تبیان، دستیار زندگی
سرمربی تیم ملی زیر17 سال ایران می‌گوید این تیم می‌خواهد در جام‌جهانی امارات شگفتی‌ساز باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

می خواهیم شگفتی ساز شویم


سرمربی تیم ملی زیر17 سال ایران می‌گوید این تیم می‌خواهد در جام‌جهانی امارات شگفتی‌ساز باشد.

علی دوستی سرمربی تیم ملی نوجوانان

به گزارش ایسنا به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، سایت فیفا حدود دو ماه پیش و قبل از قرعه‌کشی جام جهانی از فدراسیون فوتبال ایران خواست تا گفت‌وگویی با دوستی مهر از طریق سایت این فدراسیون و مدیر رسانه‌ای تیم ملی نوجوانان انجام دهد و آن را به فیفا ارسال کند و حتی چند سوال را هم برای پرسش از سرمربی تیم ملی نوجوانان زیر17 سال ارسال کرد. این گفت و گو به صورت کامل از طریق کمیته روابط بین الملل به فیفا ارسال شد که البته همه این گفت و گو در سایت فیفا کار نشده است.

در مقدمه این گفت‌وگو نوشته شده: "علی دوستی مهر که این روزها تیمش را برای حضور در جام جهانی نوجوانان آماده می‌کند در مربیگری پایه در کشورش ایران، رکورددار است. او تنها مربی ایرانی است که توانسته یک تیم ملی از ایران را از مرحله مقدماتی جام جهانی به مرحله بعدی ببرد. دوستی مهر که در سال 1999 به عنوان مربی تیم ملی جوانان ایران را به جام جهانی آرژانتین برده بود، در سال 2008 هم توانست تیم ملی نوجوانان ایران را به جام جهانی 2009 نیجریه ببرد. در آن سال وی سرمربی تیم ملی نوجوانان ایران بود. ایران در سال 2008 در رقابتهای قهرمانی آسیا در ازبکستان قهرمان آسیا شد و در فینال کره جنوبی را شکست داد.

ایران در جام جهانی با تیم‌های هلند، کلمبیا و گامبیا همگروه شد و توانست پس از شکست دو بر صفر گامبیا و تساوی بدون گل مقابل کلمبیا، یک بر صفر تیم قدرتمند هلند را شکست دهد و به مرحله یک هشتم نهایی صعود کند. این صعود در حالی شکل می گرفت که ایران بدون گل خورده به مرحله یک هشتم نهایی رفت. در این مرحله ایران با اروگوئه روبرو شد که در وقت اضافه دو بر یک از اروگوئه‌ای‌ها شکست خورد تا به مرحله یک چهارم نهایی صعود نکند.

دوستی مهر پس از یک دوره غیبت ایران در جام جهانی مکزیک، بار دیگر ایران را به جام جهانی 2013 امارات برده است و به قول خودش منتظر قرعه کشی است(مصاحبه قبل از انجام قرعه‌کشی انجام شده): « بی صبرانه منتظر قرعه‌کشی هستم تا حریفان ایران را در جام جهانی بشناسم. اگر حریفان تیم ملی مشخص شود در دو ماه باقی مانده پس از قرعه کشی می توانیم برای دیدارهای دوستانه با حریفانی که شبیه به همگروه‌هایمان باشند برنامه ریزی کنیم.»

در مدت زمان باقیمانده به دنبال برگزاری اردوهایی در ازبکستان و بلاروس و بازی با این تیم‌ها هستیم و به محض اینکه قرعه کشی جام جهانی انجام شد، بازیهای دوستانه با تیم‌هایی که برای ما همگروه‌هایمان را مدلسازی کنند، برنامه‌ریزی خواهیم کرد. ایران می‌خواهد یکی از تیم‌های شگفتی ساز جام جهانی 2013 امارات باشد

سرمربی تیم ملی زیر17 سال از انگیزه بالای بازیکنان و کادر فنی و سرپرستی تیم ملی برای حضور در جمع 4 تیم نهایی جام جهانی خبر می‌دهد: « بازیکنان تیم ملی نوجوانان کنونی برای رسیدن به جام جهانی انگیزه زیادی دارند. کادر فنی تیم ملی نوجوانان هم همان کادری هستند که در جام جهانی نیجریه روی نیمکت نشستند و آنها هم انگیزه دارند تا ایران از مرحله یک هشتم نهایی فراتر برود و به جمع 4 تیم نهایی برسد. بازیکنان هم انگیزه بسیاری دارند چرا که در صورت درخشش در جام جهانی شانس خواهند داشت تا در تیم ملی جوانان بازی کنند. اکثر بازیکنانی که در جام جهانی 2009 نیجریه برای ما بازی کردند در حال حاضر در بهترین تیم های کشور بازی می کنند و امید تیم ملی المپیک ایران برای راهیابی به المپیک برزیل و موفقیت تیم ملی زیر23 سال ایران هستند.»

سرمربی تیم ملی نوجوانان از پیشرفت فوتبال پایه در آسیا می‌گوید: « ما باید سخت کار کنیم تا تیم آماده و مهیایی را به امارات ببریم. کار سختی هم داریم چرا که فوتبال پایه در آسیا رشد چشمگیری کرده و دیدید که تیم‌های ملی جوانان ازبکستان، کره جنوبی و عراق همه از گروههایشان بالا رفتند و هر سه تیم تا مرحله یک چهارم نهایی پیش آمدند. شاید اگر عراق و کره به هم نمی‌خوردند آن وقت آسیا در جمع 4 تیم نهایی دو تیم می‌داشت. تیم ملی جوانان عراق در نیمه نهایی جام جهانی زیر20 سال ترکیه حضور داشت و چهارم جهان شد. در این جام جهانی نوجوانان، یک کشور آسیایی به نام امارات میزبان است، ایران، ازبکستان، عراق و امارات و ژاپن می توانند نمایندگان شایسته‌ای برای فوتبال آسیا باشند. در سال 2007 هم کره جنوبی میزبان جام جهانی نوجوانان بود و حالا میزبانی پس از دو دوره دوباره به آسیا رسیده است. فوتبال آسیا در رده پایه حرفهای زیادی برای گفتن دارد و می‌خواهد در این جام جهانی نشان دهد که چقدر روی فوتبال پایه اش کار کرده است.همه اینها نشانه‌هایی است که بدانیم که کشورهای آسیایی به فوتبال پایه‌شان اهمیت می‌دهند و ما هم نباید از قافله عقب بمانیم.»

تمرینات تیم ملی نوجوانان

وی در ادامه گفت: فدراسیون فوتبال ایران در چند سال گذشته توجه ویژه‌ای به تیم‌های پایه داشته و در حال حاضر و پیش از جام جهانی امیدواریم که با تلاش فدراسیون، زمینه برگزاری اردوها و بازیهای دوستانه بین المللی تیم ملی زیر17 سال فراهم شود. ما هم می‌خواهیم به جمع 4 تیم نهایی جام جهانی نوجوانان راه پیدا کنیم. به همین دلیل علاوه بر کارهای فنی، کارهای روحی- روانی را در دستور کار قرار داده‌ایم چرا که می‌دانیم بازیکنان برای درخشش در زمین باید از لحاظ روحی و روانی در بهترین وضعیت باشند. در تیم ملی نوجوانان به روی بازیکنان آماده از لحاظ فنی و روحی باز است و ما بهترین‌ها را با خودمان به جام جهانی امارات می بریم.

علی دوستی مهر در پاسخ به سوال سایت فیفا مبنی بر روند آماده سازی تیمش هم حرف می‌زند: « ما در ماه تقریبا 17 تا 20 روز در اردو هستیم. تا این لحظه می‌توانم بگویم که در جام جهانی کوچک روسیه شرکت کردیم و با تیم‌های بزرگی چون فنلاند، ترکیه و ایتالیا واسلوونی روبرو شدیم که مقابل فنلاند و ایتالیا و اسلوونی شکست خوردیم اما ترکیه را سه بر دو بردیم. یک اردو در امارات برگزار کرده‌ایم و دو بازی دوستانه با امارات داشتیم که یک بازی را بردیم و یک بازی را باختیم. بازی با تیم میزبان جام جهانی بازی آسانی نبود و مشخص است که امارات نمی‌خواهد در جام جهانی زنگ تفریح باشد. دو بازی دوستانه با تیم ملی عراق در تهران داشته‌ایم که در یک بازی به تساوی رسیدیم و در بازی بعدی به پیروزی. در مجموع نسبت به جام جهانی نیجریه بازیهای دوستانه کمتری داشته‌ایم. در مدت زمان باقیمانده به دنبال برگزاری اردوهایی در ازبکستان و بلاروس و بازی با این تیم‌ها هستیم و به محض اینکه قرعه کشی جام جهانی انجام شد، بازیهای دوستانه با تیم‌هایی که برای ما همگروه‌هایمان را مدلسازی کنند، برنامه‌ریزی خواهیم کرد. ایران می‌خواهد یکی از تیم‌های شگفتی ساز جام جهانی 2013 امارات باشد.»

علی دوستی مهر در پاسخ به سوال دیگر سایت فیفا درباره اینکه چه تجربه ای از جام جهانی گذشته آموخته و چه درسی گرفته است گفت: جام جهانی تورنمنتی است که با همه تورنمنت‌های دیگر فرق می‌کند. لحظه ها تعیین کننده هستند. ما در جام جهانی نیجریه و دربازی مرحله حذفی مقابل اروگوئه در آخرین لحظات وقت اضافه دوم گل خوردیم و فرصت رسیدن به مرحله یک چهارم نهایی را از دست دادیم. فوتبال در همه دقایقش تجربه و درس و آموزش است. در آن بازی فرصت‌های خوبی را از دست دادیم، اما گل خوردیم و حذف شدیم. نمایش ما قابل توجه بود اما در نهایت این اروگوئه بود که به جمع 8 تیم برتر جهان صعود کرد. حضور در تورنمنتی مثل جام جهانی تجربه‌ای به اندازه حضور در چند تورنمنت قاره‌ای به یک مربی می‌دهد. من یک بار هم در جام جهانی جوانان آرژانتین حضور پیدا کرده‌ام و تجربه آن جام را در جام جهانی نوجوانان نیجریه به کار بردم تا ایران به مرحله یک هشتم برسد. در حال حاضر هم می‌خواهم تجربه جام جهانی نیجریه را در جام جهانی امارات به کار بگیرم و همانطور که گفتم هدف من و بازیکنانم رسیدن به جمع 4 تیم برتر جام جهانی است. در جام‌های جهانی آرژانتین، نیجریه و تورنمنت‌های بین المللی با مربیان بزرگ رده پایه جهان گفت‌وگوهایی داشته‌ام و تبادل اطلاعات کرده‌ام که می‌تواند در جام جهانی امارات به کمکم بیاید.

« بازیکنان تیم ملی نوجوانان کنونی برای رسیدن به جام جهانی انگیزه زیادی دارند. کادر فنی تیم ملی نوجوانان هم همان کادری هستند که در جام جهانی نیجریه روی نیمکت نشستند و آنها هم انگیزه دارند تا ایران از مرحله یک هشتم نهایی فراتر برود و به جمع 4 تیم نهایی برسد. بازیکنان هم انگیزه بسیاری دارند چرا که در صورت درخشش در جام جهانی شانس خواهند داشت تا در تیم ملی جوانان بازی کنند. اکثر بازیکنانی که در جام جهانی 2009 نیجریه برای ما بازی کردند در حال حاضر در بهترین تیم های کشور بازی می کنند و امید تیم ملی المپیک ایران برای راهیابی به المپیک برزیل و موفقیت تیم ملی زیر23 سال ایران هستند.»

سرمربی تیم ملی زیر17 سال در پاسخ به این سوال سایت فیفا مبنی بر اینکه نظرش درباره سید مجید حسینی کاپیتان و همچنین ارتباطش با بازیکنان تیم ملی زیر17 سال چطور است گفت: به هر جهت کاپیتان تیم ملی زیر 17 سال برای یک بازیکنان یک تیم باید مثل یک فرمانده باشد، در اصطلاح تیم را جمع و جور کند و در مواقع حساس بتواند تیم را کنترل کند. فرامین یک مربی در صورتی درست به بازیکنان منتقل می‌شود که یک کاپیتان کاریزماتیک داخل زمین باشد. من فکر می کنم سید مجید حسینی چنین خصوصیاتی دارد که نبض تیمم را در اختیار این بازیکن که مدافع هم هست بگذارم. درباره ارتباطم با بازیکنان، باید آنها اظهار نظر کنند اما در فوتبال ایران همه من را به خوبی می شناسند. من همیشه سعی کرده ام رابطه‌ام با بازیکنان پدر و فرزندی باشد و واقعا هم همین طور است. من از ثانیه به ثانیه زندگی بازیکنانم چه در زندگی خصوصی و چه در زمین تمرین و بازی با خبرم. من رابطه نزدیکی با بازیکنانم دارم و دوستی نزدیکم با آنها تاکنون رمز موفقیتم در تیم‌هایی بوده که سرمربی‌شان بوده‌ام. علاوه بر همه فرامین تاکتیکی و مسایل فنی، همدلی و انگیزه بالای بازیکنان تاثیر مستقیمی در موفقیت یک تیم دارد.

بخش ورزشی تبیان

منبع : ایسنا