تبیان، دستیار زندگی
رادیو کودک به زودی افتتاح می‌شود. اکنون محتوا و ساختار برنامه‌های این شبکه رادیویی به مدیریت مقصود نعیمی‌ذاکر طراحی شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رادیو کودک، آماده‌ی راه‌‌اندازی
رادیو کودک

رادیو کودک به زودی افتتاح می‌شود. اکنون محتوا و ساختار برنامه‌های این شبکه رادیویی به مدیریت مقصود نعیمی‌ذاکر طراحی شده است. برنامه‌های رادیو کودک قرار است از ساعت 6 صبح تا 22 و 30 پخش شود.

نعیمی‌ذاکر، مدیر رادیو کودک درباره زمان راه‌اندازی این شبکه رادیویی به جام‌جم گفت: راه‌اندازی هر شبکه رادیویی الزاماتی دارد که بخشی از آن به مسائل اداری مربوط می‌شود و بخشی دیگر اختصاص به فرکانس و مباحث فنی دارد؛ بنابراین با توجه به این مسائل هر زمان زیرساخت‌های این شبکه آماده شود، رادیو کودک راه‌اندازی می‌شود.

وی افزود: ما از مدت‌ها قبل تحقیق و پژوهش لازم را انجام دادیم و ساختار و محتوای برنامه‌های این شبکه رادیویی را آماده کرده، به شکل مکتوب درآورده و برای بررسی در اختیار شوراهای سازمان صداوسیما قرار دادیم.

مدیر رادیو کودک درباره ساختار و محتوای این رادیو گفت: هم‌اکنون برنامه‌های متعدد تلویزیونی و رادیویی برای کودکان پخش می‌شود، اما رادیو کودک قرار نیست فقط پیام‌های لحظه‌ای به مخاطب‌ بدهد؛ به همین دلیل قرار است به شکل هدفمند جامعه مخاطبان را اداره کنیم.

نعیمی‌ذاکر عنوان کرد: معمولا برنامه‌ها به صورت زنده در رادیو و تلویزیون برای کودکان و نوجوانان پخش می‌شود، اما برنامه‌های رادیو کودک به صورت تولیدی است و یک مجری پل ارتباطی بین مخاطبان و برنامه‌ها می‌شود؛ مثل زمان‌های قدیم که مجری بین برنامه‌ها حضور داشت و اعلام برنامه می‌کرد.

وی درباره برنامه‌ریزی صورت گرفته برای رادیو کودک گفت: ما برنامه‌ریزی درازمدت انجام داده‌ایم تا این شبکه رادیویی محتوای غنی داشته باشد و بتواند تاثیر لازم را بر خردسالان، کودکان و نوجوانان بگذارد؛ حتی جدول پخش برنامه‌ها طراحی شده تا از ساعت 6 صبح پخش برنامه‌ها شروع شود. برنامه‌های این شبکه تا ساعت 22 و 30 ادامه پیدا می‌کند.

طراحی پیام‌هایی برای همه خانواده

مدیر رادیو کودک با اشاره به این ‌که برای انتقال پیام‌ برنامه‌ها مدت زمان مشخصی در نظر گرفته شده، توضیح داد: برای هر پیام نیم‌ساعت را در نظر گرفته‌ایم. به عنوان مثال برنامه‌ای با عنوان «نام تو بهترین سرآغاز» از ساعت 6 تا 5/6 صبح پخش می‌شود و بعد از آن برنامه «خانه و مدرسه» به مدت نیم ساعت روی آنتن خواهد رفت. عناوین و محتوای همه برنامه آماده شده و جدول پخش آنها هم طراحی شده است.نعیمی‌ذاکر ادامه داد: در جدول پخشی که طراحی شده بعد از برنامه «خانه و مدرسه» برنامه‌های «زنگ مدرسه»، «همکلاسی سلام»، «نون و پنیر و پسته» و... پخش خواهد شد.

وی افزود: محتوای برنامه‌ها به گونه‌ای است که نیازهای روزانه و شبانه مخاطبان را برطرف می‌کند.

وی تاکید کرد: پراکندگی در ساختار برنامه‌ها وجود ندارد و صفر تا صد برنامه‌ها را برای طول شبانه‌روز طراحی کرده‌ایم و مولفه‌های گوناگونی هم برای ارسال پیام به بچه‌ها در نظر گرفته‌ایم. برخی پیام‌ها برای بچه‌هاست و بعضی پیام‌ها برای بچه‌ها و مادرهایشان یا بچه‌ها و پدرهایشان و بچه‌ها با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها طراحی شده است.

مدیر رادیو کودک درباره این‌ که آیا پیام‌هایی در ارتباط با کودکان و کتاب هم در نظر گرفته‌اید، توضیح داد: بله برخی پیام‌ها درباره رابطه بچه‌ها با کتب درسی‌شان است. در مجموع جزئیات هر مبحث را مشخص کرده تا برنامه‌های این شبکه رادیویی برای بچه‌ها کاربردی باشد. درست مثل زنگ مدرسه که هر زنگ اختصاص به یک درس دارد. برنامه‌های رادیو کودک هم از نظم خاصی پیروی می‌کند.

وی ادامه داد: ما با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سازمان بسیج دانش‌آموزی، فرهنگسراهایی که فعالیت‌هایشان متناسب با کودکان و نوجوانان است و کتابخانه‌های تخصصی کودکان در ارتباط هستیم. همچنین به فیلم‌های سینمایی و تئاترهایی که برای کودکان تولید می‌شود هم توجه خواهیم کرد. علاوه بر آن تلاش می‌کنیم با برنامه‌های مختلف بچه‌ها را به فعالیت‌های فرهنگی ترغیب کنیم. در این شبکه بخش ویژه‌ای هم برای ورزش خواهیم داشت، چون سلامت بچه‌ها اهمیت زیادی دارد.

کودکان به رادیو نیاز دارند

مدیر رادیو کودک درباره این‌که با توجه به رسانه‌های متعدد تصویری، آیا این رادیو جایگاه خوبی بین کودکان پیدا خواهد کرد، گفت: اکنون هفت ساعت برنامه برای کودکان از شبکه‌های مختلف رادیویی پخش می‌شود و هرکدام از این برنامه‌ها به شکل مستقل اهداف خودشان را دنبال می‌کنند، به همین دلیل این برنامه‌ها هدفمند نیستند. این در حالی است که ما بزرگ‌ترین جامعه کودک و نوجوان را در کشورمان داریم. جوامع دیگر که تعداد کودکانشان کمتر است در ارتباط با رادیو کودک سرمایه‌گذاری کرده و به نتایج خوبی هم دست پیدا کردند. من نمی‌دانم چرا برخی معتقدند رادیو جایگاهی بین بچه‌ها ندارد.

نعیمی‌ذاکر تاکید کرد: در عرصه گسترده فناوری رسانه، برنامه‌سازی برای مخاطبان کودک و نوجوان از پیچیدگی و ظرایف خاص برخوردار است. تاثیرپذیری، الگوگیری و انس با رسانه در این گروه سنی به مراتب بیشتر از دیگر اقشار است. کودکان و نوجوانان به سهولت با نقش‌ها، شخصیت‌ها و موقعیت‌ها همذات‌پنداری می‌کنند، می‌آموزند و تجربه کسب می‌کنند.

بخش کودک و نوجوان تبیان


منبع: جوانه های ایرانی

مطالب مرتبط:

کرمانشاه میزبان جشنواره کشوری نمایش عروسکی

برگزاری نشست ترویج کتابخوانی در کتابخانه‌ی کانون پرورش فکری

نمایش‌های کانون پرورش فکری در مناطق زلزله زده

مسابقه نقاشی

راه‌اندازی بخش داستان‌های بچه‌ها (قصه گویان کوچک)

هدیه روز کتاب و کتابخوانی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.