تبیان، دستیار زندگی
یک روز به خانمی که همیشه به همسرش پرخاش می‌کرد و فرزندانش را کتک می‌زد گفتم شما هیچ‌وقت عاشق خانواده‌ات نبوده‌ای؟ در اولین نگاه یا اولین‌باری که فرزندت را در آغوش گرفتی، اولین بار که به خانه خودتان پا گذاشتی، همیشه همین روابط را داشته‌اید؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بیا عاشقی را رعایت کنیم


یک روز به خانمی که همیشه به همسرش پرخاش می‌کرد و فرزندانش را کتک می‌زد گفتم شما هیچ‌وقت عاشق خانواده‌ات نبوده‌ای؟ در اولین نگاه یا اولین‌باری که فرزندت را در آغوش گرفتی، اولین بار که به خانه خودتان پا گذاشتی، همیشه همین روابط را داشته‌اید؟ خندید و گفت ما به عشق و عاشقی عادت نداریم. بعد به فرزندش اشاره کرد و گفت بدم می‌آید که او را با کلمات عاشقانه صدا بزنم!

عشق در خانواده

همه خانواده‌ها تا این حد با عشق ورزیدن غریبه نیستند اما خیلی از خانواده‌ها که سال‌ها پیش پیوند زناشویی بسته‌اند فکر می‌کنند در این زندگی مشترک صرفا دارند انجام وظیفه می‌کنند و هیچ عشقی در کار نیست. آنها از عشق ورزیدن به‌خصوص در مقابل یکدیگر خجالت می‌کشند.

حتی اگر شما از آن دسته خانواده‌ها هستید به‌راحتی می‌توانید به عشق ورزیدن عادت کنید و آن را مثل یک روش همیشگی مثلا مثل غذا خوردن در زندگی خود همیشگی کنید.

عشق راهی برای ابراز احساسات است... اما برای ابراز عشقتان نباید حتما منتظر مناسبات و فرصت‌های خاص باشید. با به کار بستن این عادات ساده اما مهم در زندگی خود، رابطه عشقیتان را بیش از پیش رونق بخشید تا شما نیز جزو زوج‌های خوشبخت به حساب بیایید. مثلا حداقل روزی یک بار به همسرتان بگویید «دوستت دارم.» مطمئن باشید که همسرتان به شنیدن این کلمات نیاز دارد. اگر خجالت می‌کشید می‌توانید ابتدا این کار را یواشکی انجام بدهید.

سعی کنید  سلام و خداحافظی گرمی داشته باشید. فکر کنید که هر ملاقات می‌تواند آخرین ملاقات و هر سلام آخرین سلام باشد. آن‌قدر وقت عشق ورزیدن را غنیمت بدانید که هرگز حسرت از دست رفتن لحظه‌ها را نخورید.

اگر شما از آن دسته زوج‌های عاشق هستید  یادتان باشد که همیشه باید عاشق و معشوق باقی بمانید. پس وقتی برای شام بیرون می‌روید، در را برای خانمتان باز کنید، صندلی را برای وی بیرون بکشید و موقع قدم زدن دست‌های همدیگر را بگیرید. اصولی را که در دوران نامزدی رعایت می‌کردید به صورت عادت درآورید.

مسائل پیش پا افتاده را جدی نگیرید. می‌توانید اجازه دهید که عادات بد همسرتان اعصابتان را به هم بریزد و اذیت‌تان کند. می‌توانید هم این عادات را بپذیرید و برای بهبود وضعیت تلاش کنید. آیا همسرتان عادت دارد در خمیر دندان را موقع مسواک زدن باز بگذارد؟ خمیر دندانتان را جدا کنید. آیا شوهرتان عادت دارد لباس‌هایش را در همه جای خانه پخش کند؟ توجه نکنید، یا اگر هم خیلی اذیتتان می‌کند آنها را جمع کنید و همیشه به خاطر داشته باشید که در قبال این گذشت شما، همسرتان هم کارهای فوق‌العاده‌ای برایتان خواهد کرد.

به جنبه مثبت قضیه فکر کنید. به جای این که در مورد راه‌هایی که همسرتان موجب یاس و ناراحتی شما می‌شود فکر کنید، در مورد همه چیزهای مثبتی درمورد او فکر کنید که همیشه نظرتان را جلب می‌کرده است.

باید تشخیص دهید که چه چیز برای همسرتان مهم است و به هیچ عنوان در

مورد آن با دوستانتان، مادرتان، خانواده همسرتان و یا هیچ‌کس دیگر صحبت نکنید. همچنین سعی نکنید موقع دعوا آن مسائل را به رخ او بکشید. یک رابطه عاشقانه رابطه‌ای است که طرفین بتوانند به همدیگر اعتماد کنند و رازهای درونیشان

را برای هم مطرح کنند

وقتی عصبانی می‌شوید، کمی صبر کنید. وقتی هر دوی شما عصبانی هستید، اصلا با هم صحبت نکنید. چند دقیقه صبر کنید، بیرون رفته و کمی قدم بزنید، یا روی تخت دراز بکشید. برای مدتی از همدیگر دور شوید. یک مکث کوتاه به هر دوی شما این امکان را می‌دهد که به جای ناراحت کردن و رنجاندن همدیگر، عاقلانه در مورد چیزی که موجب ناراحتی‌تان شده است با یکدیگر صحبت کنید.

هیچ‌وقت از اسرار و ضعف‌های همسرتان بر علیه او استفاده نکنید. آنچه که به نظر غیر مهم، جزئی و پیش پا افتاده می‌آید ممکن است در نظر همسرتان بسیار جدی و پراهمیت باشد. باید تشخیص دهید که چه چیز برای همسرتان مهم است و به هیچ عنوان در مورد آن با دوستانتان، مادرتان، خانواده همسرتان و یا هیچ‌کس دیگر صحبت نکنید. همچنین سعی نکنید موقع دعوا آن مسائل را به رخ او بکشید. یک رابطه عاشقانه رابطه‌ای است که طرفین بتوانند به همدیگر اعتماد کنند و رازهای درونیشان را برای هم مطرح کنند.

اول به همسرتان فکر کنید. اگر هر دوی شما این کار را انجام دهید، مطمئن باشید رابطه‌ای بسیار لذت بخش در انتظارتان خواهد بود. تا می‌توانید در جواب درخواست‌های همسرتان پاسخ مثبت بدهید و تلاش کنید که زندگی را برای او راحت‌تر کنید و مطمئن باشید او نیز همین کار را برای شما خواهد کرد.

به همسرتان احترام بگذارید. به هیچ عنوان در مورد همسرتان پیش کسی بدگویی نکنید. وقتی در مورد او صحبت می‌کنید، بگذارید عشق و احترام شما برای همه آشکار شود.

هر روز زمانی را به با هم بودن اختصاص دهید. ببینید چه کاری برای هر دوی شما بهتر است... با هم غذا بخورید، فیلم تماشا کنید، با هم برای قدم زدن بیرون بروید و کارهایی از این قبیل. حتی می‌توانید کارها را با هم مخلوط کرده و برنامه‌تان را متنوع کنید. اگر یکی از شما در مسافرت به سر می‌برد، شب‌ها به همسرتان زنگ بزنید و صدایش را بشنوید. فقط مهم این است که زمانی را کنار هم بگذرانید.یادتان باشد... هر چه بیشتر برای رابطه‌تان وقت بگذارید، بیشتر عایدتان می‌شود. بگذارید عشق و عاشقی بخشی از زندگی روزانه شما را از آن خود کند.

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع :جام جم

مطالب مرتبط:

دروغ های من و همسرم !

موانع آرامش همسران

یادگیری شنا در زندگی زناشویی

فرمولی برای حل اختلاف در خانه

اصولی برای زندگی زناشویی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.