سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اگر از قوانین فیزیک، شیمی، ریاضی و ... خسته شده اید و حوصله خواندن مطالب علمی پیچیده را ندارید، کاملاً جای درستی آمده اید! در اینجا لازم نیست دانش خاصی داشته باشید یا در یک موضوع علامه دهر باشید صرفاً باید کمی به آسمان بالای سرتان علاقه‌مند باشید، همین.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از مطالب سخت علمی بیزارم!


اگر از قوانین فیزیک، شیمی، ریاضی و ... خسته شده اید و حوصله خواندن مطالب علمی پیچیده را ندارید، کاملاً جای درستی آمده اید! در اینجا لازم نیست دانش خاصی داشته باشید یا در یک موضوع علامه دهر باشید صرفاً باید کمی به آسمان بالای سرتان علاقه‌مند باشید، همین.


من از مطالب سخت علمی بیزارم!

شما می دانید اگر یک آذرگوی چه جرم و ابعادی داشته باشد می تواند با سطح زمین برخورد کند؟ به نظر شما یان اورت بر اساس چه استدلالی به وجود ابر اورت اعتقاد داشت؟ در پدیده ای که به آن اثر دوپلر می گویند در چه حالتی طول موج نور ستاره به سوی طیف آبی جا به جا می شود؟ آیا می دانید ZHR بارش اتای دلوی در بهترین حالت خودش به چه عددی خواهد رسید؟ «به تابش ناشی از الکترون های غیر نسبیتی در میدان مغناطیسی تابش سیکلوترونی می گویند» آیا شما هم مثل من قبل از خواندن جمله قبل چیزی از تابش سیکلوترونی نمی دانستید؟ در بحث رویت هلال ماه، چرا برای حد دانژون مقدار 7 درجه در نظر گرفته شده یا به عبارت دیگر این عدد 7 از کجا حاصل شده است؟ حد دانژون را رها کنید و بیایید سراغ حد چاندراسکار، تعریف این حد این است: «مقدار حدی برای جرم کوتوله سفید که معادل 1.4 جرم خورشید است.» درباره اش نظری ندارید؟ و به عنوان سوال آخر فکر می کنید سحابی حلقه در چه فاصله ای از ما قرار گرفته است؟!؟ اگر بخواهم همین روند را ادامه دهم می توانم به اندازه کل محتوای سایت تبیان از این دست سؤالات پیش رویتان ردیف کنم که خودم هم پاسخ بالای 99 درصدشان را نمی دانم!

من از مطالب سخت علمی بیزارم!

معمولاً علوم دو وجهه دارند: یکی پشت صحنه و دیگری روی صحنه. منظورم از وجه روی صحنه علوم، همان کاربردهایی است که ما در زندگی روزمره از آن ها استفاده می کنیم. برای مثال شما وقتی از یک نرم افزار در کامپیوترتان استفاده می کنید، برایتان مهم نیست چه فعل و انفعالاتی در CPU، RAM و ... کامپیوترتان در حال اجراست، زبان برنامه نویسی نرم افزار چه بوده است، الگوریتم آن بر چه اساسی است، چند سطر کدنویسی داشته است و ... . برای شما صرفاً مهم این است که بتوانید نیاز خود را با آن نرم افزار رفع کنید. اما منظورم از پشت صحنه علوم چیست؟ پشت صحنه علوم دقیقا همان فعل و انفعالاتی است که باید انجام شود تا آنها جنبه کاربردی پیدا کنند. تصور کنید می خواهیم موشکی را به فضا پرتاب کنیم. این سوال که از چه آلیاژی باید استفاده کنیم تا در عین مقاوم بودن بدنه، سبک نیز باشد می شود طرح مساله ای که باید با در نظر گرفتن هزاران فرمول، محاسبه و آزمایش به پاسخ آن برسیم.

در سلسله مطالب آینده قصد داریم فارغ از فرمول ها و قوانین دست و پاگیر نجومی فقط و فقط غرق در زیبایی های عالم کائنات شویم و از تماشای آن ها لذت ببریم

اما شاید بتوانیم فارغ از جنبه های کاربردی یا ساختاری سخت و زمخت علوم با دید دیگری هم به آن ها نگاه کنیم:

من از مطالب سخت علمی بیزارم!

لذت بردن از آن ها!

هنگامی که در تاریکی شب، یک آذرگوی درخشان ردی زیبا از خود در آسمان به جا می گذارد چه فرقی می کند از چه عناصر شیمیایی تشکیل شده باشد؟ یا مثلا وقتی می توان محو زیبایی سحابی حلقه از پشت تلسکوپ شد دیگر چه فرقی می کند او در چه فاصله ای از ما قرار گرفته است؟ چند نفر را سراغ دارید که وقتی مسحور زیبایی ماه و اهله آن می شوند از وضعیت قرار گرفتن آن در مدارش صحبت کنند؟ برای شما چه فرقی می کند دنباله دار درخشانی که در آسمان دلبری می کند از ابر اورت آمده باشد یا نه؟

 

من از مطالب سخت علمی بیزارم!

این ها نمونه کوچکی از مواردی هستند که می توان بدون دانستن هیچ قانون و فرمولی صرفاً تماشایشان کرد و از دیدنشان لذت برد. تلسکوپ های غول پیکر فضایی و دوربین های منجمان آماتور بستری را برای ما فراهم کرده اند (تا اگر نمی توانیم خودمان از نزدیک شاهد این زیبایی ها باشیم) از طریق آن ها به جای جای عالم چشم بدوزیم.

روزانه عکس های بسیاری توسط منجمان در جهان منتشر می شود که فارغ از هزاران فرمول، محاسبه، استدلال، تجزیه و تحلیل و ... ما را شگفت زده می کنند و باعث می شوند که با دیدن هر کدامشان در حالی که دهانمان از تعجب باز مانده است به فکر فرو رویم و از زیبایی آن ها سرمست شویم.

 

در سلسله مطالب آینده قصد داریم فارغ از فرمول ها و قوانین دست و پاگیر نجومی فقط و فقط غرق در زیبایی های عالم کائنات شویم و از تماشای آن ها لذت ببریم. در اینجا کاری به پشت پرده دستاوردهای ستاره شناسان و کاربردهای آن نداریم و صرفاً می خواهیم با تماشای داده هایی که آن ها برایمان به صورت تصویر درآورده اند حظ ببریم!

با ما همراه باشید...

 

م.ح.اربابی فر

بخش دانش و زندگی تبیان

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین