‌ها و افزایش کنترل تخلفات رانندگی به کاهش حوادث رانندگی مرگبار در این کشور کمک کرده‌ است.

اعزام تیم ویژه ژنتیک پزشکی قانونی به قم برای شناسایی اجساد

رییس مرکز تشخیصی آزمایشگاهی استان تهران (کهریزک) گفت: تیم سه نفره تخصصی شامل یک متخصص ژنتیک، یک پزشک سالن تشریح و یک تکنسین سالن تشریح جهت کمک به تشخیص هویت قربانیان حادثه تصادف دو اتوبوس در اتوبان قم ـ تهران عازم استان قم شدند.

دکتر کدخدایی با اشاره به اطلاعات اولیه از سوختگی اجساد حادثه تصادف گفت: برای شناسایی اجساد در ابتدا از بستگان خانواده ها خواسته می شود بر اساس آثار ظاهری مانند دندان ها، جوشگاه جراحی های قبلی و وسایل همراه مثل انگشتر، ساعت، گردنبند و سایر مشخصه های ظاهری، متوفی خود را شناسایی نمایند. وی افزود: بسته به درجه سوختگی اجساد، در صورت عدم شناسایی توسط خانواده ها، نمونه خون، نمونه عضله، نمونه مغز استخوان یا دندان برای تشخیص هویت از روی DNA برداشته می شود.

به گفته دکتر کدخدایی، بر اساس پروتکل های بین المللی حوادثی که در آن بیش از 12 نفر کشته شوند، در زمره مرگ های دسته جمعی قرار می گیرند.

اسکانیا ، تصادف

انتقال اجساد به بهشت معصومه

مدیركل ستاد مدیریت بحران استان قم از انتقال اجساد کشته شدگان حادثه تصادف اتوبان قم – تهران به بهشت معصومه قم خبر داد.

محسن اروجی ضمن تسلیت به خانواده های داغدار کشته شدگان حادثه تصادف در اتوبان قم – تهران از تشکیل جلسه ویژه رسیدگی به این حادثه خبر داد و بیان کرد: بعد از وقوع حادثه همه دستگاه های امدادی و بیمارستان های قم به حال آماده باش در آمدند.

وی ادامه داد: استاندار قم نیز بلافاصله در صحنه تصادف حاضر و نمایندگان ویژه ای را نیز در بیمارستان های قم تعیین کردند تا از نزدیک از روند درمان به مصدومان را زیر نظر داشته باشند.

اروجی با اشاره به اعلام اسامی حادثه دیدگان این تصادف بیان کرد: اجساد کشته شدگان نیز به دلیل شدت سوختگی غیرقابل شناسایی است و در حال حاضر نیز اجساد به بهشت معصومیه قم منتقل شده است.

شناسایی اجساد در اولویت است

استاندار قم گفت: هیچ گونه سهل انگاری در ارائه خدمات به حادثه دیدگان و خانواده‌های كشته شدگان تصادف دلخراش اتوبان قم - تهران پذیرفتنی نیست.

كرم رضا پیریایی در حاشیه جلسه مدیریت بحران استان قم اظهار كرد: ما همه داغدار این حادثه ناگوار هستیم و همه بدانند كه در واقع برادران و خواهران و فرزندان خود را از دست داده‌اند.

وی تاكید كرد: مجموعه‌های درمانی و بهداشتی باید نهایت مساعدت در بهبودی مجروحان این حادثه را داشته باشند كما اینكه تاكنون چنین بوده است.

: برای شناسایی اجساد در ابتدا از بستگان خانواده ها خواسته می شود بر اساس آثار ظاهری مانند دندان ها، جوشگاه جراحی های قبلی و وسایل همراه مثل انگشتر، ساعت، گردنبند و سایر مشخصه های ظاهری، متوفی خود را شناسایی نمایند. وی افزود: بسته به درجه سوختگی اجساد، در صورت عدم شناسایی توسط خانواده ها، نمونه خون، نمونه عضله، نمونه مغز استخوان یا دندان برای تشخیص هویت از روی DNA برداشته می شود

استاندار قم این حادثه ناگوار را عجیب دانست و افزود: چنین تصادفی كه در دقایق اولیه آن هر دو اتوبوس دچار حریق شده و 43 نفر از هموطنان عزیز ما را به كام مرگ كشاند باید دقیقا مورد بررسی و كنكاش قرار گرفته و همه باید خود را در این زمینه مسئول بدانند.

پیریایی با اشاره به دستور تشكیل كمیته ویژه رسیدگی به این حادثه گفت: استانداری و اعضای كمیته مدیریت بحران از دقایق اول حادثه با تمام وجود خدمات مورد نیاز را ارائه كرده و در ادامه نیز برنامه‌ریزی خوبی برای اسكان بازماندگان این حادثه و بستگان كشته شدگان كه از استان‌های دیگر به قم مراجعه می‌كنند انجام شده است.

وی تاكید كرد: اجساد كشته شدگان برای بررسی بیشتر و شناسایی به سازمان بهشت معصومه(س) منتقل شده و تیم‌های مختلف كارشناسی از پزشكی قانونی، نیروی انتظامی و دادستانی برای سهولت در كار و انجام آزمایش‌های لازم برای شناسایی اجساد در محل مستقر هستند.

اسکانیا ، تصادف

روایتی متفاوت از مهر مادری

تصادف دلخراش اتوبان قم - تهران که منجر به کشته شدن 43 نفر و مصدومیت 44 نفر از هموطنانمان شده، تلخ‌ترین خبر دیروز و سال‌های اخیر قم است، اما در اوج این تلخی‌ها روایتی از فداکاری مادر برای نجات فرزند 6 ساله‌اش جذاب است.

امیرحسین زارع، کودک 6 ساله یزدی که به همراه مادرش از تهران عازم یزد بود نمی‌دانست صندلی شماره 20 اتوبوس او را تنها بازمانده خانواده زارع در این حادثه مرگبار می‌کند.

امیرحسین پدرش را سال‌های گذشته از دست داده بود و با مادر و تنها برادرش زندگی می‌کرد که در این سانحه مادرش گرفتار شعله‌های خشمگین آتش اتوبوس شد و این کودک 6 ساله بی‌کس و تنها از میان آهن پاره‌های سوخته اتوبوس بیرون کشیده شد با جراحاتی که به او وارد شده برای مداوا با بیمارستان نکویی منتقل شد.

بستگان همه مصدومان این حادثه بر بالین بیماران حاضر شدند اما این کودک یزدی با وجود زخم‌های فراوان نه زبان ناله داشت و نه نای حرکت. همه زبان او شده بودند تا مرهمی باشند بر داغ از دست دادن مادر فداکارش.

لهجه شیرین امیرحسین و تنهایی او تنها بهانه‌ای بود که بغض فروخورده همه کسانی که بر بالین رنجور امیرحسین حاضر بودند بترکد.

امیرحسین که با سر پانسمان شده، اطرافیان را عمو صدا می‌زد، همه را به گریه انداخت. از‌‌ همان دقایق اولیه که او را به بیمارستان منتقل کردند، پیوسته سراغ مادرش را می‌گرفت. به او می‌گفتند مادرش می‌آید اما عواطف کودکانه او حس دوری از مادر را به مرگ تبدیل کرده بود. او می‌دانست که مادر خود را فدای او کرده است.

تلاش توام با دلسوزی برای مداوای این کودک مصدوم منجر به درگیری لفظی جزئی بین پرستار اورژانس و مسئول رادیولوژی شده بود. پرستار با اشک‌های حلقه زده در چشم می‌گفت: به خدا این کودک گناه دارد، کسی را ندارد، اول از این عکس بگیرید.

مگر می‌شود جز مرگ، مادری را از فرزند جدا کرد. آری! این بار برخلاف تصور همه روان‌شناسان که جان انسان عزیز است، مادر امیرحسین، فرزندش را از شیشه اتوبوس به بیرون هدایت کرده تا خود گرفتار آتش شود و فرزند دلبندش نجات یابد. چه زیباست این حس مادرانه که برای همیشه ماندگار شد و مادر امیرحسین را به اوج مادرانه رساند.

محسن جندقی

بخش اجتماعی تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین