سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
نوعروس جوان وقتی طناب دار بر گردنش گره خورد تصور نمی کرد مادر شوهرش به او زندگی دوباره ببخشد. سوگند سه ماه بعد از عروسی همسرش را با ضربه کارد از پا درآورد
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محسن جندقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یک مادرشوهر،عروس را نجات داد!


نوعروس جوان وقتی طناب دار بر گردنش گره خورد تصور نمی کرد مادر شوهرش به او زندگی دوباره ببخشد.

"سوگند" سه ماه بعد از عروسی همسرش را با ضربه کارد از پا درآورد. نوعروس که از این جنایت ترسیده بود ، از خانه خارج و با داد و فریاد از اهالی کمک خواست. ماموران بلافاصله به آنجا رفتند. هرچند اورژانس نیز در محل حضور یافته بود، تکنسین ها اعلام کردند این مرد لحظاتی بعد از زخمی شدن جان باخته است.

زن، قاتل

به دستور بازپرس پرونده جسد به پزشکی قانونی انتقال یافت و سوگند همسر مقتول برای بازجویی به پلیس آگاهی انتقال یافت. وی در همان بازجویی های اولیه گفت شوهرش با ضربه چاقوی وی زخمی شده است. سوگند در مراحل مختلف تحقیقات به قتل اعتراف و انگیزه خود را اختلافات قبلی بیان کرده است.

با تکمیل تحقیقات پرونده برای محاکمه به شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد. در این جلسه مادر مقتول برای عروسش تقاضای قصاص کرد و گفت: پسرم بی گناه کشته شده و من حاضر نیستم از خون او بگذرم. پسرم جوان بود و می توانست زندگی خوبی داشته باشد.

در ادامه سوگند در جایگاه قرار گرفت تا در مورد اتهام قتل عمدی از خود دفاع کند. وی گفت: قبول دارم چاقو به دست من وارد بدن شوهرم شد اما من قصد کشتن او را نداشتم. من و شوهرم حمید تازه با هم ازدواج کرده بودیم البته مدت طولانی با هم نامزد بودیم. از همان روزهای اول نامزدی حمید با من بدرفتاری می کرد. او چندین بار در دوران نامزدی مرا زد. با این حال تحمل می کردم، همه به من می گفتند این بدرفتاری ها به دلیل این است که شما زیر یک سقف زندگی نمی کنید اگر عروسی کنید همه چیز درست می شود. من هم به این امید مشکلات را تحمل می کردم.

وی گفت؛ متاسفانه زندگی ما آن طور که پیش بینی می شد، نبود و روابط ما حتی بعد از ازدواج هم اصلاح نشد و حمید همچنان با من بدرفتاری می کرد. رفتارهای عصبی او تا حدی بود که مرا کتک می زد. روز حادثه صبح از خواب بیدار شدم. چند روزی بود که با حمید مشکل داشتم. زمانی که من از رختخواب بیرون آمدم باز هم مطابق معمول حمید بهانه گرفت و دوباره با هم درگیر شدیم. حمید به شدت مرا کتک زد من هم به شدت خشمگین بودم و به دنبال راه دفاعی از خودم می گشتم. زمانی که حمید مرا به سمت آشپزخانه هل داد به کابینتی که چاقو ها روی آن قرار داشت برخورد کردم و در یک لحظه تصمیم گرفتم چاقو را بردارم و با آن شوهرم را تهدید کنم تا از ضرباتی که به من می زد، جلوگیری کنم. چاقو را رو به روی خودم گرفتم تا به حمید بگویم دیگر به من نزدیک نشود اما او جلو آمد تا دوباره مرا بزند و یک دفعه چاقو که تیغه اش رو به او بود وارد بدنش شد.

نوعروس متهم به قتل ادامه داد؛ قسم می خورم قصد کشتن شوهرم را نداشتم و زمانی که او زخمی شد، من با داد و فریاد از همسایه ها کمک خواستم تا او را از مرگ نجات دهم. با اینکه من و حمید با هم اختلاف داشتیم، او را دوست داشتم و راضی به مرگش نبودم. ضمن اینکه ما قبلاً بارها و بارها با هم درگیر شده بودیم اما هیچ وقت کار به اینجا کشیده نشده بود و ما این طور رو درروی هم قرار نگرفته بودیم.

من و شوهرم حمید تازه با هم ازدواج کرده بودیم البته مدت طولانی با هم نامزد بودیم. از همان روزهای اول نامزدی حمید با من بدرفتاری می کرد. او چندین بار در دوران نامزدی مرا زد. با این حال تحمل می کردم، همه به من می گفتند این بدرفتاری ها به دلیل این است که شما زیر یک سقف زندگی نمی کنید اگر عروسی کنید همه چیز درست می شود. من هم به این امید مشکلات را تحمل می کردم

وی در آخرین دفاعیات خود گفت؛ باز هم می گویم قصد نداشتم شوهرم را بکشم و من چاقو را به بدن او فرو نکردم بلکه حمید به سمت من آمد و زمانی که می خواست با من درگیر شود، چاقو به بدن او اصابت کرد.

بعد از پایان جلسه دادگاه هیات قضات شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران برای صدور رای پرونده وارد شور شده و سوگند را به قصاص محکوم کردند.

در ادامه حکم نیز در شعبه 27 دیوان عالی کشور تائید شد. با استیذان حکم از سوی رئیس قوه قضائیه ، سوگند 12 تیر امسال پای چوبه دار رفت که در آخرین لحظات مادر مقتول حاضر به بخشش عروسش شد. صبح دیروز جلسه محاکمه برای رسیدگی از جنبه عمومی جرم در شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد.در این جلسه سوگند گفت: سه ماه پس از عروسی این قتل رخ داد. حمید بیکار بود و سرکار نمی رفت. پدرم برایش کاری پیدا کرده بود و حاضر نبود به آنجا هم برود. ما از قبل از ازدواج اختلاف داشتیم اما به دلیل اینکه حمید انتخاب خودم بود نمی توانستم اعتراضی بکنم. روز حادثه هم قصد کشتن او را نداشتم.در ادامه قضات دادگاه با توجه به ابهام در رضایت پدر مقتول جلسه را تجدید وقت کردند.

اعدام

راه های ایجاد و تقویت فضیلت احسان و عفو

برای این که فضیلت اخلاقی احسان و عفو و گذشت را در خود ایجاد وتقویت کنیم لازم است شرایطی را برای بروز و ظهور آن فراهم آوریم که در آیات قرآنی بدان توجه داده شده است. البته انسان به طور فطری به فضیلت های اخلاقی از جمله احسان و عفو گرایش دارد، ولی هر چه معرفت آدمی به این امور بیش تر شود، به همان اندازه محبت و گرایش به آن تقویت می شود. از این رو مبنای پاداش های اخروی براساس معرفت است؛ بدین معنی که هرچه معرفت در آدمی نسبت به امری بیش تر شود، به همان اندازه عشق و محبت بدان افزایش می یابد و هرچه محبت به امری فزونی یابد، اراده انجام عملی که آدمی را به آن برساند قوی تر و عزم جدی تر می شود و در نهایت رشد فکری و عملی افزایش می یابد و به همان اندازه پاداش های الهی نیز بهتر و بیش تر می شود.

1. توجه به قدرت و عفو الهی

مهم ترین عامل در ایجاد و تقویت فضیلت اخلاقی چون عفو و گذشت آن است که آدمی متوجه قدرت الهی شود. به این معنا که خداوند بر هر چیزی قادر و تواناست و این توانایی خداوند در کنار حکمت و ربوبیت الهی به انسان می فهماند که هیچ چیزی از دایره ربوبیت و قدرت الهی بیرون نیست و خداوند که مالک هر چیز و قادر بر هر کاری است، می تواند حق شخص را به تمام و کمال استیفا نماید. بنابراین نسبت به کسانی که بر او ظلم و ستمی روا می دارند، عفو و گذشت روا می دارد و او را به خدای قادر و توانا واگذار می کند. بنابراین حتی در حق دشمنان دین و ایمان از کافران نیز چشم پوشی می کند و اجازه می دهد تا خداوند به حکمت و قدرت خویش آنان را بگیرد و مجازات و یا عفو کند؛ بویژه آن که خداوند خود سفارش نموده است تا احسان کرده و مقابله به مثل نکند. (بقره، آیه 109)

اصولا یاد قدرت الهی و این که خداوند اصولا خود کم تر به عدل خویش مردم را در دنیا مۆاخذه می کند بلکه به عفو و گذشت با آنان مواجه می شود و از بسیاری از گناهان و خطاهای بشر می گذرد و آنان را بخاطر خطا و گناه به سرعت مجازات نمی کند، در می یابد که اصل عفو و احسان امری خوب و فضیلتی الهی است. از این رو خداوند در آیه 149 سوره نساء به عفو و قدرت خویش توجه می دهد و از مردم می خواهد تا ایشان نیز از خطاها و گناه دیگران از آشکار و پنهان بگذرند و اهل گذشت باشند، چرا که خداوند نیز این گونه است که در عین قدرت، اهل عفو و گذشت است.

قسم می خورم قصد کشتن شوهرم را نداشتم و زمانی که او زخمی شد، من با داد و فریاد از همسایه ها کمک خواستم تا او را از مرگ نجات دهم. با اینکه من و حمید با هم اختلاف داشتیم، او را دوست داشتم و راضی به مرگش نبودم. ضمن اینکه ما قبلاً بارها و بارها با هم درگیر شده بودیم اما هیچ وقت کار به اینجا کشیده نشده بود و ما این طور رو درروی هم قرار نگرفته بودیم

در حقیقت آگاهی و شناخت آدمی از نوع معامله خداوند با خطاکاران در دنیا، به انسان می آموزد که برای متاله (خدایی شدن) می بایست همانند خداوند عمل کرد و در هنگام قدرت از خطای دیگران گذشت و از مجازات ایشان چشم پوشید. در حقیقت توجه آدمی به عفو الهی، خود عامل عفو از خطای دیگران می شود، چرا که آدمی دوست می دارد که متاله و خدایی شود و همانند خداوند باشد و همه صفات و اسمای الهی را در خود فعلیت بخشد. (نساء، آیه 149)

2. توجه به آخرت

عامل مهم دیگر در ایجاد و تقویت روحیه گذشت و فضیلت عفو آن است که آدمی متوجه به آخرت شود. به این معنا که عقیده به هدفداری خلقت و حکمت آفرینش در کنار ایمان به حتمی بودن قیامت، موجب می شود تا شخص نسبت به دیگران عفو و گذشت داشته باشد، چرا که می داند قیامتی هست که در آن به همه کارهای ریز و درشت آدمی رسیدگی می شود و براساس عمل و باور، به او پاداش داده می شود. ( حجر، آیه 85)

3. توجه به آمرزش خداوند

از دیگر عوامل ایجادی و تقویت کننده می توان به توجه انسان نسبت به آمرزش و غفران خداوند اشاره کرد. خداوند در آیه 22 سوره نور بیان می کند که اگر کسی دوست داشته باشد تا مورد آمرزش و مغفرت الهی قرار گیرد و خداوند به او رحم کند، می بایست خود این گونه باشد و در حق دیگران رحم و گذشت داشته باشد. به سخن دیگر: ارحم ترحم؛ اگر دوست داری مورد رحمت خداوندی قرار گیری، خودت نیز اهل رحمت و گذشت و مهربانی باش. بنابراین چشم داشت آدمی به غفران خداوندی در حق خود، عامل مهمی در تحقق و تقویت گذشت و عفو نسبت به دیگران می شود.

طلب بخشش

4. نرم خویی و عواطف انسانی

البته روحیه نرم خویی و لطافت طبع آدمی خود از مهم ترین عوامل عفو و گذشت نسبت به خطاکاران است. از این رو خداوند با اشاره به عواطف قوی انسانی پیامبر(ص) و روحیه نرم خویی آن حضرت(ص) بیان می دارد که همین مسئله موجب شده تا ایشان از بسیاری از خطاهای دیگران چشم پوشی کند و مردم را دور خود جذب و جمع نماید. به سخن دیگر، عواطف قوی انسانی و روحیه نرمخویی موجب گذشت و نیز عامل جذب انسانها می شود.

5.  نادیده گرفتن خطاهای کوچک

از دیگر عواملی که در ایجاد و تقویت روحیه گذشت و فضیلت اخلاقی عفو دخالت دارد، این که شخص از جرم های کوچک در گذرد تا به گذشت از جرم ها و خطاهای بزرگ عادت کند. البته گذشت آدمی از خطاهای کوچک دیگران موجب این نیز می شود تا خداوند از جرم ها و خطاهای بزرگش بگذرد. به سخن دیگر، یکی از عوامل جذب رحمت دیگران و عفو و گذشت ایشان، نادیده گرفتن جرم های کوچک آنان است که خود عامل این می شود تا دیگران نیز حتی از خطاهای بزرگش درگذرند و از آن چشم پوشی کنند.

یک استثناء

ذکر این نکته در پایان مقاله ضروری است که شناخت جایگاه و موقعیت و مناسبت عفو و گذشت بسیار مهم است. به این معنی که گذشت باید زمانی صورت گیرد که موجب تأثیرگذاری مثبت و تنبه و بازدارندگی شود و یا احتمال آن داده شود اما اگر عفو و گذشت از مجرم و خطاکار باعث شود که او در جرم و خلافها و بی ادبی های خود جری تر و جسورتر شود و سوءاستفاده کند و یا عزت انسان را خدشه دار سازد و به عبارت بهتر گذشت و عفو، نتیجه عکس در برداشته باشد، در این صورت عفو، کاری غیرعقلانی و غیرشرعی خواهد بود.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اجتماعی تبیان


منبع: مهر و باشگاه اندیشه

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین