سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پیتر سلرز بازیگر فیلم های کمدی و کارگردان بریتانیایی سینما و تئاتر، در سال 1925 در پورت‌موث انگلستان به دنیا آمد.موقع غسل تمعید اسمش را ریچاردهنری گذاشتند ولی بعداپدرومادرش اسمش رابه یاد برادرازدست رفته اش پیترنامیدند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ملاقات سلرز و پلنگ صورتی

مروری بر زندگینامه و بیوگرافی پیتر سلرز ، کمدین مشهور بریتانیایی


پیتر سلرز بازیگر فیلم های کمدی و کارگردان بریتانیایی سینما و تئاتر، در سال 1925 در پورت‌موث انگلستان به دنیا آمد.موقع غسل تعمید اسمش را ریچاردهنری گذاشتند ولی بعداپدرومادرش اسمش رابه یاد برادر ازدست رفته اش پیترنامیدند.

پیتر سلرز

 پدرومادرش بازیگربودند و دوهفته ای ازتولدش نگذشته بود که همراه گروه سیارتئاتری والدینش به روی صحنه رفت. بعدها کار خود را با آموزش رقص و نواختن (درامز) درگروهای مختلف جاز و با تقلید صداهایی که از رادیو میشنید- کامل کرد.

بعدها در یک برنامه تلویزیونی تحت عنوان آدمهای خل وچل (شوی احمقانه) ذوق و استعداد سلرز در زمینه (کمدی واریته) آشکارشد. 1951سال نخستین گامهایش درسینما بود وچند سال بعد درقاتلین پیرزن موقعیتش تثبیت شد.

در 1962با استنلی کوبریک آشنا شد ودردو فیلم (لولیتا- دکتر استرنج لاو) با کوبریک همکاری کرد. کوبریک نبوغ سلرزرا کشف کرد وازوی خواست که به هیچ وجه تمرین نکند وتمامی ایده های خود را سر فیلم برداری رو کند. سال1964- نقطه عطف زندگی پیترسلرز است - زیرا با شخصیتی آشنا می شود که نامش : بازرس کلوزو- کارآگاه فرانسوی دست و پاچلفتی است» پلنگ صورتی.

بلیک ادواردزکه جفت اوبا سلرزدرهمین دهه کاملا جا افتاده بود درباره اش گفته:کار کردن با پیتر مثل گم شدن در تیمارستان است. دریک لحظه خودرا با جذابترین مرد روی زمین رودررو می بینید و لحظه ی بعد احساس می کنید با مردی دیوانه وآشفته حال سرکار دارید!

این کمدین بریتانیایی و بازیگر فیلم‌هایی نظیر لولیتا و دکتر استرنج لاو از نمایش‌های دوره‌ای به تئاتر لندن آمد و سپس به تلویزیون راه پیدا کرد و اولین فیلم بلندش را در سال 1952 بازی کرد.

وی در سال 1962 فیلم « آقای توپاز» را با بازی خودش، کارگردانی کرد. و در سال 1965 بر اثر حمله قلبی حضور در فیلم احمق مرا ببوس اثر بیلی وایلدر را از دست داد.

این کمدین بریتانیایی و بازیگر فیلم‌هایی نظیر لولیتا و دکتر استرنج لاو از نمایش‌های دوره‌ای به تئاتر لندن آمد و سپس به تلویزیون راه پیدا کرد و اولین فیلم بلندش را در سال 1952 بازی کرد

پیتر سلرز 2 بار ازدواج کرد و دو بار نامزد جایزه اسکار برای فیلم های « دکتراسترنج لاو، 1964» و «آنجا بودن، 1979» شد.

سلرز به دلیل بازی‌ها و گریم‌های متفاوت در فیلم‌های گوناگون به مرد پنجاه چهره سینما مشهور بود.

در سال 2004 فیلم زندگی و مرگ پیتر سلرز به کارگردانی استیون هاپکینز و با بازی جفری راش در نقش سلرز ساخته شد.

وی در سال 1980 در سن 55 سالگی در لندن درگذشت.

 

 برخی از آثار هنری پیتر سلرز

پارتی، 1968

تازه چه خبر پوسی کت؟ ،1965

قاتلین پیرزن، 1955

لولیتا، 1962

دکتراسترنج لاو، 1964

پلنگ صورتی، 1964

کازینو رویال، 1967

فرآوری : مسعود عجمی

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منابع : روزنامه همشهری ، سایت IMDB ، وبلاگ سینمای کلاسیک

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین