سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
جامعه نیازمندند طلاب و روحانیون کار آمد و فعال و خوش فکر است. طلابی که بتوانند پاسخگوی نیاز های فکری و روحی و اجتماعی مردم باشند. مهمترین وظیفه مدیران حوزه علمیه فراهم ساختن بستر رشد و شکوفایی استعدادهای طلاب جوان است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : حسن رضائی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طلاب را دریابید!

طلاب را دریابید!
جامعه نیازمندند طلاب و روحانیون کار آمد و فعال و خوش فکر است. طلابی که بتوانند پاسخگوی نیاز های فکری و روحی و اجتماعی مردم باشند. مهمترین وظیفه مدیران حوزه علمیه فراهم ساختن بستر رشد و شکوفایی استعدادهای طلاب جوان است.

از دیر باز حوزه های مقدس علمیه پاسخگوی نیاز های روز جامعه بوده اند و مردم برای بر طرف نمودن نیاز های فکری، روحی و اجتماعی خود رو به سوی علما و طلاب می آوردند.

 

تا پیش از تاسیس دانشگاه در ایران نیاز های علمی و عملی ای هم چون پزشکی، معماری، نجوم، شعر و ادب فارسی و ... توسط حوزه های علمیه و روحانیون وارسته و عالم بر آورده می شد. شیخ بهایی با این که فقیه بزرگ زمان خود بود و شیخ الاسلام حکومت بزرگ صفوی به حساب می آمد، معمار و شهر ساز بزرگ و زیر دستی نیز بود و میدان امام و مسجد امام گویای علم وافر وی در معماری و شهر سازی است.

 

به مرور زمان و با توسعه علوم و تاسیس دانشگاه ها، حوزه های علمیه تنها بر فقه و اصول متمرکز شدند و مردم برای رفع دیگر نیاز های خود به سوی دانشگاهیان رفتند .

 

رضا شاه بسیار تلاش کرد تا مردم را از مراجعه به روحانیت باز دارد و از رونق و نفوذ حوزه علمیه در جامعه بکاهد. او به نیکی دریافته بود که تا آن هنگام که مردم نیازمند حوزه علمیه باشند، طلاب و روحانیون محبوب مردم هستند. از این رو تلاش کرد مردم را برای برطرف ساختن نیازهای خود به سمت غربزده های تحصیلکرده بکشاند.

 

حوزه و روحانیت تا زمانی مورد احترام مردم هستند که بتوانند پاسخگوی نیاز های روز اجتماع باشند و اگر مردم از حوزه های علمیه خود را بی نیاز ببینند و طلاب را قادر به برآورده ساختن نیازهای خود نبینند، دیگر دیدشان هم چون گذشته به حوزه و طلاب نخواهد بود.

 

متاسفانه به دلیل ضعف مدیریت مدیران حوزه های علمیه، در روزگار ما کار به جایی رسیده است که حتی مجالس وعظ و سخنرانی نیز کم کم از حضور حوزویان دارد خالی می شود و مردم به سمت اساتید دانشگاه می روند.کم نیستند مجالس روضه خوانی که اساتید دانشگاه سخنران این گونه جلسه ها می باشند!

 

این یک زنگ خطر جدی برای حوزه علمیه است. دلیل روی آوری مردم به سمت دانشگاهیان این است که حوزه را قادر به پاسخگویی نیاز های امروز خود نمی بینند و اگر حوزویان کار آمدی خود را به روز کنند مردم چون گذشته به سمت آنان مایل خواهند شد.

 

ما طلاب باید نیاز های روز جامعه را بشناسیم و مطابق با آن نیاز ها خود را مجهز سازیم. به طور مثال، طلاق و از هم پاشیدگی و از هم گسستگی کانون خانواده به یک معضل بزرگ اجتماعی بدل شده است. بنابر آمار غیر رسمی ایران رتبه چهارم طلاق دنیا را به دست آورده است. بسیاری از خانواده های ایرانی درگیر این بلای شوم و آثار وپیامدهای آن می باشند. باید طلاب برای بر طرف نمودن این معضل اجتماعی چاره ای بیندیشند و قسمتی از مطالعه و وقت خود را اختصاص به آن دهند و در مجالس وعظ و سخنرانی خود به این معضل اجتماعی پرداخته و راه کار های استحکام بنیان خانواده را بیان کنند؛ راه کار های که در احادیث ما بسیار است. در این صورت است که مردم هم چون گذشته به سمت طلاب و حوزه های علمیه مایل خواهند شد.

 

نباید اجازه دهیم که دید مردم به طلاب و روحانیون این باشد که کار یک طلبه را یا اقامه نماز و یا خواندن خطبه عقد و یا روحانی کاروان و کارهایی از این دست بدانند. روضه خوانی و مرثیه سرایی برای اهل البیت علیهم السلام بسیار فضلیت دارد اما نباید اجازه دهیم مردم روحانیون را تنها به عنوان یک روضه خوان بشناسند.

ما طلاب زمانی می توانیم پاسخگوی نیاز های روز جامعه باشیم که خود به روز و کارآمد باشیم و علم خود را مطابق با نیازهای پیش آمده گسترش دهیم.

 

کم نیستند طلابی که دارای استعداد های فوق العاده ای هستند که اگر از آنان حمایت شود می توانند بسیاری از نیاز های جامعه را پاسخگو باشند، اما بسیاری از این استعداد ها هرگز شکوفا نمی شوند! نه این که طلاب جوان نخواهند استعدادهایشان شکوفا شود بلکه کسی نیست که از آنان حمایت معنوی و مادی کند و زمینه رشد و شکوفایی آنان را فراهم سازد.

 

متاسفانه سیستم مدیریتی حوزه علمیه به جای پرداختن به راه کارهای شکوفایی استعدادهای طلاب و فراهم ساختن زمینه رشد استعدادهای درونی طلاب، خود را در گیر کار هایی نموده که سود چندانی نه برای اسلام و نه برای طلاب دارد.

اصلی ترین وظیفه مرکز مدیریت حوزه های علمیه این است که زمینه شکوفایی استعدادهای طلاب جوان را فراهم آورد و با حمایت مادی و معنوی از آن ها، نیرو های فعال و زیده ای برای پاسخگویی به نیاز های روز جامعه پرورش دهد.

صد افسوس که در برخی مواقع مدیران حوزه به جای پرورش استعدادها، استعدادهای طلاب جوان را نابود و خاموش می سازند .

 

طلاب جوان و با استعداد، قانع هستند و آنان حتی به حمایت معنوی هم دلخوشند و به آن بسنده می کنند اما این حمایت معنوی نیز از بسیاری از آنان دریغ می شود.

آیا مسئولین حوزه با خود اندیشیده اند که چرا بسیاری از طلاب جوان و با استعداد و خوش فکر به سمت دانشگاه می روند و جذب دانشگاه می شوند و برای همیشه از حوزه جدا می شوند ؟!

 

حوزه علمیه با ساختن ساختمان های جدید و تاسیس دفاتر زیبا و شیک، آباد و پر رونق نمی شود. حوزه علمیه با وجود طلاب جوان و فعال و خوش فکر و به روزی که پاسخگوی نیاز های فکری و روحی و اجتماعی مردم باشند آباد و پر رونق می شود.

از این رو شایسته است که مدیران حوزه که در دلسوزی آنان تردیدی نیست، چاره ای بیندیشند و به خاطر اسلام و مذهب بر حق جعفری طلاب جوان را دریابند و زمینه شکوفایی و رشد استعدادهای نهفته طلاب جوان را فراهم آورند تا شاهد رونق هر چه بیشتر حوزه علمیه و گسترش و اشاعه مذهب بر حق تشیع در جهان باشیم .


تهیه و تولید:مهدی صدری-گروه حوزه علمیه تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین