تبیان، دستیار زندگی
خانواده‌ها باید بدانند که اگر کسی در سن ازدواج بوده و عمداً ازدواج نکند، دچار عوارضی چون اضطراب، افسردگی و بدبینی می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عوارض مجرد بودن چیست؟

5 باور اشتباه پیش از ازدواج


خانواده‌ها باید بدانند که اگر کسی در سن ازدواج بوده و عمداً ازدواج نکند، دچار عوارضی چون اضطراب، افسردگی و بدبینی می‌شود.


غلامعلی افروز در مورد کاهش ازدواج و افزایش طلاق در جامعه گفت: خانواده‌ها باید بدانند که اگر کسی در سن ازدواج بوده و عمداً ازدواج نکند، دچار عوارضی چون اضطراب، افسردگی و بدبینی می‌شود و بهترین و مۆثرترین رویکرد فرزندپروری این است که باید بچه‌ها را عروس و داماد تربیت کنیم.

این روان‌شناس با تأکید بر اینکه بچه‌ها از شانزده هفتگی دوران جنینی می‌آموزند، گفت: ثابت شده اگر بخواهیم جنین حافظه قوی داشته باشد، باید برای او قرآن بخوانیم و سخنرانی کنیم و این موضوع، موضوعی است که قابل تجربه است. بانوان می‌توانند آموزش‌های غیرمستقیم را از دوران جنینی شروع کنند. هر قدر رابطه پدر و مادر، رابطه با کمالی باشد، کودکان بیشتر لذت می‌برند، هر قدر پدر و مادر در جهت تحقق آرمان‌های ازدواج تلاش کنند، فرزندان آن خانواده، قابلیت عروس و داماد شدن دل‌آرام را بیشتر خواهند داشت.

رییس دانشکده روان‌شناسی دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه، خوشبختی مقصد نیست بلکه مسیر است، گفت: خداوند می‌گوید ازدواج کنید تا دل‌آرام باشید. هدف اصلی از ازدواج، رسیدن به آرامش است و از نتایج قطعی ازدواج، ارضای جنسی از طریق مشروع، درآمدن از تنهایی و تشکیل خانواده است.

افروز با اشاره به سه مشخصه همسران گفت: همسران باید برای یکدیگر مثل لباس باشند، چرا که لباس‌ها عیب را می‌پوشانند، به انسان مصونیت می‌دهند، از آلودگی حفظ می‌کنند، با انسان تناسب دارند، یعنی تنگ یا گشاد نیست و کس دیگری آن را بر تن نکرده است.

تفاوت ها در ازدواج

دومین ویژگی همسر خوب، وقف کردن تمام مهر و محبت خود به همسرش است، یعنی شجاعت، صداقت، صبوری، ایثار و احسان از ویژگی چنین زوج‌هایی است. همچنین یک همسر خوب باید به عنوان سومین ویژگی، همه جاذبه‌ها، مثبت‌اندیشی‌ها، تلاش‌مداری، کلام زیبا و رفتار پرمحبت را تقدیم همسر خود کند.

وی اظهار داشت: دلیل اصلی فراوانی طلاق در جامعه، عدم انتخاب دقیق همسر است. به همین دلیل، شعار انتخاب دقیق ازدواج پایدار باید مورد توجه قرار گیرد. ما چیزی به عنوان ازدواج آسان نداریم، بلکه عروسی آسان مدنظر است که مهم‌ترین انتخاب بشر، انتخاب همسر است که باید با دقت انجام شود، چرا که ازدواج در این صورت پایدار و ماندگار است.

خبرگزاری مهر

غلامعلی افروز - روان‌شناس


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443

برگرفته از گروه: ازدواج و همسرداری

مطالب مرتبط:

ابتکار جدید برای ازدواج آسان + تصویر

چگونه پیشنهاد ازدواج دهیم؟

ازدواج کنید تا خوشبخت شوید

ویژگی‌های یک ازدواج سالم

این‌ها را قبل ازدواج بپرسید

حد و مرز آشنایی پیش از ازدواج

جوانانی که می‌خواهند ازدواج کنند

جوانانی كه قصد ازدواج دارید، بخوانید