تبیان، دستیار زندگی
محمد ابراهیم محمدی با اعلام برنامه های سال آینده مدارس در بحث سرود و نمایش گفت: سعی داریم با اهدای کارت پاسداشت و معرفی برترین های هنری به دانشگاه فرهنگیان مربی های آزموده برای مدارس تربیت کنیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جایگاه سرود و نمایش در مدارس ارتقا خواهد یافت

110 نمایش از متون درسی انتخاب شدند

جایگاه سرود و نمایش در مدارس ارتقا خواهد یافت/ 110 نمایش از متون درسی انتخاب شدند


محمد ابراهیم محمدی با اعلام برنامه های سال آینده مدارس در بحث سرود و نمایش گفت: سعی داریم با اهدای کارت پاسداشت و معرفی برترین های هنری به دانشگاه فرهنگیان مربی های آزموده برای مدارس تربیت کنیم.


محمد ابراهیم محمدی دبیر كل فرهنگی، هنری وزارت آموزش و پرورش ، در پاسخ به این سوال که سرود و نمایش در مدارس به چه جایگاهی خواهد رسید؛گفت: در بحث سرود در سال آینده در مدارس کشور چند اولویت داریم که براساس اولویت های سه گانه خواهد بود و سیاست گذاری ما مبتنی بر برنامه است و سعی داریم سرود همگانی به شکلی ترویجی در مدارس اجرا شود که در این طرح دانش آموزان دست کم دانش آموزان با 4 سرود ملی، ارزشی، انقلابی و ... آشنا می شوند.

محمدی در ادامه توضیح داد: سرودهای انقلابی مربوط به دهه مبارک فجر و سرود های مربوط به آمدن امام و مراسم مربوط به چشن انقلاب و سرودها و آواهای همگانی و تعدادی که از قبل در برنامه مدارس وجود داشته روال قبل خود را دنبال می کنند.

از میان برنامه های اجراشده توسط دانش آموزان تعداد 1350 نفر در هرمنطقه انتخاب می شوند که به مرحله داوری می رسند و در بحث سرودهای ملی از برترین های کشور تجلیل می شود.

وی با بیان اینکه سرودهای مربوط به آوای مدرسه از محتوای متون کتب درسی دانش آموزان انتخاب می شود اعلام کرد: از میان برنامه های اجراشده توسط دانش آموزان تعداد 1350 نفر در هرمنطقه انتخاب می شوند که به مرحله داوری می رسند و در بحث سرودهای ملی از برترین های کشور تجلیل می شود.

وی اذعان داشت: تولیدات هر منطقه در کشور، حاوی دارایی و میراث آن منطقه است و انتظار داریم برای سال آتی در مدارس بیش از 730 سرود در بخش تولید داشته باشیم که از مناطق و شهرستانها و بخش های مختلف کشوری ویترینی تهیه می شود که حاوی ثروت و دارایی آن منطقه در بحث گویش و پوشش و ارزشهای بوم آن منطقه است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: در اولویت دیگری سرود معناگرا خواهیم داشت که موضوعاتی با محوریت امام زمان، اهل بیت، مادر، معلم و ... به شکل موضوعی در مدارس اجرا می شوند و موضوعات مشخص شده، به مناطق و مدارس ارجاع داده شده است.

وی با بیان اینکه سرودهای تولیدی در مجله صوتی به چاپ خواهند رسید ادامه داد سعی داریم که همین سرودهای تولیدی دانش آموزان در آینده در مدارس مورد استفاده قرارگیرد و برای نشاط بخش کردن مدارس از فراورده هایی آوایی خود دانش آموزان استفاده کنیم.

در اولویت دیگری سرود معناگرا خواهیم داشت که موضوعاتی با محوریت امام زمان، اهل بیت، مادر، معلم و ... به شکل موضوعی در مدارس اجرا می شوند و موضوعات مشخص شده، به مناطق و مدارس ارجاع داده شده است.

وی با اعلام اینکه در بحث سرود منع قانونی نداریم افزود: استانها می توانند سرود های خود را در سالن ها و پارک ها به اجرا در آورند.

محمدی افزود: در بحث نمایش در سال آینده 110 نمایش آماده تولید است که از متون درسی انتخاب شده است.

وی با تصریح اینکه در تولید نمایش نامه به دبیرخانه ها فراخوان دادیم گفت: اولویت اول ما پایه محور یا کتاب محور است یعنی نمایش نامه ها از متون درسی انتخاب شود.

محمدی خاطرنشان کرد: اولویت دوم و سوم ما نمایش های موضوعی و مفهومی یا به عبارتی انقلابی و محلی هستند که نمایش نامه هایی که در اولویت سوم قراردارند باید دارای میراث بومی و منطقه ای باشد.

وی در ادامه با اعلام اینکه ان شاء الله بتوانیم زنگ فیلم را در برنامه درسی مدارس بگنجانیم افزود: زنگ فیلم به کلاس و معلم فرصت تنفس می دهد و درواقع باعث شده ایم آموزه های نظری را برای دانش آموزان تسهیل و تعمیق کنیم.

دبیر كل فرهنگی، هنری وزارت آموزش و پرورش گفت: سعی داریم در بحث نمایش نامه مباحث فاخر و برتر ملی را به صحنه بیاوریم و مقرر شده که دراین خصوص فروش بلیط نیز داشته باشیم.

وی در خاتمه با بیان این كه برترین‌های هنر دانش‌آموزی بدون کنکور وارد دانشگاه فرهنگیان می شوند گفت: مقدمات آن انجام شده و مذاکرات با وزارت ارشاد در بخش هنری صورت گرفته و سعی داریم بستری فراهم شود تا برترین‌های هنر دانش‌آموزی به دانشگاه فرهنگیان معرفی شود تا با بتوانیم مربیان متخصص در این حوزه تربیت کنیم که در مدارس آماده خدمت شوند.

محمدی با ابراز اینکه کارت پاسداشت در اختیار تمامی دانش‌آموزان برتر هنری قرار می دهیم تا بتوانند از تمام نگارخانه‌ها و نمایشگاه‌ها به‌صورت رایگان استفاده کنند ادامه داد: امید است باهمت مضاعف كلیه همكاران و كارشناسان فرهنگی و هنری شهرستان ها و مناطق استان در سالهای آینده شاهد رشد بیش از بیش در بحث پرورش علاوه بر آموزش كشور باشیم و  پرورش را به معنای کلمه به اجرا درآوریم و به یک ضرورت و بایستگی تبدیل کنیم و تلاش می کنیم به جای کلاس و کتاب، هنر را در پرورش دانش آموزان به اجرا درآوریم.


منبع :خبرگزاری پانا

بخش سفیران تبیان