سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
نخستین قانون برای داشتن باغچه تمیز و مرتب، انتخاب گیاه مناسب است. اما نكات دیگری هم وجود دارد كه برای داشتن باغچه‌ای زیبا به كار می‌آید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ترفندهای باغبانی آسان در خانه


نخستین قانون برای داشتن باغچه تمیز و مرتب، انتخاب گیاه مناسب است. اما نكات دیگری هم وجود دارد كه برای داشتن باغچه‌ای زیبا به كار می‌آید.


باغچه

گیاه مناسب انتخاب کنید

نخستین قانون برای داشتن باغچه تمیز و مرتب، انتخاب گیاه مناسب است. ابتدا باید خاک باغچه و باروری آن را مورد بررسی قرار دهید و سپس گیاهانی انتخاب کنید که در آن شرایط، به خوبی رشد می‌کنند. به طور مثال، نوعی سوسن هست که در گرما و آفتاب شدید هم دچار آفت نمی‌شود.

یک لایه لاشبرگ اضافه کنید

لاشبرگ، برگ و خاشاکی است که دور ساقه گیاه انباشته می‌کنند تا سرما نخورد یا رطوبت از دست ندهد. 3 تا 5 سانتی‌متر لاشبرگ روی خاک باغچه بریزید تا خاک، رطوبت خود را حفظ کند و سریع خشک نشود. بهتر است این لاشبرگ‌ها را از گیاهان ارگانیک همچون پوست نارگیل، پوسته رنده شده درخت یا کمپوست (کود گیاهی) انتخاب کنید.

به ساده‌ترین روش آبیاری کنید

چرا وقت و انرژی خود را برای آبیاری با شلنگ هدر می‌دهید. شلنگ‌های نشت آب بخرید و آن‌ها را در باغچه قرار دهید. این شلنگ‌ها نفوذپذیر هستند و آب به مقدار کم، اما دایمی از سطح آن‌ها به بیرون نشت می‌کند. این شلنگ را داخل باغچه بگذارید و روی آن را با لاشبرگ بپوشانید. تنها کاری که شما باید انجام دهید باز کردن شیر آب است. برای راحتی بیشتر حتی می‌توانید شلنگ را به شیر آب تایمردار و خودکار وصل کنید.

گلدان‌های خود را همیشه خیس نگه دارید

در طول روزهای داغ تابستان نباید اجازه دهید كه گلدان‌های گل و باکس‌های گیاهان شما خشک بشوند. برای این منظور، از سیستم آبیاری قطره‌ای استفاده کنید تا خاک گلدان، همیشه مرطوب بماند. این سیستم را از همه فروشگاه‌های وسایل کشاورزی و باغبانی‌ها می‌توانید تهیه کنید. قیمت بالایی هم ندارند.

علف‌های هرز را تا کوچک هستند، ریشه‌کن کنید

اجازه ندهید علف‌های هرز در باغچه یا گلدان‌های شما رشد کنند. از همان ابتدا که جوانه زدند آن‌ها را ریشه‌کن کنید و اجازه ندهید تا دوباره رشد کنند. نوعی از علف‌های هرز می‌توانند در یک فصل، 150 هزار تخم تولید کنند. بنابراین، پیش از این که همه باغچه را پر کند، آن را نابود کنید.

گیاهان خود را نیز عقیم کنید

فقط علف‌های هرز نیستند که می‌توانند تخم‌ریزی و رشد کنند. برخی از گل‌های باغچه، همچون گیاهان سیاه چشم، کلئوم و داتوره هم خودشان تخم‌ریزی و رشد می‌کنند. باید پیش از این که همه باغچه از این گل‌ها پر شود، آن‌ها را هرس کنید.

برای باغچه، حاشیه درست کنید

با کمک پلاستیک، آجر یا خاک، برای باغچه خود حاشیه و لبه درست کنید. سعی کنید این وسایل را تا عمق 15 سانتی‌متر در خاک فرو کنید تا علف‌های هرز، امکان رشد در آن منطقه را نداشته باشند.

یادداشت برداری کنید

از کتاب‌ها یا مقالات کشاورزی برای بهبود باغچه خود استفاده کنید. به علاوه، می‌توانید هر هفته وضعیت باغچه خود را یادداشت کنید و پس از چند ماه برای آگاهی از بهبود آن، به یادداشت‌های قدیم خود بازگردید. حتی می‌توانید در فصل‌های مختلف، از باغچه خود عکس بگیرید و وضعیت آن را مورد بررسی قرار دهید.

پرورش گیاه در زمین‌های برجسته

اگر می‌خواهید در باغچه خود گلدان‌های بزرگی ایجاد کنید که بالاتر از سطح زمین باغچه هستند، بهتر است این زمین‌ها را با خاک‌های زراعی و کمپوست بپوشانید. زمین‌های خودساخته را بسیار بهتر از زمین‌ها معمولی می‌توان زه‌کشی کرد. این زمین‌ها را کوچک بسازید تا از هر دو طرف به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

باغچه

شیب درست کنید

برای این که جلوی خانه یا گوشه‌ای از باغچه را با گل و گیاه زیبا کنید، می‌توانید به صورت شیب‌دار، گل کاری کنید. این کار باعث می‌شود تا برای ساخت زمین و هموار کردن آن، هزینه نکنید.

کمپوست درست استفاده کنید

کشاورزان و باغبان‌ها، به خوبی ارزش کمپوست (کود تهیه شده از برگ و فضولات گیاهان) را به خوبی می‌دانند. کود گیاهی باعث می‌شود تا خاک، بهتر نفس بکشد و آب سریع‌تر جذب شود. این نوع کودها، همچنین کمک می‌کنند تا خاک‌های ماسه‌ای برای زمان بیشتر، آب را در خود حفظ کنند. برگ‌های خشک باغچه را هم دور نریزید و از آن‌ها به عنوان کود، بهره بگیرید.

از ابزار مناسب استفاده کنید

وقتی از ابزار و وسایل مناسب استفاده می‌کنید، باغبانی بسیار آسان‌تر می‌شود. ابزارهایی انتخاب کنید که اندازه دست شما هستند تا بتوانید به راحتی از آن‌ها استفاده کنید. به طور مثال، دستکش، قیچی هرس کردن و ...

حفظ سادگی باغچه

باغچه را تا حد امکان ساده و خلوت نگه دارید تا بتوانید به خوبی به آن رسیدگی کنید. دست کم، در ابتدای مسیر با گل کاری‌های کم و خلوت شروع کنید و سپس، به مرور به تعداد گیاهان بیفزایید.


باشگاه کاربران تبیان - برگرفته از تبلاگ: وبلاگ من

 

مطالب مرتبط:

آموزش ساخت تراریوم

بن سای، هنر كوچك سازی درختان

کفش‌های کهنه را گلدان كنید!

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین