تبیان، دستیار زندگی
تاریخ داربی پر است از شادی، غم و اتفاقات تلخ و شیرین لحظات و خاطراتی که در 75 داربی گذشته رقم خورد که برای همیشه در تاریخ فوتبال این مملکت ثبت و ضبط شده است گل هایی که زده شد، گل هایی که زده نشد، دعواهایی که رخ داد، اشتباهاتی که داور انجام داد و گل هایی ک
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حسرت های بزرگ در دل مردان بزرگ دربی


تاریخ دربی پر است از شادی، غم و اتفاقات تلخ و شیرین لحظات و خاطراتی که در 75 دربی گذشته رقم خورد که برای همیشه در تاریخ فوتبال این مملکت ثبت و ضبط شده است گل هایی که زده شد، گل هایی که زده نشد، دعواهایی که رخ داد، اشتباهاتی که داور انجام داد و گل هایی که خوردند، همگی باعث شده تا برخی از استقلالی ها و پرسپولیسی ها حسرت هایی از دربی در دل داشته باشند.
آن ها که فرصت داشتند نام خود را در کتاب نقش اول هایی دربی ثبت کنند، اما این فرصت را از دست دادند. آن ها که می خواستند برنده باشند یا گلزنی در این بازی بزرگ را تجربه کنند و حالا به خاطر از دست رفتن این موقعیت حسرت می خورند.

امیر قلعه نویی
قلعه نویی

پنالتی اش هم سوخت

امیر قلعه نویی در دربی های زیادی حضور داشت، اما هیچ وقت موفق به گلزنی در این بازی ها نشد ژنرال حتی یک بار این فرصت را به دست آورد تا از روی نقطه پنالتی دروازه پرسپولیس را باز کند، اما ضربه بسپار بد او به آرامی در دستان وحید قلیچ جا گرفت. دروازه بان پرسپولیس بعدها گفت در آن صحنه چطور شیطنت کرده و توپ را در چاله ای که پر از آب بود قرار دادتا امیر نتواند ضربه خوبی بزند!

علیرضا منصوریان

علی منصور گل نزد

علیرضا منصوریان در سال 73 به استقلال آمد و پدیده آبی پوشان پایتخت شد. علی منصور دوران اوج خود را در لیگ های خارجی سپری کرد، اما در دربی هایی که حضور داشت موفق به باز کردن دروازه پرسپولیس نشد تا یکی از حسرت به دل های دربی لقب بگیرد منصوریان که تا پایان لیگ هفتم حرفه ای در استقلال بود، پس از آن بدون سابقه گلزنی به رقیب سنتی برای همیشه فوتبال را کنار گذاشت.

پاشازاده

گل مردود

مهدی پاشازاده دیگر کاپیتان استقلال هم با وجود اینکه مدافع گلزن بود، نامش در لیست گلزنان دربی دیده نمی شود البته پاشازاده یک بار دروازه پرسپولیس را با ضربه سرباز کرد، اما داور این گل را مردود اعلام کرد. در آن زمان کارشناسان داوری رای به سالم بودن گل و اشتباه داور خارجی در مردود دانستن گل دادند. پاشازاده به این دو دلیل در لیست حسرت به دل های دربی قرار می گیرد.

علیرضا منصوریان در سال 73 به استقلال آمد و پدیده آبی پوشان پایتخت شد. علی منصور دوران اوج خود را در لیگ های خارجی سپری کرد، اما در دربی هایی که حضور داشت موفق به باز کردن دروازه پرسپولیس نشد تا یکی از حسرت به دل های دربی لقب بگیرد منصوریان که تا پایان لیگ هفتم حرفه ای در استقلال بود، پس از آن بدون سابقه گلزنی به رقیب سنتی برای همیشه فوتبال را کنار گذاشت

طالب لو

کریم رکوردش را سوزاند

وحید طالب لو از رکورداران نباختن در دربی بود، اما رکورد سه بار نباختن او در آخرین دربی و در آخرین دقایق مسابقه با شوت سرکش کریم باقری شکسته شد، آن هم روی جاگیری اشتباه خود وحید! شاید طالب لو فکر نمی کرد کریم از آن فاصله چنان شوت استادانه را روانه دروازه اش کند. به هر حال هر رکودی یک روز شکسته می شود و این بار  قرعه به نام وحید افتاد.

مظلومی

پرویز مظلومی

سوبله چوبله، لوله شد

پرویز مظلومی در دربی رکورد جالب چهار برد متوالی را از خود به جا گذاشته است، اما شکست در آخرین دربی، آن هم در شرایطی که 2 بر صفر جلو برد، حسرت بزرگی را بر دل سر مربی پیشین استقلال گذاشت. اگر این شکست حتی با مساوی عوض می شد، آن وقت پرویز خان کارنامه ای از خودش به جا می گذاشت که مربی مانند قلعه نویی هم کیلومترها با آن فاصله داشت اما این شکست به گفته خود مظلومی از حسرت های بزرگ فوتبالی اش است.

ناصر حجازی

دربی را نبرد که نبرد

مرحوم حجازی مربی محبوب و کارنامه داری در استقلال بود فتح لیگ آزادگان سال 76 و نایب قهرمانی در جام باشگاهای آسیا مرحوم حجازی را به عنوان مربی در تاریخ باشگاه استقلال جاودانه کرده است اما یکی از حسرت های بزرگ او نبردن در دربی هاست مرحوم حجازی در طول سال هایی که سرمربی استقلال بود نتیجه ای بهتر از تساوی و باخت برابر حریف سنتی به دست نیاورد ناصر خان در لیگ نهم حرفه ای این شانس را داشت که دربی را از تیم آماده قرمز ببرد اماهر بار محسن مانع او شد.

حمید استیلی در قامت سرمربی پرسپولی در دربی ها یک بار بازنده بزرگ بود. او در دو دربی که سرمربی سرخ پوشان پایتخت بود دو شکست متوالی 2 بر صفر و 3 بر صفر را برابر پرویز مظلومی متحمل شد

پرویز برومند

نباید می زد

پرویز برومند هم در لیست حسرت به دل های دربی قرار می گیرد البته نه به خاطر اینکه چند بار پیاپی از مهدی هاشمی نسب گل خورد و دربی را واگذار کرد. او سابقه بردن در دربی ها را هم دارد اما موضوعی که باعث می شود در این لیست قرار بگیرد مشتی بود که به صورت پایان رافت زد که با دو سال محرومیت رو به رو شد تا زندگی ورزشی و شخصی اش دچار بحران شود. پرویز از این اتفاقی که در دربی افتاد به عنوان تلخ ترین خاطره دوران ورزشی خود یاد می کند.

صمد مرفاوی

گل زده اما نبرده

صمد مرفاوی هر چند به عنوان بازیکن مربی سابقه بردن و حتی گل زدن به پرسپولیس را دارد اما در کسوت سرمربی برابر حریف دیرینه یک ناکام بزرگ است. آقا صمد در چهاردربی سرمربی استقلال بوده و در این چهار بازی دو باخت را برای استقلال رقم زد در واقع نیمی از بردهای پرسپولیس در لیگ برتر در دوران سرمربیگری مرفاوی به دست آمده است! البته شاید در آینده مرفاوی دوباره این فرصت را پیدا کند که در قامت سرمربی استقلال حریف سنتی را شکست دهد.

علی دایی
دایی

کلکسیونش ناقص است

آقای گل جهان در کارنامه ورزشی خود یک خلا بزرگ دارد در سابقه علی دایی گلزنی به استقلال دیده نمی شود او نه تنها در دربی هایی که حضور داشت بلکه در پیراهن تیم های بانک تجارت، سایپا و صبا هم موفق به باز کردن دروازه آبی پوشان پایتخت شد! به این ترتیب باید نام او را در لیست حسرت به دلان دربی قرار داد مهاجمی که به چلسی و آ. ث میلان گل زد در باز کردن دروازه استقلال یک ناکام بزرگ بود.

حمید استیلی

رکورد بد باختن

حمید استیلی در قامت سرمربی پرسپولی در دربی ها یک بار بازنده بزرگ بود. او در دو دربی که سرمربی سرخ پوشان پایتخت بود دو شکست متوالی 2 بر صفر و 3 بر صفر را برابر پرویز مظلومی متحمل شد. به این ترتیب در اردوگاه پرسپولیس حمید استیلی در لیست  حسرت به دل های دربی قرار می گیرد شاید استیلی هم در آینده این فرصت را پیدا کند که به عنوان سرمربی باز هم دربی را تجربه کند و ببرد اما تا آن زمان حسرت خواهد خورد.

رضا شاهرودی

پاس داد گل نزد

رضا شاهرودی چپ پای محبوب و توانایی پرسپولیس هم هرگز تجربه گلزنی در دربی را به دست نیاورد. مدافع- هافبک چپ پرسپولیس از کسانی بود که در دربی ها از شانس های گلزنی به شمار می رفت اما شاهرودی هرگز این پیش بینی ها را محقق نکرد و در دربی پایش به گلزنی باز نشد خود او در آخرین اظهار نظرش اعلام کرد که هنوز حسرت گل نزدن در دربی را می خورد.

محمد نوری

حسرت گل سالم

نوری در دربی 69 به درستی دروازه محمد محمدی را باز کرد اما کمک داور به اشتباه پرچم را به نشانه آفساید بالا برد تا گل هافبک پرسپولیس بسوزد در همان دربی و در دقایق آخر فرهاد مجیدی گل معروف خود را با عبور از شیث رضایی وارد دروازه پرسپولیس کرد. این گل و شکست یاران نوری در دربی سرآغاز شکست های سریالی پرسپولیس شد در پنج، شش بازی بعدی هم نوری دیگر موفق به باز کردن دروازه استقلال نشد.

فرشاد پیوس

کاشته خداحافظی خراب شد

فرشاد پیوس در سال 76 برای همیشه از فوتبال و دنیای بازیگری خداحافظی کرد او دربی که در این سال برگزار شد را به عنوان بازی خداحافظی برگزید فرشاد آقای گل در 10 دقیقه ای که در میدان بود روی یک ضربه ایستگاهی توپ بسیار خطرناکی را روانه دروازه استقلال کرد اما غلامپور با یک سوپر واکنش آن را به کرنر فرستاد این توپ در آخرین دقایق حضور فرشاد گل نشد تا این حسرت به دل پیوس بماند که در بازی خداحافظی نتوانست دروازه استقلال را باز کند.

بخش ورزشی تبیان