سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سیستان و بلوچستان گفت: همزمان با هفته دفاع مقدس عملیات کربلای 5 در این استان بازسازی می‌شود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بازسازی عملیات «کربلای 5»


مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سیستان و بلوچستان گفت: همزمان با هفته دفاع مقدس عملیات کربلای 5 در این استان بازسازی می‌شود.

کربلای 5

سرهنگ حمزه دهقان خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته از چنین برنامه‌هایی بسیار استقبال شده بود.

 

عملیات کربلای 5

فرمان آغاز درگیری در ساعت 01: 35 مورخ 19/10/1365 - با رمز یا زهرا (س) - به یگان‌های خط شکن ابلاغ شد. نیروهای قرارگاه کربلا با درهم شکستن مواضع دشمن در محورهای کانال پرورش ماهی، منطقه پنج ضلعی و شلمچه درصدد برآمدند با یکدیگر الحاق کنند.

قرارگاه نجف نیز که در شب اول عملیات تنها با یک لشکر در جزیره بوارین - به منظور فریب دشمن - وارد عمل شده بود، توانست به طور موقت و محدود در خط اول ارتش عراق در این جزیره رخنه کند.

منطقه شلمچه به لحاظ اهمیت سیاسی و نظامی آن، به عنوان یکی از معابر وصولی شهر بصره، همواره در زمره اهداف قوای نظامی جمهوری اسلامی ایران قرار داشت. در صورت تسلط بر این منطقه، جمهوری اسلامی می‌توانست برتری خود در جنگ را به اثبات برساند.

 

موقعیت منطقه

منطقه عملیاتی شلمچه که در جنوب شرقی شهر مهم بصره قرار گرفته و تقریباً نزدیک‌ترین محور وصولی به این شهر به شمار می‌آید، به مناطق و محورهای شمال، به آب‌گرفتگی جنوب زید، شرق، به دژ مرزی ایران و عراق، جنوب، به رودخانه اروند و اروند صغیر و غرب، به کانال زوجی و شهرهای تنومه و الحارثه محدود است.

آغاز درگیری در ساعت 01: 35 مورخ 19/10/1365 - با رمز یا زهرا (س) - به یگان‌های خط شکن ابلاغ شد

این منطقه از تعداد زیادی نهر، کانال، خاکریز، جاده و ... تشکیل شده است که همه آن‌ها در بخش شمالی اروند قرار دارند. همچنین، آب‌گرفتگی‌های متعددی در این منطقه وجود دارند که از سوی ارتش عراق به عنوان موانعی در مقابل هرگونه نفوذ قوای جمهوری اسلامی ایجاد شده‌اند.

منطقه عملیاتی در حوزه پدافندی سپاه سوم عراق بود و سه لشکر 11 پیاده، 5 مکانیزه و 3 زرهی در این منطقه مستقر بودند.

 

طرح عملیات

در همان بحث‌های اولیه طراحی مانور عملیات، چنین تدبیر شد که یک محور هجوم در شمال منطقه پنج ضلعی و یک محور نیز در جناح راست آن، با عبور از کانال پرورش ماهی، قرار داده شود. در چنین صورتی، دشمن که استحکامات منطقه را اغلب در جهت پدافند از شرق احداث کرده بود، با هجوم قوای جمهوری اسلامی از شمال به جنوب مواجه می‌شد.

به دلیل محدودیت زمین و وابستگی منطقه پنج ضلعی با جناح راست منطقه عملیات، مقرر شد قرارگاه کربلا مأموریت شکستن خط و گرفتن جای پای اولیه را به عهده داشته باشد و دو قرارگاه قدس و نجف با عبور از این جای پا منطقه تصرف شده را توسعه دهند.

فرآوری: سامیه امینی

بخش فرهنگ پایداری تبیان


منبع: خبرگزاری ایسنا، سایت سبک بالان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین