سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در این مطلب، راه‌کارهایی را به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای تمیز كردن قسمت‌های مختلف خانه، تنها لازم است 15 دقیقه وقت صرف کنید. شاید باورش سخت باشد، ولی به امتحانش می‌ارزد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تمیز کردن خانه، در نیم ساعت!


در این مطلب، راه‌کارهایی را به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای تمیز كردن قسمت‌های مختلف خانه، تنها لازم است 15 دقیقه وقت صرف کنید. شاید باورش سخت باشد، ولی به امتحانش می‌ارزد.


نظافت

تمیز کردن هر خانه‌ای، هم وقت زیادی می‌گیرد و هم بسیار خسته کننده به نظر می‌رسد. برای این که خانه‌ای پاکیزه داشته باشید و از طرف دیگر، همه‌ی وقت خود را نیز صرف شستن و سابیدن نکنید، بهتر است به دستورالعمل‌های زیر دقت کنید.

در این جا، راه‌کارهایی را به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای تمیز كردن قسمت‌های مختلف خانه، تنها لازم است 15 دقیقه وقت صرف کنید. شاید باورش سخت باشد، ولی به امتحانش می‌ارزد.

برای همه قسمت‌های خانه، تنها لازم است که 15 دقیقه وقت صرف کنید. این پاک‌سازی می‌تواند برای اتاق نشیمن، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حتی انباری باشد. فرض کنید بعد از ظهر است و بچه‌ها بعد از کلی بالا و پایین پریدن و به هم ریختن خانه، در خواب عصرانه به سر می‌برند. شما خسته‌اید و با خانه‌ای به هم ریخته تنها مانده‌اید. قفسه کتاب‌ها، میز غذاخوری و کف خانه، حسابی ریخته و پاشیده شده است. لازم نیست زیاد غصه بخورید و تنها کافی است که به این رمز 30 دقیقه، رو بیاورید!

البته برای اینکه این برنامه در همان فرآیند زمانی مورد نظر انجام شود، از قبل باید یکسری وسایل را آماده کنید. سبدی که وسایل اضافی را در آن قرار دهید. کیسه یا جعبه‌ای برای دورریختنی‌ها، یک کهنه برای گردگیری و یک جارو یا جاروبرقی. اولین کار این است که لیستی از وسایلی که در خانه شما ریخته شده است، بنویسید. این مهم‌ترین گام است. زیرا شما می‌دانید چه وسیله‌ای آن جا است و می‌توانید فکر کنید که آن‌ها را کجا می‌توانید قرار دهید.

نظافت اتاق نشیمن

برای مرتب کردن همه وسایل اتاق نشیمن، لازم نیست که آن‌ها را جابه‌جا کنید. هر چیزی را در جای خود مرتب کنید. کوسن‌ها را روی مبل قرار دهید. با یک دستمال مرطوب، دسته‌های مبل و میز و صندلی را گردگیری کنید. لازم نیست وسواس زیادی هم به خرج دهید؛ زیرا هر روز، طی 15 دقیقه می‌توانید همین قسمت را تمیز کنید.

مجلات و کتاب‌های پخش شده بر کف اتاق را در قفسه‌های مخصوص به خود قرار دهید. آن چه را که اضافی است به سطل آشغال منتقل کنید. البته لازم است که یک سطل آشغال در دسترس خود قرار دهید تا لازم نباشد هر بار به آشپزخانه بروید.

بعد از این که همه وسایل را از قسمت‌های مختلف اتاق جمع کردید، با یک دستمال مرطوب، کف اتاق را هم تمیز کنید. باز هم تاکید می‌کنیم که لازم نیست خیلی حساسیت و وسواس به خرج دهید.

حفظ سلامت خانم‌ها هنگام کار در آشپزخانه

نظافت آشپزخانه

هدف از پاک‌سازی آشپزخانه، حذف زباله، ظروف کثیف و اقلام ناخواسته از آشپزخانه است. تمیز کردن یخچال و فریزر و تمیز کردن سینک نیز از کارهای دیگری است که باید انجام دهید. آشپزخانه از جمله مکان‌هایی است که هر روز احتیاج به تمیز کردن دارد.

وسایل مورد نیاز: سطل زباله، سبدی برای چیزهای که به آشپزخانه تعلق ندارند، مواد پاک کننده، اسفنج و جارو. لیستی از همه‌ی آن چه كه باید مرتب شود تهیه کنید. هر چیزی را در جای خود قرار دهید. کابینت‌ها را مرتب کرده و در آن‌ها را ببندید. وسایل اضافی را ذخیره نکنید. هر چیزی را که فکر می‌کنید به درد بخور نیست، دور بریزید. سینک را با آب گرم و مایع ظرف‌شویی تمیز بشویید. در یک ظرف، مقداری مایع ظرف‌شویی بریزید و با آب داغ مخلوط کنید.

همه ظرف‌های لب پریده را به سطل آشغال منتقل کنید. درون ظرف‌هایی که ته مانده غذا به آن‌ها چسبیده است، کمی آب ولرم بریزید تا راحت‌تر شسته شوند. استفاده از آب داغ برای شستن ظروف چرب، هم کار شما را راحت‌تر می‌کند و هم وقت کمتری از شما می‌گیرد. اگر از ماشین ظرف‌شویی استفاده می‌کنید، کار شما به مراتب آسان‌تر خواهد بود. همه وسایلی را که در آشپزخانه قرار دارد ولی مربوط به آشپزخانه نیست، به سبدی منتقل کنید و از آشپزخانه خارج کنید. در حالی که آشپزخانه را تمیز می‌کنید، لباس‌های کثیف را نیز درون لباس‌شویی بگذارید تا شسته شوند.

با اسفنج همه جا را دستی بکشید و کیسه زباله‌ای را که پر شده است، تعویض کنید. تخته برش، چاقوها و ظرف مخلوط کن را با آب داغ و مایع ظرف‌شویی که از قبل آماده کرده‌اید، تمیز بشویید. برای این که هر بار این فرآیند، زمان کمتری از شما تلف کند، به افراد خانواده خود آموزش دهید که بعد از هر بار غذا خوردن و یا استفاده از وسایل آشپزخانه، خودشان آن‌ها را مرتب و تمیز کنند. همچنین تقسیم کار در خانه، یکی از بهترین راه‌های صرفه جویی در وقت است.

نظافت سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی یکی از قسمت‌های حساس خانه است که حتماً باید هر روز تمیز شود، زیرا محلی برای نظافت است و نباید خود به مکانی برای تجمع میکروب‌ها تبدیل شود. از این رو، تمیز کردن هر روز آن ضروری است. 15 دقیقه هم برای تمیز كردن حمام وقت بگذارید.

آن چه نیاز دارید: سبد، کیسه یا جعبه برای قرار دادن وسایل اضافی، جارو، دستمال مرطوب ضد عفونی کننده، شیشه پاک کن، برس توالت و پاک کننده توالت. تهیه لیستی از آن چه در سرویس بهداشتی وجود دارد، لازم است. لباس‌های کثیف را جمع کرده و در سبدی قرار دهید. تمام زباله‌ها را جمع کنید و آن‌ها را در سطل زباله بریزید. وسایل اضافی در حمام را از آن جا خارج کنید. مواد ضد عفونی کننده و پاک کننده را در جای خود قرار دهید. وان حمام را کمی آب کنید تا بتوانید راحت‌تر آن را بشویید. البته پوشیدن دستکش یادتان نرود. با استفاده از یک برس توالت و پاک کننده و ضدعفونی کننده، توالت را تمیز بشویید. با استفاده از شیشه پاک کن یا سرکه، آینه را پاک کنید.

اتاق خواب كودك

نظافت اتاق خواب

اتاق خواب، جایی برای استراحت شما بعد از یک روز خسته کننده است. تمیزی این قسمت از خانه، همیشه یکی از دغدغه‌های شماست.

آن چه شما نیاز دارید: سبد، کیسه یا جعبه برای قرار دادن آشغال‌ها، جارو برقی یا جاروی شارژی و دستی. لیستی از آن چه باید مرتب شود، بنویسید. وسایل کثیف را جمع کنید و از آن جا بیرون ببرید. لباس‌های تمیز را در کمد قرار دهید.

نقطه کانونی در یک اتاق خواب، تخت خواب است. مرتب بودن تخت، جلوه ویژه‌ای به اتاق شما می‌بخشد. رخت‌خواب را مرتب کنید و آنچه را لازم ندارید، از روی تخت جمع کنید. مجلاتی را که از قبل در تخت خواب مطالعه کرده‌اید و دیگر نمی‌خواهید، در جای خود قرار دهید.

نظافت اتاق کودکان

اتاق کودکان، معمولاً به هم ریخته است. بالاخره عالم بچگی است و هزار جور شیطنت و بالا و پایین پریدن!

آن چه شما نیاز دارید: یک سبد، کیسه زباله، جعبه‌ای برای قرار دادن وسایل اضافی، جارو برقی یا جارو، و جعبه‌ای برای اسباب بازی‌های اضافی او.

لیستی از وسایل بچه‌ها تهیه کنید. اسباب بازی‌ها را در جای خود قرار دهید و لباس‌ها را در کمد. کتاب قصه‌های او را در جای معمول بگذارید تا مجبور نشود دنبال آن‌ها بگردد. لباس‌های کثیف را جمع کنید و در سبدی قرار دهید. آشغال‌هایی که کودك شما در اتاقش ریخته را در سطل آشغال بگذارید و از آن جا خارج کنید. همیشه سبدی کوچک و زیبا در اتاق کودک بگذارید و به او بگویید که وسایل اضافی‌اش را در آن قرار دهد. برای اینکه این کار را همیشه انجام دهد و هر بار از زمانی که برای اتاق او صرف می‌کنید کاسته شود، برای او به عنوان تشویق، یک جایزه در نظر بگیرید و بابت رعایت نظافت به او جایزه بدهید. تخت کودک را هم مرتب کنید و اگر ملحفه او کثیف است، آن را برای شستن به لباس‌شویی منتقل کنید.

منبع: روزنامه هفت صبح


باشگاه کاربران تبیان - برگرفته از تبلاگ: وبلاگ من

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین