تبیان، دستیار زندگی
روز جمعه خیلی ها چشم به چمن ورزشگاه آزادی می دوزند تا شاهد رقابت دو تیم پرطرفدار پایتخت باشند. این بازی به حدی حساس است که 7بازی دیگر این هفته کاملا تحت تاثیرش قرار دارند. کمتر کسی از سایر بازی ها خبر می گیرد و این در حالی است که خروجی این بازی همان سه ام
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دایی - قلعه نویی؛اولین ملاقات در "دربی"


روز جمعه خیلی ها چشم به چمن ورزشگاه آزادی می دوزند تا شاهد رقابت دو تیم پرطرفدار پایتخت باشند. این بازی به حدی حساس است که 7بازی دیگر این هفته کاملا تحت تاثیرش قرار دارند. کمتر کسی از سایر بازی ها خبر می گیرد و این در حالی است که خروجی این بازی همان سه امتیاز بازی های دیگر است.
قلعه نویی در کنار دایی

هر چه در خصوص کیفیت نازل این دیدار در طول سالهای گذشته نوشته شده در روزهای پیش از آغاز این دیدار به فراموشی سپرده می شود و گویا همه دوست دارند روزی گمشده خود را در این رویارویی پیدا کنند. خیلی از بزرگترها تجربه تماشای بسیاری از ملاقات های سرخابی را داشته اند. برای این بازی نام هایی چون "دربی"، " داربی" ، شهرآورد و ... نهاده شده است اما گمان بر این است که این نام ها هیچکدام پاسخگوی توقعات به وجود آمده نیست. این دیدار برای جوانترها و نوجوانانی که تازه در کوران گرمای آن قرار می گیرند ویژه گی خاصی دارد. اگر برای خیلی ها تطبیق این دیدار با بازی های قبلی در دستور کار قرار می گیرد برای نسل تازه وارد ایران به فوتبال حال و هوای خاص خود را دارد. فشارهای عصبی و حساسیتی که بعضی هواداران در این باره دارند خود فلسفه ای عجیب رقم می زند که هیچگاه در خصوص آن کار کارشناسی به شکل آکادمیک و علمی انجام نشده است. یکی از برجسته ترین اتفاقات بازی 77 رویارویی دو مربی سرشناس و محبوب سرخابی هاست. برای اولین بار دایی و قلعه نویی بازی رودر رو در شهرآورد را تجربه می کنند و از این برایشان حساسیت ها دوچندان است. این دو که گاهی به شکل لفظی به شدت از خجالت هم در می آیند خوشبختانه در روزهایی با هم ملاقات می کنند که روابط حسنه ای دارند و در هفته های اخیر دائما از خوبی های یکدیگر گفته اند. امیر ، دایی را بزرگ فوتبال خطاب کرده و دایی می گوید که امیر را قبول دارد. این همان نکته ای است که در کنار بازی خوب می تواند ملاقات77 را متمایز کند. رفتار دایی و قلعه نویی پیش از شروع بازی می تواند بسیاری از التهاب های موجود را برطرف کند. خواسته این دو از بازیکنان نیز تاثیر فراوانی بر آرامش بازیکنان دارد. این ها توصیه هایی است که می توان قبل از بازی به این دو نفر داشت. اگرچه هر برد و باختی عواقب خاص خود را دارد اما فراموش نکنیم ذهن های بیداری هستند که نقاط قوت و عملکرد خوب تیم و مربی بازنده را فراموش نخواهند کرد و بعدها به آن اشاره می کنند. این امر نشان می دهد برد و باخت همه چیز این ملاقات بزرگ نیست. امیدوارم علی دایی و امیر قلعه نویی به عنوان دو چهره تاثیر گذار در این ملاقات به آنچه که وظیفه شان هست در این دیدار عمل کنند تا فوتبالی زیبا و جوانمردانه رقم بخورد و خاطره ای خوش در اذهان باقی بماند. مصاحبه های پیش از بازی قلعه نویی و دایی حکایت از آشنایی آنها با شرایط و مسئولیت هایشان است. امری که ای کاش تا پایان بازی ادامه یابد و رنگ نبازد.

امیدوارم که جمعه روز پرسپولیس باشد.سرمربی قرمزپوشان درباره تقابلش با امیر قلعه‌نویی که تا کنون شکستی مقابل پرسپولیس نداشته، گفت: اصلا من به این مسائل فکر نمی‌کنم. امیر قلعه‌نویی دوست و همکار من است و من قبولش دارم

دایی: امیر را قبول دارم

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: سرمربی استقلال را قبول دارم اما من به مسائلی مانند رکورد نباختن این مربی در دربی‌ها فکر نمی‌کنم. علی دایی درباره آخرین شرایط پرسپولیس برای دربی 77 گفت: خدا را شکر می‌کنم که با بازگشت مصدومان‌مان همه چیز در آستانه دربی حساس برای ما خوب است. هم تیم خوب تمرین کرده و هم با انگیزه‌ای که دارند خدا را شکر می‌کنم تا الان همه چیز خوب است. وی افزود: انگیزه بچه‌ها برای من بسیار جالب است. خدا را شکر همه چیز خوب است و انشاءالله بچه‌ها در روز بازی بتوانند کیفیت خود را در زمین مسابقه هم نشان دهند.

وی در پاسخ به سوالی که آیا شما در دربی فقط به برد فکر می‌کنید، گفت: مطمئن باشید همین طور است. ما با تمام تمرینات‌مان تمرکز خود را روی 3 امتیاز دربی گذاشته‌ایم. اما لحظه آخر و همه چیز دست آن بالا‌سری است که چه تصمیمی می‌گیرد. یعنی دست خداست. دایی ادامه داد: ما شناخت خوبی از استقلال داریم. به نظرم استقلال هم از ما شناخت کافی دارد و دو تیم خوب همدیگر را می‌شناسند. مطمئن باشید تیمی برنده خواهد شد که با تمرکز در این بازی در زمین مسابقه حاضر شود و با تلاش بیشتر توپ و میدان را در دست بگیرد. امیدوارم که جمعه روز پرسپولیس باشد.سرمربی قرمزپوشان درباره تقابلش با امیر قلعه‌نویی که تا کنون شکستی مقابل پرسپولیس نداشته، گفت: اصلا من به این مسائل فکر نمی‌کنم. امیر قلعه‌نویی دوست و همکار من است و من قبولش دارم.

دایی و قلعه نویی

وی افزود: فوتبال این چیزها در آن معنی نمی‌دهد و من به این مسائل فکر نمی‌کنم. امیرخان دوست و مربی است که برای تیمش زحمت کشیده و انشاءالله باید سعی کنیم که در روز بازی فوتبال قشنگی ببینیم. من هیچ تقابلی با امیرخان ندارم و این بحث‌ها نیز من دنبالش نیستم. دایی درباره هواداران نیز گفت: هر تلاشی که ما می‌کنیم به خاطر رضایت دل هواداران پرسپولیس است. اما قبل از دربی آنها باید این را بدانند که ما تا ثانیه و سوت پایان بازی نیاز به حمایت هواداران از تیم خودشان داریم. در دربی اتفاقات زیاد می‌افتد اما هواداران باید تا انتهای بازی پشت سر تیم خود باشند و این موضوعی بسیار مهم در دربی است.

وی در پایان یادآور شد: ما هم تمام تلاش‌مان را می‌کنیم تا انشاءالله روز جمعه بتوانیم در یک دیدار سخت مقابل تیم خوب استقلال به هدف‌مان برسیم. خوشبختانه از لحاظ روحی و روانی بچه‌ها در شرایط خوبی هستند و با آرامش و تمرکز به بازی روز جمعه فکر می‌کنند. دیگر همه چیز دست خدای بزرگ است.

قلعه‌نویی: در کار خدا دخالت نمی‌کنیم

سرمربی تیم فوتبال استقلال، گفت: به بازیکنانم گفته‌ام برای پرسپولیس کری نخوانند و نمی‌دانم این کارها چرا وارد فوتبال ما شده است. امیر قلعه‌نویی در مورد دربی 77 گفت: دعا می‌کنم بازی خوب و جوانمردانه‌ای را در زمین و سکوها ببینیم. از هواداران استقلال می‌خواهم انرژی خود را روی تشویق تیم خود بگذارند و همچنین به تیم حریف احترام بگذارند.

وی در مورد حساسیت مسابقه عنوان کرد: این بازی حساس است و هرکس می‌گوید حساس نیست، دروغ می‌گوید اما باید به متن بازی پرداخت. ما خودمان را صدرنشین می‌دانیم چرا که کسر آن یک امتیاز غیرقانونی بوده و همانطور که هوشنگ نصیرزاده گفت این قانون در فیفا وجود ندارد. قلعه نویی در مورد شرایط حریف نیز گفت:پرسپولیس برخلاف چند سال گذشته امسال شرایط خوبی دارد و در بالای جدول حاضر است،‌ امیدوارم این مسئله باعث شود دربی زیبایی را مشاهده کنیم. شما ببینید در تمرین ما چقدر هوادار آمده و این نشان می‌دهد که این مسابقه با دیدارهای قبل متفاوت است.

قلعه‌نویی در مورد پیش‌بینی‌اش از این بازی گفت: هیچ بازی قابل پیش‌بینی نیست مخصوصاً دربی که شرایط خاصی دارد ما در کار خدا با پیش‌بینی دخالت نمی‌کنیم. سرمربی استقلال در مورد وضعیت خسرو حیدری گفت: پزشکان تلاش می‌کنند تا او را برسانند

سرمربی استقلال در مورد اینکه هواداران این تیم می‌گویند راضی نیستند که در دربی رفت و برگشت ببازند خاطرنشان کرد: این موضوع هم به خاطر حساسیت زیاد این مسابقه است و نشان می دهد مردم روی این مسابقه حساس هستند. وی در مورد مصدومان تیمش یادآور شد: دو سه مصدوم داریم که پزشکان زحمت می‌کشند تا این بازیکنان را آماده کنند. مطمئناً هاشم بیک‌زاده غایب است اما تلاش می‌کنند تا بقیه را به این بازی برسانند. قلعه‌نویی در ادامه اظهار داشت: از بازیکنانم خواسته‌ام قبل از بازی کری‌خوانی نکنند چرا که این کارها چیپ است و نمی‌دانم چرا در فوتبال ما چنین اقداماتی شود. باید مصاحبه‌ای انجام دهیم که هم شأن تیمی ما و هم شأن حریف حفظ شود. در این چند سال اولین بار است که دو تیم در بالای جدول حضور دارند و امیدوارم بازی زیبایی از آب درآید. قلعه‌نویی در مورد پیش‌بینی‌اش از این بازی گفت: هیچ بازی قابل پیش‌بینی نیست مخصوصاً دربی که شرایط خاصی دارد ما در کار خدا با پیش‌بینی دخالت نمی‌کنیم. سرمربی استقلال در مورد وضعیت خسرو حیدری گفت: پزشکان تلاش می‌کنند تا او را برسانند.

بهمن اسدی

بخش ورزشی تبیان