سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
حمله امریکا که قرار است 60 روزه باشد بیش از آنکه حالت عملی به خود بگیرد رمز شروع آن لو رفت.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رمز عملیات حمله آمریکا به سوریه لو رفت


حمله امریکا که قرار است 60 روزه باشد بیش از آنکه حالت عملی به خود بگیرد رمز شروع آن لو رفت.

اوباما

در بسیاری از رخدادهای تاریخی که صحبت از کشتار و خون در میان است، در پشت پرده آن می توان دست های آمریکا را دید. این مسئله در چند سال اخیر در خاورمیانه نیز حالتی خاص تر به خود گرفته است. جنگ داخلی در سوریه، کشته های جریانات بیداری اسلامی و بعد از آن در کشورهایی چون مصر، تونس ، لیبی و... ، کشته های بحرین، ورود آمریکا به عراق و افغانستان همه و همه به نوعی ردپای دخالت های آمریکا را در خود دارند.

در تاریخ چند صد ساله دولت آمریکا همواره نشانه های خوی استکباری و کدخدامنشی سردمداران این دولت و لابی های صهیونیستی اش در سیاست های داخلی و استعماری جهان دیده شده است. موردی که حتی به نهادهای قانونی بین المللی هم نگاه تشریفاتی دارد و گاهی آنان را دور می زند.

اما امریکا همواره در صدد بوده است تا خوی کدخدایی خود را به هر صورتی که شده بر پایه سیاست های متفاوت و حتی دوگانه حفظ کند. او در حالی دم از حقوق بشر می زند که در بحث اعتراضات به بحران اقتصادی با مردم خود رفتار خشونت آمیز را داشت و در سوریه از تروریست ها حمایت می کند یا در حالی از آزادی بیان دفاع می کند که اسنودن او را به مرز رسوایی بزرگ در جاسوسی از مردم و دولت های دیگر کشانده است. دولت آمریکا ماکیاولی ترین رفتار سیاسی را دارد. در مصر او سالیان دراز پشت سر دیکتاتوری چون مبارک بود با بیداری اسلامی و روی کار آمدن مرسی به پالس های دولت او چراغ سبز نشان داد و حتی به او قول داد در مقابل کودتا از او حمایت کند اما با انجام کودتا حال پشت سر ارتش مصر قرار گرفته است.

در واقع برخی از تحلیل ها در این جهت است که محور شرارت مورد نظر غربی ها اینبار نه کره شمالی ،عراق و ایران بلکه سوریه، لبنان(حزب الله) و ایران هستند در واقع حلقه مقاومت منطقه در برابر رژیم صهیونیستی

دست آمریکا بیش از هر رویداد دیگر اکنون در سوریه است. آمریکا استفاده از سلاح شیمیایی را بهانه کرده است که پس از عدم موفقیت تروریست هایی که خود و همیارانش آنها را در جنگ با دولت سوریه مسلح کردند، حال خود به این بهانه واهی وارد جنگ با بشار اسد شود. جنگی که او می خواهد در 60 روز با انجام حمله موشکی به پایگاه های نظامی اولین حلقه مقاومت در خاورمیانه را بشکند. جنگی که شروع آن با آمریکا می باشد اما همانطور که مقام معظم رهبری اشاره کردند در صورت آغاز دیگر نمی توان آینده خاورمیانه را پیش بینی کرد. موردی که بسیاری از سیاستمداران بدان اذعان دارند و پارلمان های اروپایی نیز شاید از جمله بدین دلیل از دست داشتن دولت هایشان در این جنگ ترس دارند.

در جنگ های قبلی آمریکا در خاورمیانه نیز بهانه هایی از این دست مطرح شد که به نوعی رمز عملیات آمریکا برای حمله به عراق و افغانستان بود  و عواقب بدی را برای منطقه  و دولت های حمله کننده به همراه داشت.

حمله امریکا

تروریسم؛ رمز عملیات 2001

اصابت دو هواپیما به برج های دو قلو در نیویورک و یک هواپیما به ساختمان پنتاگون در واشنگتن باعث شد که افکار عمومی آمریکا در شوک ناگهانی فرو رود. عملیاتی که بوش رئیس جمهور وقت آمریکا آن را به گردن اسامه بن لادن رئیس گروه القاعده در افغانستان انداخت و از دولت طالبان خواست تا القاعده را از افغانستان خارج کند اما سرباز زنی طالبان باعث شد تا آمریکا با نام رسمی عملیات بلندمدت آزادی جنگ خود علیه طالبان را در افغانستان آغاز کند و این آغاز را انگلیس در سال 2002 همراهی کرد.

بعد از واقعه 11 سپتامبر آنچه مدام رسانه ها و سیاستمداران غربی افکار عمومی را نسبت به آن هراساندند، تروریسم بود. این کلمه بهانه ای بود که آمریکا با آن وارد خاورمیانه شد. و از آن به بعد تروریسم و افراطی گری از نقاط مورد تاکید برای حمله و حضور در خاورمیانه شد. رسانه های صهیونیسم و غربی در این زمینه اسلام هراسی را در دستور کار خود قرار دادند و همواره به دنبال این بودند تا با استفاده از دیپلماسی رسانه ای افکار عمومی را نسبت به این دخالت خارجی توجیه کنند. اما یازده سپتامبر همواره با هاله ای از ابهام روبرو بود ، دوربین هایی که آنلاین حمله به برج ها را پوشش دادند، نوع و آثار تخریب به جامانده از حمله و بررسی کارشناسان، و از همه مهمتر اینکه در صورت صحت همه جانبه تروریستی بودن این عملیات، این مسئله که القاعده از گروهک هایی بوده است که همواره مورد حمایت خود آمریکا بوده است و ... همه جای سوال هایی را نسبت به این حمله و بهانه های بعدی آمریکا ایجاد کرد.

حمله امریکا

سلاح کشتار جمعی، رمز عملیات 2003

آمریکا از زمان ریاست جمهوری کلینتون، صدام و رژیمش را تهدیدی برای خود و هم پیمانانش تلقی کرد. فردی که خود در جنگ علیه ایران کمک های به سزایی را از دولت امریکا و متحدانش دریافت کرد اما بعد او را مورد فشار و تحریم قرار دادند اما بعد از 11 سپتامبر و نفوذ مستقیم آمریکا به خاورمیانه، نوبت صدام رسیده بود تا این مشکل قدیمی نسخه اش پیچیده شود.

در همین راستا آمریکا در ادامه استفاده از حربه تروریسم به بهانه وجود سلاح های کشتار جمعی در عراق در ریاست ائتلافی نظامی به عراق حمله کرد. بوش در این رابطه گفته بود : «رژیم عراق طرح تولید گاز اعصاب و سیاه‌زخم و سلاحهای اتمی را به مدت یک دهه دنبال کرده‌است.» او همچین افزوده بود: «عراق همچنان درصدد است دشمنی خود را به آمریکا نشان دهد و از ترور حمایت کند.» با همین حرف ها در نهایت بوش با دو بهانه عمده 1- آغاز این جنگ رابطه صدام حسین با القاعده 2- نابودکردن سلاح‌های کشتار جمعی عراق بنابر توافق‌نامه 1991به همراه انگلیس و چند کشور دیگر و شرکت‌های پیمانکار تامین نیروی نظامی و امنیتی ظرف سه هفته خاک عراق را به اشغال خود در آورد. با اینکه نیروهای آمریکایی از عراق خارج شدند اما عواقب حضور آمریکا هنوز هم دامن گیر این کشور است، پیامدهایی سیاسی، امنیتی، فرهنگی و اقتصادی.

حمله امریکا علیه سوریه

سلاح شیمیایی؛ رمز عملیات 2013

اما اینبار نوبت سوریه است که در آتش خوی استکباری و زیاده طلبانه آمریکا بسوزد. سوریه حدود دو سال است که درگیر جنگ داخلی با تروریست های است که گروهی از آنها چشم آبی! هستند. تروریست هایی که در ورود، تجهیز و نقشه راه خود، تحت حمایت کشورهای غربی به ویژه آمریکا و متحدانشان می باشند و حال قرار است بعد از دو سال و مقاومت ارتش سوریه، آمریکا به بهانه استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی، جنگی را علیه این کشور آغاز کند. موردی که مجوز اولیه آن را کنگره برای جنگی 60 روزه و غیر مستقیم داده است اما  متحدان غربی او فعلا کنار کشیده اند و پارلمان ها دولت ها را همراهی نمی کنند.

اینبار بهانه سلاح شیمیایی است و این رمز عملیات 2013 آمریکا است اما آنچه که مشخص است این می باشد که آمریکا نه خود و کنگره اش و نه متحدان غربی اش برای آغاز جنگ دستشان به اسلحه نمی رود و این هم به دلیل شرایط موجود در جهان است  چون مخالفت پارلمان ها و مردم این کشورها، شرایط رکود اقتصادی در آمریکا و اروپا شرایطی که مقداری از آن ثمره جنگ های قبلی است، عدم اطلاع از واکنش احتمالی سوریه،قدرت هم پیمانان سوریه  و...

رمز عملیات بعدی چیست؟

برخی از کارشناسان حمله به سوریه را دور جدید از ناآرامی خاورمیانه می دانند در واقع برخی از تحلیل ها در این جهت است که محور شرارت مورد نظر غربی ها اینبار نه کره شمالی ،عراق و ایران بلکه سوریه، لبنان(حزب الله) و ایران هستند در واقع حلقه مقاومت منطقه در برابر رژیم صهیونیستی. اما در کنار دول غربی، تکفیری ها به دنبال این هستند تا با گرفتن سوریه دولتی اسلامی را تشکیل دهند که گام بعدی گسترش آن شکست مقاومت حزب الله است. تا حلقه اصلی در این مقاومت تنها بماند.غرب همبازی خوبی در این راه پیدا کرده است و این حلقه را که بازوی اجرایی اش در منطقه است را حمایت می کند. اینکه آیا واقعا در صورت حمله به سوریه و به فرض شکست این دولت، سالهای بعد شاهد حمله به لبنان و ایران خواهیم بود یا خیر؛ گزینه ای است که جایگاه  ایران در منطقه و مرزهای بین الملل این گزینه را غیر عقلانی و پر هزینه نشان می دهد.

بهتر آن است که مشکلات به دست خود مردم سوری در داخل و با در نظر گرفتن اصل  مصلحت ومنافع ملی حل شود. و راه حل سیاسی بهترین شیوه است. بهترین رمز عملیات برای حل مشکل سوریه همان است که بارها مقام معظم رهبری فرمودند که بهترین راه حل مشکلات سوریه حل آن به دست خود مردم سوریه و بر پایه منافع آنها است

کلام آخر

جنگ طلبی و خوی استکباری روش و منشی نیست که بتوان با آن به فکر حقوق بشر بود و جهان را اداره کرد. گزارش های کارشناسان هم  حکایت از این دارد که سلاح شیمیایی یک بهانه است. در واقع این آمریکا است که با دخالت در امور کشورهای خاورمیانه و رشد تروریسم امروز در بروز این حوادث نقش دارد. این جنگ هم مانند جنگ های قبلی دامن خود او را خواهد گرفت و تروریسمی که امروز به پا کرده است فردا به پای خود او خواهد پیچید. بهترین راه این است که آمریکا در امور کشورها دخالت نکند و اداره آنها را به خود مردم آن کشور بسپارد، حقوق آنها در تمامی جوانب را  به رسمیت بشناسد و با آنها با سیاست دست چدنی و دستکش مخملی رفتار نکند. برای مشکل سوریه هم همانطور که کشورهای منطقه عنوان کردند بهانه جویی و آغاز جنگ بدترین راه است که پایان و عواقب آن معلوم نیست. بهتر آن است که مشکلات به دست خود مردم سوری در داخل و با در نظر گرفتن اصل مصلحت ومنافع ملی حل شود. و راه حل سیاسی بهترین شیوه است. بهترین رمز عملیات برای حل مشکل سوریه همان است که بارها مقام معظم رهبری فرمودند که بهترین راه حل مشکلات سوریه حل آن به دست دولتمردان و مردم سوریه و بر پایه منافع آنها است.

عطالله باباپور

بخش سیاست تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین