تبیان، دستیار زندگی
ستاره‏ دریایی در بستر آب‏های سراسر دنیا، به ویژه در آب‏های گرم هندوستان و اقیانوس آرام یافت می‏شود. شکل ستاره‏های دریایی شبیه به ستاره است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ستاره دریایی، شگفتی اعماق دریا
ستاره دریایی

ستاره‏ دریایی در بستر آب‏های سراسر دنیا، به ویژه در آب‏های گرم هندوستان و اقیانوس آرام یافت می‏شود. شکل ستاره‏های دریایی شبیه به ستاره است. آنها ماهی نیستند و سر و مغز ندارند. آنها دارای پنج بازو یا بیشتر، بخش مرکزی بدن و یک دهان هستند.

ستاره های دریایی موجودات شگفت انگیزی هستند که در اعماق دریاها زندگی می کنند و هنگامی که درسواحل ظاهر می شوند رنگهای زیبای آنها توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند. شکل ظاهری آنها ازنرم و شکننده بودنشان حکایت دارد ، در حالیکه درباطن آنان عجایبی نهفته است.

باهم به جهان مبهم ستارگان دریایی می رویم:

ستاره دریایی ماهی نیست و به اشتباه برروی آن نام ستاره ماهی یاStar Fish  گذاشته اند.

ستاره دریایی در واقع یک موجود استوایی است که می تواند در همه دریاها وحتی اقیانوس ها با اعماق بسیار زیاد و دمای کم وزیاد زندگی کند.

ستاره‏های دریایی نسبت به تغییر روشنایی عکس‏العمل نشان می‏دهند، نقاط حساس به نور در انتهای بازوهای آنها قرار دارد.

ستاره های دریایی خون ندارند و از نوعی سیستم بدنی هیدرولیکی برخوردارند

اکنون نزدیک به 2000 گونه ستاره دریایی دارای 5 بازو و 10 بازو وحتی 20 بازو وجود دارند و گاهی بازوهای برخی از این ستاره ها به چهل عدد می رسد . 

این ستاره ها برای استتار در مقابل دشمنان خود به رنگ های مختلفی در می آیند.

از عجایب خلقت این موجودات این است که ستاره های دریایی خون ندارند و از نوعی سیستم بدنی هیدرولیکی برخوردارند . این سیستم آب شور دریا را به ماده ای که عمل خون را انجام می دهد، تبدیل می کند. به همین دلیل هم ستاره های دریایی هرگز نمی توانند در آب شیرین زندگی کنند!

در سطح زیرین بدن ستاره های دریایی پرزهایی شبیه لوله موسوم به پاهای لوله ای وجود دارد که با منقبض و منبسط شدن موجب حرکت این ستاره های دریایی خواهند شد.

ستاره دریایی

برخی از ستاره‏های دریایی در سال بیش از یک میلیون تخم می‏گذارند.

اکثر ستاره های دریایی توانایی عجیبی در هضم غذا در خارج از بدن خود دارند. این جانوران با نزدیک شدن به شکار خود که معمولا صدف های باز یا بسته هستند و گرفتن این شکار با پاهای لوله ای خود ، کیسه ای مانند معده را از دهان خود خارج می کنند و بر روی صدف ها می اندازند و پس از ریختن مواد هضم کننده بر روی این صدف ها ، آنها را دوباره همراه کیسه وارد بدن خود می کنند.

اکثر اعضاء بدن ستاره های دریایی از جمله بازوها اگر قطع شوند دوباره ترمیم خواهند شد وحتی برخی از این ستاره ها توانایی ترمیم کامل خودرا از بخش کوچکی که از جسم آنها باقی می ماند را دارند.

 ستاره دریایی همه این شگفتی هایی را که گفته شد دارند، اما فاقد مغز می باشند و همانطورکه در اول این مطلب گفتم تنها یک سیستم هیدرولیکی موجب زندگی این جانور شگفت انگیز می شود.

فراوری: زهرا فرآورده

بخش کودک و نوجوان تبیان


منابع: جوانان اسلامی

بیتوته

مطالب مرتبط:

گلی به شکل میمون

مارماهی برقی

ماهی کور

جانوری به اسم هزارپا

بزرگ‌ترین غار نمکدان

زندگی کلاغ‌ها

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.