تبیان، دستیار زندگی
سرانجام آنچه باید اتفاق می‌افتاد، اتفاق افتاد و ورزش اول ایران در المپیک باقی ماند. دیشب برای ورزش ایران، شب مهمی بود؛ قرار بود درباره ماندن یا حذف کشتی از المپیک 2020 تصمیم‌گیری شود و بالاخره شب و روزهای دشوار کشتی و تلاش‌های قهرمانان این رشته جواب داد و
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کشتی دوخم سکواش و بیس بال را گرفت


سرانجام آنچه باید اتفاق می‌افتاد، اتفاق افتاد و ورزش اول ایران در المپیک باقی ماند. دیشب برای ورزش ایران، شب مهمی بود؛ قرار بود درباره ماندن یا حذف کشتی از المپیک 2020 تصمیم‌گیری شود و بالاخره شب و روزهای دشوار کشتی و تلاش‌های قهرمانان این رشته جواب داد و سران کمیته بین‌المللی المپیک نتوانستند به هدف‌شان که همان حذف کشتی بود برسند.

المپیک

پس از آنکه شنبه شب توکیو در رای گیری از 96 عضو کمیته بین المللی المپیک توانست با پیشی گرفتن از استانبول ترکیه و مادرید اسپانیا به عنوان میزبان بازیهای 2020 انتخاب شود، دیشب یک موضوع جنجال برانگیز محور بحث شب داغ بوینس آیرس آرژانتین بود؛ جایی که باید درباره رای جنجالی کمیته بین المللی المپیک برای حذف کشتی و جایگزینی یکی از دو رشته بیس بال و اسکواش تصمیم‌گیری می‌شد و سرانجام کشتی توانست در رقابت با این دو رشته از میان 96 رای 49 رای را به دست آورد و در المپیک باقی بماند. بیس بال و اسکواش هم به ترتیب با 24 رای و 22 رای نتوانستند از پس کشتی بر بیایند و بازهم جایی در المپیک پیدا نکردند.

*حذف کشتی از کجا کلید خورد؟

کشتی در کنار رشته هایی نظیر دو و میدانی و وزنه برداری از قدیمی ترین رشتهای تاریخ المپیک به حساب می‌آید و از نخستین المپیک باستان تا آخرین المپیک مدرن جای مهمی در مهمترین آوردگاه ورزش دنیا داشته است اما زمستان گذشته اعضای کمیته بین المللی المپیک در تصمیمی جنجالی حضور این رشته ورزشی در المپیک را به رای گذاشتند تا این رشته قدیمی و البته مهم برای ماندن در المپیک 2020 با هفت رشته اسکواش، بیس‌بال، کاراته، ووشو، اسکیت، صخره‌نوردی و موج‌سواری روی تخته به رقابت بپردازد. بعد از این تصمیم واکنش‌های فراوانی ایجاد شد. از ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه تا قهرمانان بزرگ دنیا به این تصمیم واکنش نشان دادند اما چون رقابت برای ماندن تصویب شده بود کار کشتی به اجلاس مهم بوینس آیرس رسید. البته در جلسه‌ی خرداد امسال در سن‌پترزبورگ، کشتی، اسکواش و بیس‌بال، پنج رشته‌ی دیگر را کنار زدند تا از بین این سه رشته یکی برای حضور در المپیک 2020 انتخاب شود.

لالوویچ همچنین خطاب به طرفداران کشتی گفت: " به میلیون ها کشتی گیر و طرفداران این ورزش در سرتاسر جهان که دور هم جمع شدند تا کشتی را در المپیک حفظ کنند تبریک می گویم. هر کدام از شما سخت مبارزه کردید تا به این پیروزی برسید. حالا باید متحد باقی بمانیم تا ثابت کنیم که ما توقعاتی که از این رای گیری بوجود آمده را برآورده خواهیم کرد."

پس از اینکه رقابت محدودتر شد، سران جدید فدراسیون جهانی کشتی تصمیم گرفتند با تغییر در برخی قوانین شرایط را برای جلب نظر اعضای تصمیم‌گیر در جلسه شهریور بوینس آیرس فراهم‌تر کند. تغییر در زمان و قوانین مسابقه کشتی یکی از این راهکارها بود. همچنین اعضای مجمع فدراسیون جهانی کشتی برای بالا بردن جذابیت بازیها تصمیم گرفتند دو وزن از مسابقات کشتی آزاد و فرنگی المپیک کم کنند و به رقابتهای زنان بیفزایند؛ تصمیماتی که در نهایت یک خروجی مهم برای کشتی داشت و آن هم ماندن کشتی در المپیک بود.

البته برخی دیگر از صاحب‌نظران اعلام می‌کنند تصمیم برای رقابت کشتی با هفت رشته دیگر تنها به یک دلیل انجام گرفته و آن شرایط برای برکناری رییس قبلی فدراسیون جهانی کشتی بوده. این کارشناسان می‌گویند اعضای کمیته بین المللی المپیک قصد داشته اند با این تصمیم ضعف مدیریتی رییس قبلی را به همه نشان بدهند تا آنها خود به خود رای گیری جدیدی را برای انتخاب رییس جدید کلید بزنند؛ سیاستی که در نهایت کارگر افتاد و نناد لالوویچ توانست به عنوان رییس جدید بر مسند یکی از رشته‌های مهم ورزش دنیا تکیه بزند.

کشتی

*اولین اظهارنظر رییس پس از پیروزی بزرگ

نناد لالوویچ پس از آنکه کشتی توانست در المپیک باقی بماند، ترجیح داد ابتدا از کسانی تشکر کند که در این راه به او کمک کرده‌اند: "می خواهم از تمام اعضای کمیته ملی المپیک که به حفظ کشتی در المپیک رای دادند تشکر کنم. با این رای ها، شما نشان دادید که قدم هایی که ما برای بهتر شدن ورزشمان برداشتیم ، تاثیر گذار بوده است."

وی ادامه داد: " به تک تک شما اطمینان می دهم که مدرن شدن ورزش ما هم اکنون نیز متوقف نمی شود. ما به تلاشمان ادامه می دهیم تا بهترین یار و شریک جنبش المپیک باشیم."

رئیس فیلا در ادامه گفت: " از همین جا تلاشهای رهبران و حمایت کنندگان ورزشهای بیس بال و اسکواش را نیز تحسین می کنم. کمپین هر کدام از آنها به خوبی سازماندهی شده بود و نشان دادند که ورزش آنها نیز قابل احترام هستند."

لالوویچ همچنین خطاب به طرفداران کشتی گفت: " به میلیون ها کشتی گیر و طرفداران این ورزش در سرتاسر جهان که دور هم جمع شدند تا کشتی را در المپیک حفظ کنند تبریک می گویم. هر کدام از شما سخت مبارزه کردید تا به این پیروزی برسید. حالا باید متحد باقی بمانیم تا ثابت کنیم که ما توقعاتی که از این رای گیری بوجود آمده را برآورده خواهیم کرد."

فاتح حسینی

بخش ورزشی تبیان