سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در صورتی که داروی بی کیفیتی در بازار مشاهده شود پروانه تولید آن باطل و از بازار جمع آوری می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هشدار!به تاریخ انقضای داروها توجه کنید


رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در صورتی که داروی بی کیفیتی در بازار مشاهده شود پروانه تولید آن باطل و از بازار جمع آوری می شود.

دارو

دکتر رسول دیناروند ضمن هشدار به برخی شرکتهای دارو سازی گفت: سلامت محوری، سیاست دولت است و دولت حمایت خود از شرکتهای دارویی و داروهای تولید داخل را تا زمانی انجام می دهد که محصولاتشان از استانداردهای لازم برخوردار و کیفیت آنها مورد تایید باشد و در صورتی که وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو و بازوهای کنترلی و نظارتی ما متوجه بی کیفیت بودن دارویی شوند حتما پروانه تولید داروی مورد نظر باطل و از بازار جمع آوری می شود و این مهم نیست که داروی بی کیفیت، تولید داخل است یا وارداتی.

وی در خصوص شایعه ای مبنی بر اینکه داروها با توجه به افزایش قیمتها از کیفیت و اثرگذاری کمتری برخوردار شدند، خاطر نشان کرد: این برای سازمان غذا و دارو قابل پذیرش نیست که در یک دوره ای شاهد کاهش کیفیت داروها باشد. شرکتهای داروسازی استانداردهایی دارند که مطابق با آن داروهایشان را تولید می کنند البته ممکن است نمونه هایی از داروها وجود داشته باشند که کیفیت شان پایین باشد و پزشکان و بیماران از آن رضایت نداشته باشند اما در مجموع این برای تمام داروها صادق نیست.

دیناروند با تاکید بر اینکه مسئولیت ما در درجه اول سلامت مردم است نه حمایت از شرکتهای داروسازی افزود: اگر تولید داخل نتواند سلامت مردم را تضمین کند ما حتما آن را از هر نقطه ای از دنیا باشد تامین می کنیم که مردم سلامت شان به خطر نیفتد.

هیچ داروی تاریخ گذشته ای را اجازه نمی دهیم تا با بررسی مجدد تاریخش اصلاح شود و شرکتهای دارویی چنین حقی را ندارند اما این در مورد مواد اولیه می تواند صورت پذیرد چون مواد اولیه دارای شرایط نگه داری مشخصی است و این شرایط به گونه ای است که اگر تاریخ آن هم گذشته باشد می توان با آزمایش کنترل کیفیت، ثابت کرد که ماده اولیه مشکلی ندارد

رئیس سازمان غذا و دارو در مورد شایعات وجود داروهای تاریخ گذشته در بازار تصریح کرد: نمونه هایی از داروهای تاریخ نزدیک را داشتیم که برخی شرکتها از شرایط بحرانی کشور و از دستپاچگی مسئولین وقت سوء استفاده کرده و داروهایی را که یک یا دو ماه از تاریخ انقضای آنها مانده بود را مجوز واردات گرفتند و وارد کشور کردند در حالی که این داروها دیگر امکان فروش ندارند و ما در حال جمع آوری این داروها و امحاء آن با نظارت وزارت بهداشت هستیم.

دارو

وی تاکید کرد: سعی می کنیم به چنین شرایطی نرسیم که مجبور شویم چشمانمان را بر روی این اشتباهات ببندیم اگرچه در حال حاضر نمی توانم وجود معدود داروهای تاریخ نزدیک به انقضاء را در قفسه داروخانه ها تکذیب کنم اما نظارت خود را جدی تر می کنیم تا چنین اتفاقی صورت نپذیرد.

دیناروند همچنین در خصوص این شایعه که شرکتهای دارویی اقدام به تمدید داروهای تاریخ نزدیک یا تاریخ گذشته نموده و در بازار عرضه کرده اند گفت: هیچ داروی تاریخ گذشته ای را اجازه نمی دهیم تا با بررسی مجدد تاریخش اصلاح شود و شرکتهای دارویی چنین حقی را ندارند اما این در مورد مواد اولیه می تواند صورت پذیرد چون مواد اولیه دارای شرایط نگه داری مشخصی است و این شرایط به گونه ای است که اگر تاریخ آن هم گذشته باشد می توان با آزمایش کنترل کیفیت، ثابت کرد که ماده اولیه مشکلی ندارد.

بخش اجتماعی تبیان

منبع : پایگاه اطلاع رسانی دولت

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین