سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سرمربی تیم فوتبال استقلال گفت: کی‌روش بداند اگر باشگاه‌های رضا قوچان‌نژاد و اشکان دژاگه، این دو بازیکن را در اختیار تیم ملی قرار دادند، ما هم بازیکنان خود را می‌دهیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حمله قلعه نویی به کی روش و رسانه ها


سرمربی تیم فوتبال استقلال گفت: کی‌روش بداند اگر باشگاه‌های رضا قوچان‌نژاد و اشکان دژاگه، این دو بازیکن را در اختیار تیم ملی قرار دادند، ما هم بازیکنان خود را می‌دهیم.

امیر قلعه‌نویی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، درباره نتایج استقلال در این فصل، مشکلات مالی استقلال و فدراسیون فوتبال، شایعه استعفای کارلوس کی‌روش و ... صحبت‌های زیر را مطرح کرد:

قلعه نویی

از نتایج استقلال در این فصل راضی هستید؟

به نتایج استقلال باید نسبی نگاه کنیم. ما شرایط سختی را پشت سر می‌گذاریم. 6،7 بازیکن ملی‌پوش نتوانستند در دوره بدنسازی کنار تیم حضور داشته باشند. در بازی با پرسپولیس 6 بازیکن ذخیره روی نیمکت داشتیم که این مسئله دغدغه ما است. دغدغه‌های دیگر ما مشکلات مالی است. قرار بود وزارت ورزش سالی 8 میلیارد تومان به استقلال و پرسپولیس بدهد ولی با توجه به تغییر دولت هنوز پولی به این دو تیم نرسیده است.

فتح‌الله‌زاده و هیئت مدیره تلاش زیادی می‌کنند اما از کادر فنی‌، پزشکی تا بازیکنان 6 ماه دریافتی نداشته‌اند. به این مسائل باید مصدومیت بازیکنان را نیز اضافه کنیم چون در حال حاضر جنس تیم ما جور نیست. امیدواریم احمد جمشیدیان به ترکیب برگردد و در نیم‌فصل دوم نیز با اضافه کردن یکی دو بازیکن از جمله بازیکن جوانی به نام ایمان صفا (که اگر بتوانیم نام او را وارد لیست خود می‌کنیم) تا شرایط فنی تیم بهتر شود.

پس با توجه به مشکلاتی که دارید، از نتایج رضایت دارید؟

مجموعه استقلال همه تلاشش را می‌کند ولی اینکه سوال می‌پرسید از نتایج راضی هستید یا نه باید بر اساس داشته‌های خودمان حرف بزنیم. نگاه کنید هاشم بیک‌زاده می‌آید و مصدوم می‌شود و می‌رود. همین اتفاق برای خسرو حیدری و آندرانیک تیموریان می‌افتد. همه این مسائل به دلیل عدم انجام بدنسازی پیش از آغاز است. برخلاف سال‌های گذشته که 5،6 هفته دوران بدنسازی را انجام می‌دادیم این بار نتوانستیم بدنسازی داشته باشیم. از طرف دیگر باید با پاداش دادن به بازیکنان روحیه آنها را حفظ کنیم ولی هیچ پاداشی داده نشده است. نمی‌گویم بازیکنان پول نگرفته‌اند. چند نفر از بازیکنان پول گرفته‌اند اما چند نفر دیگر نیز پول نگرفته‌اند و همین مسئله می‌تواند مشکل‌ساز شود.

شما همیشه از مشکلات مالی استقلال و عدم حمایت این تیم در لیگ قهرمانان آسیا صحبت می‌کنید. آیا وزارت ورزش و جوانان یا سازمان لیگ قدمی برای حمایت از استقلال برداشته است؟

ما واقعا مشکل مالی داریم و اگر کارهایی هم برای حل مشکل مالی استقلال انجام می‌شود، مانند مُسکن می‌ماند و ریشه‌ای نیست. در این میان برخی نمایندگان مجلس بدون اینکه اطلاعی داشته باشند درباره استقلال و پرسپولیس به عنوان نماینده مخالف صحبت کردند. آنها  گفته‌اند ورزش ما شده استقلال و پرسپولیس، بله آقایان، استقلال و پرسپولیس فرصت است.

ما مشکلات خاص خودمان را داریم. پول‌های سال گذشته به بازیکنان داده نشده و برخی بازیکنان در این فصل یک ریال هم نگرفته‌اند ولی نماینده مجلس ما بی‌اطلاع صحبت می‌کند. این از مشکلات مملکت ما است که نمایندگان بدون اطلاع حرف می‌زنند

آقایانی‌ که به عنوان مخالف حرف می‌زنند اموال باشگاه استقلال و پرسپولیس را تحویل بدهند و ما هم قول می‌دهیم یک ریال هم از دولت پول نگیریم. در حال حاضر 700،‌800 میلیارد اموال این دو تیم دست دولت است، چرا نمایندگان مجلس درباره این مسئله صحبت نمی‌کنند؟ نماینده‌ای که بی‌اطلاع صحبت می‌کند برای من به عنوان یک ایرانی جای تعجب دارد که می‌گوید دولت شده استقلال و پرسپولیس. آقای نماینده مجلس از خدایت باشد که استقلال و پرسپولیس تبدیل به تیمی مثل سپاهان شود. کل ورزش باید تبدیل به فرصت باشد ولی آقایان این فرصت را سرمایه‌سوزی می‌کنند. واقعا جای تاسف دارد که نمایندگان مجلس بدون مطالعه صحبت می‌کنند. آقایانی که 98 درصد پول دولت دست‌تان است، شما که این همه ادعا دارید چرا این دو تیم را نمی‌توانید به بخش خصوصی و بر اساس اصل 44 واگذار کنید؟

قلعه نویی

پس مشکلات استقلال همانند فصل گذشته است؟

بله، ما مشکلات خاص خودمان را داریم. پول‌های سال گذشته به بازیکنان داده نشده و برخی بازیکنان در این فصل یک ریال هم نگرفته‌اند ولی نماینده مجلس ما بی‌اطلاع صحبت می‌کند. این از مشکلات مملکت ما است که نمایندگان بدون اطلاع حرف می‌زنند.

تیم ملی هم همانند استقلال این مشکلات را دارد و هنوز نتوانسته برای بازی تدارکاتی بودجه‌ای تامین کند. از طرفی بین تیم ملی و باشگاه‌ها کشمکش وجود دارد...

این هم موضوع غلطی است. وقتی برنامه و چشم‌اندازی نداشته باشید خنده‌دار است که بخواهید غیرکارشناسی شده تیم ملی یا باشگاه‌ها را اولویت بندی کنید. آیا در آلمان می‌گویند بین تیم ملی این کشور و بایرن مونیخ اولویت‌بندی کنید؟ هر چیزی زمان خودش را دارد. متاسفانه کارشناسانی که کارشناس نیستند جو راه می‌اندازند که تیم ملی و یا باشگاه‌ها را اولویت‌بندی کنیم. ما خوراک و اطلاعات غلط به مردم می‌دهیم در صورتی‌که باید بر اساس برنامه‌های کارلوس کی‌روش جلو برویم چون حق طبیعی هر سرمربی است که برنامه‌هایش اجرا شود.

اما کارلوس کی‌روش هم از باشگاه‌ها درخواست دارد بازیکنان ملی‌پوش خود را در اختیار تیم ملی‌ قرار دهند و در جام حذفی و لیگ قهرمانان بدون ملی پوشان به میدان روند. موافق این طرح کی‌روش هستید؟

نه. اگر کی‌روش سرمربی یکی از تیم‌های باشگاهی بود این حرف را می‌زد؟ اگر یک مربی ایرانی این حرف‌ها را می‌زد، قلم به دستان اجنبی‌پرست 2 هزار مقاله درباره‌اش می‌زدند. هر چیزی اصولی دارد. چطور برای هر چیزی اروپایی‌ها را مد نظر قرار می‌دهید ولی در اینجا برنامه‌های ما اروپایی دیده نمی‌شود؟ کی‌روش که این حرف را می‌زند بداند اگر باشگاه‌های رضا قوچان‌نژاد و اشکان دژاگه (استانداردلیژ و فولام) بازیکنانی ملی‌پوش خود را در اختیار تیم ملی قرار دادند، ما هم بازیکنان خود را می‌دهیم. دوستانی که از ما انتقاد می‌کنند مرام و معرفت داشته باشند. تیم ملی هر چند در 3 بازی آخر خود در مقدماتی جام جهانی از لحاظ فنی خوب نبود ولی با برنامه لیگ و فلسفه لیگ به جام جهانی صعود کرد.

اگر کی‌روش سرمربی یکی از تیم‌های باشگاهی بود این حرف را می‌زد؟ اگر یک مربی ایرانی این حرف‌ها را می‌زد، قلم به دستان اجنبی‌پرست 2 هزار مقاله درباره‌اش می‌زدند. هر چیزی اصولی دارد. چطور برای هر چیزی اروپایی‌ها را مد نظر قرار می‌دهید ولی در اینجا برنامه‌های ما اروپایی دیده نمی‌شود؟ کی‌روش که این حرف را می‌زند بداند اگر باشگاه‌های رضا قوچان‌نژاد و اشکان دژاگه (استانداردلیژ و فولام) بازیکنانی ملی‌پوش خود را در اختیار تیم ملی قرار دادند، ما هم بازیکنان خود را می‌دهیم

پس معتقدید کی‌روش باید به فکر باشگاه‌ها باشد؟

باشگاه‌ها هم باید با تیم ملی و برنامه‌های کی‌روش تعامل داشته باشند. خوشبختانه با آمدن آقای روحانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی قرار است دوباره احیا شود وقتی سند راهبردی داشته باشیم این حرف‌های غیر کارشناسی بوجود نمی‌آید. باید تیم‌های قوی را بیاوریم چون عیار تیم ملی در این نوع بازی‌ها مشخص می‌شود وگرنه اردوها همیشه هست.

اگر شما جای کارلوس کی‌روش بودید و این شرایط را می‌دیدید چه تصمیمی می‌گرفتید؟

من در جایی که مسئولیت ندارم صحبت نمی‌کنم. باز هم تاکید می‌کنم برنامه‌ها و آنچه رسم فوتبال است باید به صورت معقول انجام شود.

شاهین رحمانی عضو ایرانی کنفدراسیون آسیا اعلام کرده باشگاه‌ها می‌توانند تا 28 اردیبهشت 93 به تیم ملی بازیکن ندهند...

 اگر این حرف را من می‌زدم همین قلم به دست‌های اجنبی پرست هزار حرف علیه من می‌زدند. ما که نگفتیم صحبت‌هایمان وحی منزل است.

این روزها صحبت از استعفای کارلوس کی‌روش می‌شود..

راجع به آن چیزی که به من ربطی ندارد صحبت نمی‌کنم. باید برنامه‌های تیم ملی را به نحو احسن انجام دهیم. وقتی روزهای فیفا می‌رسد باشگاه‌ها ملزم هستند بازیکنان را 72 ساعت قبل از بازی تیم ملی در اختیار تیم ملی قرار دهند که 24 ساعت برخی از بازیکنان لژیونر در راه هستند که می‌شود 48 ساعت. پس از آن نیز تیم ملی موظف است 24 ساعت بعد از بازی خود بازیکنان را تحویل باشگاه‌ها دهد. آن آقایانی که قلم می‌زنند بروند این قانون را ببینند. متاسفم برای کارشناسانی که ایران و ایرانی را ذلیل می‌کنند. لیگ ما لیگ با کیفیتی است و تنها ایراد ما زمین‌های بد و سخت‌افزارهای نامناسب است.

قلعه نویی

یعنی شما می‌گویید اگر زمین‌های ما درست شود کیفیت لیگ بهتر می‌شود؟

صددرصد، انرژی که در زمین‌هایی مثل حافظیه صرف می‌کنیم 3 برابر ورزشگاه آزادی است. باید بحث‌ تیم‌های پایه را درست کنیم و اگر ابن کار را کنیم می‌بینیم فوتبال ما چه جهشی پیدا می‌کند. ما اصل را فراموش کرده‌ایم و به بازیکنان رقم میلیاردی می‌دهیم و همان بازیکن میلیاردی را در زمین‌های خراب بازی می‌دهیم و می‌بینیم که نمی‌تواند کارآیی نشان دهد.

اما شما در همین زمین‌های خراب هم نتایج خوبی کسب می‌کردید...

گفتم ما در این فصل مشکل بدنی داریم. مشکل ما مثل این است که هواپیمایی باید 4 مراحل آن چک شود ولی یکی از مراحل آن را انجام ندهیم؛ چه اتفاقی می‌افتد؟  تیم ما هم چند ماه بدنسازی انجام نداده و طبیعتا به مشکل خوردیم. من آمار را ندارم اما فکر می‌کنم جزو بهترین تیم‌هایی باشیم که آمار گل زده بالایی داریم.

ولی انتظارات از قلعه‌نویی بالاست حتی اگر دربی باشد...

طبیعتا از وضعیت استقلال راضی نیستم چون دوست دارم همه موجودی در اختیار باشد. شما نگاه کنید گوران لاوره 4 هفته به ایران آمده و باید محیط‌پذیری داشته باشد اما هنوز نتوانسته‌ایم مشکل مالی او را حل کنیم. من به عنوان سرمربی در این شرایط چه کار می‌توانم بکنم؟ آن از بدن‌های بازیکنان، این از مصدومیت‌هایی که گریبانگیر بازیکنان شده و این از مشکلات مالی تیم. شما بگویید چه کار می‌توانم بکنم؟

 فتح‌الله زاده هم همه تلاشش را انجام می‌دهد و بیشتر از انرژی خودش مصرف می‌کند ولی کار در این شرایط سخت است. یکسری از نمایندگان مجلس بی‌اطلاع صحبت می‌کنند و می‌گویند ورزش ما شده استقلال و پرسپولیس.

جالب اینجاست شما از مشکلات مالی استقلال صحبت می‌کنید ولی از سوی دیگر حریفتان یعنی بوریرام تایلند دستیار مورینیو را سرمربی تیمشان کرده است...

از این مسئله خبر ندارم ولی از شما می‌خواهم کارنامه مربیان بزرگی را که در آسیا حضور داشتند را بررسی کنید. آنها در آسیا نتوانستند نتیجه بگیرند. لیگ قهرمانان آسیا مهم است و آیا مارچلو لیپی مربی کوچکی بود که نتوانست نتیجه بگیرد؟ یا سرمربی الشباب که رفت و برگشت تیمشان را شکست دادیم مربی کمی بود؟

فرهاد مجیدی در دربی از اینکه باید تست دوپینگ می‌داد ناراحت شد و حاضر نشد جایزه اخلاق را دریافت کند. چه صحبتی دارید؟

برای انجام دوپینگ قرعه‌کشی می‌شود ولی این شانس مجیدی بود که قرعه‌ دوپینگ به نام او می‌افتد.

 ... و صحبت پایانی؟

 مردم بدانند مشکل مالی داریم. امیدوارم صالحی امیری نگاه ویژه‌ای به استقلال و پرسپولیس و خصوصا استقلال که نماینده ایران در آسیا است داشته باشد

بخش ورزشی تبیان

منبع : تسنیم

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین