تبیان، دستیار زندگی
در سومین روز از چهاردهمین کنفرانس آموزش فیزیک و چهارمین کنفرانس فیزیک و آزمایشگاه ایران که از روز چهارشنبه در دانشگاه فرهنگیان برگزار شد دو تن از دانشمندان مرکز تحقیقات هسته یی اروپا (سرن) از طریق ویدئو کنفرانس با دبیران فیزیک شرکت کننده در این کنفرانس گف
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اعلام آمادگی سرن برای بازدید دبیران و دانش آموزان ایرانی از سرن

اعلام آمادگی سرن برای بازدید دبیران و دانش آموزان ایرانی از سرن


در سومین روز از چهاردهمین کنفرانس آموزش فیزیک و چهارمین کنفرانس فیزیک و آزمایشگاه ایران که از روز چهارشنبه در دانشگاه فرهنگیان برگزار شد دو تن از دانشمندان مرکز تحقیقات هسته یی اروپا (سرن) از طریق ویدئو کنفرانس با دبیران فیزیک شرکت کننده در این کنفرانس گفت و گو کردند.


پروفسور جان الیس، نظریه پرداز ارشد سرن در این ارتباط تصویری ضمن تشریح فعالیت های آزمایشگاه سرن در زمینه مطالعات فیزیک ذرات درباره آخرین یافته های دانشمندان در زمینه کشف ذره بوزون هیگز توضیحاتی ارائه داد و به سوالات دبیران فیزیک ایرانی پاسخ داد.

وی هم چنین در خصوص نحوه حفاظت از محیط زیست با توجه به فعالیت هایی که در شتابگر بزرگ هادرونی سرن انجام می گیرد، تاکید کرد: شتابگر سرن به شدت مراقب است تا محیط زیست را آلوده نکند و یکی از دلایلی که این آزمایشگاه در صدمتری زیرزمین قرار گرفته است این است که از محیط زیست محافظت کند.

الیس اذعان کرد: در اطراف شتابگر سرن هیچ نشانه ای از تشعشعات مشاهده نمی شود و ما بر روی حفاظت محیط زیست بسیار تاکید داریم.

وی فعالیت های سرن را علاوه بر مباحث علمی فیزیک در سایر بخش ها هم چون کشاورزی و پزشکی نیز مفید دانست و گفت: شبکه جهانی وب (اینترنت) که برای ارتباطات جهانی به کار می رود را آزمایشگاه سرن اختراع کرد و همین موضوع باعث شده است که ما اکنون می توانیم با شما معلمان ارتباط داشته باشیم.

الیس هم چنین در خصوص سوالی درباره ذره بوزون هیگز گفت: با افزایش انرژی شتابگر در سال 2015 احتمالا می توان پاسخ دقیقی به این سوال داد.

میک استور، مسوول برنامه آموزشی معلمان در سرن نیز طی ارتباط تصویری خود با معلمان حاضر در این کنفرانس با بیان اینکه هزاران دانشمند از کشور های مختلف جهان برای انجام آزمایش هایی به سرن می آیند، خطاب به دبیران فیزیک ایران گفت: ما آگاه هستیم که نقش معلمان تا چه میزان مهم است، اینکه معلمان آگاهی های خود را به دانش آموزان انتقال دهند و دانش آموزان این اطلاعات را به افراد دیگر منتقل کنند.

وی با بیان اینکه معلمان، همکاران دانشمندان هستند، تصریح کرد: این برای ما حائز اهمیت است که با آنها ارتباط داشته باشیم.

استور درخصوص نحوه ارتباط معلمان با مجموعه تحقیقاتی سرن گفت: سرن می تواند ابزار ها را در اختیار شما قرار دهد حتی می توانیم برنامه ای را ترتیب دهیم تا دانش اموزان ایران به سرن بیایند و از نزدیک با فعالیت های این آزمایشگاه آشنا شوند.

وی یکی دیگر از راهکارهای ارتباط علمی کشور ایران با آزمایشگاه سرن را استفاده از ویدئو کنفرانس در محافل علمی و مدارس دانست.

به گزارش ایسنا، استور هم چنین در پاسخ به سوال یکی از دبیران حاضر در این کنفرانس درباره نحوه ی تامین هزینه ها برای استفاده از آزمایشگاه سرن تصریح کرد: افرادی که می خواهند به آزمایشگاه سرن بیایند هزینه های مربوط به آمدن به اینجا را بپردازند اما پس از ورود به سرن تمامی هزینه ها با ماست.

در راستای همکاری های ایران با مرکز تحقیقات هسته یی اروپا (CERN) و پیرو تفاهم نامه انجمن فیزیک ایران، پژوهشگاه دانش های بنیادی و مرکز تحقیقات هسته ای اروپا، تاکنون چند دبیر فیزیک با هدف آشنایی با این مرکز تحقیقاتی به سرن اعزام شده اند.

وی در خصوص این که آیا آزمایشگاه سرن آزمایش هایی را در سطح دانش آموزان نیز انجام می دهد، تصریح کرد: چنین آزمایش هایی در آزمایشگاه سرن وجود ندارد اما بازدید هایی از سوی دانش آموزان هشت تا 18 سالگی به این آزمایشگاه وجود دارند و ما نیز نمایشگاه هایی برای این دست از دانش آموزان با توضیحات قابل فهم توسط راهنمایان ارائه می کنیم.

استور هم چنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این که معلمانی که به آزمایشگاه سرن چه نوع اطلاعاتی باید داشته باشند، تصریح کرد: سطح کسانی که به آزمایشگاه سرن می آیند با یکدیگر کاملا متفاوت است و آنچه که مشترک است آن است که همه آنها علاقه مند به فراگیری و انتقال دانش به نسل بعدی هستند و ما به این نوع کنجکاوی معلمان کمک می کنیم و به آنها فرصت می دهیم تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و دانش دریافتی خود را به دانش آموزان خود منتقل کنند.

وی ابراز امیدواری کرد تا آزمایشگاه سرن بتواند در آینده نزدیک زمینه بازدید معلمان بیشتری را از این مجموعه فراهم کند.

پس از پایان این ارتباط، یکی از معلمان حاضر در این مراسم با بیان این که دانشمندان سرن از کوچک ترین کمکی برای برقراری این کنفرانس ویدیویی و ارتباط با معلمان علمی دریغ نکرده اند، اظهار داشت: جای تاسف دارد که برخی مسوولان در کشور کمتر به چنین کنفرانس های علمی بها می دهند و حتی گاهی در آن حضور نمی یابند.

وی خواستار شد که این نوع ارتباطات موثر که در ارتقاء معلمان و دانش آموزان تاثیر گذار است، بیش از پیش برقرار شود.

گفتنی است، در راستای همکاری های ایران با مرکز تحقیقات هسته یی اروپا (CERN) و پیرو تفاهم نامه انجمن فیزیک ایران، پژوهشگاه دانش های بنیادی و مرکز تحقیقات هسته یی اروپا، تاکنون چند دبیر فیزیک با هدف آشنایی با این مرکز تحقیقاتی به سرن اعزام شده اند.

انجمن فیزیک ایران در تلاش است که این برنامه را به طور مستمر در سال های آینده ادامه دهد.


منبع: خبرگزاری ایسنا

بخش سفیران تبیان