تبیان، دستیار زندگی
هفتاد و هفتمین دربی پایتخت ایران با قضاوت علیرضا فعانی در ورزشگاه آزادی برگزار شد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حاشیه ها و خواندنی های داربی 77


هفتاد و هفتمین دیدار دو تیم استقلال و پرسپولیس هم مثل دو دیدار قبلی بدون گل به پایان رسید تا تماشاگران ناراضی ورزشگاه را ترک کنند. 


دربی 77

هفتاد و هفتمین دربی پایتخت ایران با قضاوت علیرضا فعانی در ورزشگاه آزادی برگزار شد.

صفر-صفرسرخابی ها به ضررتماشاگر!

پرسپولیس تهران(0) صفر- استقلال تهران(0) صفر

داور: علیرضا فغانی با کمک رضاسخندان ورسول فروغی

اخطار: محسن بنگر(30)،محمد نوری(64)،قاسم دهنوی(72)،رضا حقیقی(74)و پیام صادقیان(86) ازپرسپولیس و مهدی نظری(30) ،پژمان منتظری(75) و محمد قاضی(90)از استقلال

تماشاگر: بیش از یکصد هزارتن

ورزشگاه: آزادی تهران- جمعه 15 شهریور 92-ساعت 50/18

پرسپولیس: نیلسون(3)، محمد خانزاده(3)، جلال حسینی(3)، محسن بنگر(3)، میثم حسینی(3)، محمد نوری(3)کاپیتان، پیام صادقیان(4)، رضا حقیقی(3)، قاسم دهنوی(3)(79- هادی نوروزی)(1)، غلامرضا رضایی(3)(57- محمد رضا خلعتبری)(2) و مهدی سید صالحی(3)

سرمربی : علی دایی

استقلال: مهدی رحمتی(3)کاپیتان، پژمان منتظری(3)، حنیف عمران زاده(3)،امیرحسین صادقی(3)، سیاوش اکبرپور(2)(44- فرهاد مجیدی)()، پژمان نوری(3)، جواد نکونام(3)، آندرانیک تیموریان(3)، جی لوید ساموئل(3)، محمد قاضی(3) ومحمد مهدی نظری(3)(54-آرش برهانی)(2)

سرمربی: امیر قلعه نویی

همان طور که انتظار می رفت دفاع پرتعداد دو تیم کاری کرد که حادثه ها سرنوشت ساز باشد. حادثه که رخ نداد و صفر – صفر دیگری ثبت شد

دربی 77

نگاه کلی

باردیگر ملاقاتی بین دو تیم پرطرفدار رقم خورد تا به این ترتیب چشمان بیشماری نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان نظاره گر این دیدار شود. سرخابی های پایتخت در حالی پا به میدان گذاشتند که کمترین فاصله ممکن را باهم داشتند و همین امر بر حساسیت های بازی می افزود. استقلال با یک امتیاز برتری نسبت به پرسپولیس شرایط بهتری نسبت به رقیب دیرینه اش داشت. اینان که از لحاظ بازیکن مطرح و با تجربه یک سروگردن از رقیب پیش بودن به دلیل نتیجه بد بازی قبل روحیه ای شکننده تر داشتند و در مقابل پرسپولیس که در دیدار قبلی اش با فولاد نتیجه ای عالی گرفته بود با امیدهای فراوان پا این میدان می گذاشت. کرکری های رایج روزهای قبل و حساسیت فراوان هواداران نسبت به نتیجه این دیدار چون همیشه شروع نفسگیر و ادامه محتاطانه را نوید می داد. احتیاطی که با خوردن گل اول از سوی هر تیمی شرایط را کاملا عوض می کرد. با توجه به نتایج دو تیم تا هفته هفتم مشخص بود که آنها تجربه و توان لازم را برای بستن راه های نفوذ حریف را دارا هستند و در این بازی باید امیدوار به خلاقیت های انفرادی و نیز اشتباهات فردی برای عبور توپ از خط دروازه باشیم. تعداد زیاد مدافعان و نیز مهاجمان اندک جدال نابرابری را برای ثبت گل به وجود می آورد و بازی را کسل کننده می کرد. نیمکت نشینی مجیدی و خلعتبری، جدال دایی و قلعه نویی در اولین دربی و نیز غیبت خسروی حیدری و ماهینی از گفتنی های قبل از شروع بازی بود. دیدار با فشار روانی بالا، خشونت، جدیت یاران دو تیم آغاز و ادامه یافت. تجمع در مرکز زمین برای کنترل بر توپ بی حادثه نیمه اول را پشت سر گذشت. در این بین شلیک نوری(30)، ضربه هوایی اکبر پور(35) مثلا در حد حمله بود. در دقیقه38 ارسال تیموریان و ضربه سر نکونام که از کنار تیر گذشت خطرناک ترین حمله بود که با حرکت پا به توپ و بی ثمر صادقیان تا حدودی پاسخ داده شد. نیمه دوم با فرصت خوبی که با تعلل مجیدی از دست داد آغاز شد. در دقیقه 53 ارسال رضایی با ضربه دهنوی به بیرون رفت. در دقیقه 60 روی پاس مجیدی، ساموئل فرصت عالی را از دست داد. دردقیقه 61 صادقیان مدافعان استقلال را به هم ریخت اما دهنوی توپ را به آسمان زد. در دقیقه 69 شلیک از راه دور صادقیان را رحمتی دفع کرد. در این نیمه اگرچه دو تیم بهتر بازی کردند اما خشونت و احتیاط سد راه ارائه یک بازی خوب شد.

حادثه ویژه: همان طور که انتظار می رفت دفاع پرتعداد دو تیم کاری کرد که حادثه ها سرنوشت ساز باشد. حادثه که رخ نداد و صفر – صفر دیگری ثبت شد.

بهترین بازیکن میدان: پیام صادقیان بهترین بازیکن میدان بود و جواد نکونام هم بازیکن اخلاق معرفی شد.

قلعه نویی:پنج موقعیت گل داشتیم

امیر قلعه‌نویی پس از تساوی بدون گل دربی 77 در نشست خبری اظهار داشت: گل نخوردیم و پنج موقعیت گل داشتیم. در مجموع راضی بودیم و کاش این بازی گل داشت و برد و باخت داشت تا مردم راضی باشند و در مجموع بازی بیشتر از اینکه فنی باشد فیزیکی بود. داور می‌توانست یک بازیکن آنها را اخراج کند.

سرمربی آبی‌پوشان در مورد اینکه داور بازی را مدیریت کرد، گفت: در این فصل از داوری ضرر دیده‌ایم و فکر نمی‌کنم این بازی مشکل خاصی داشته باشد. در اهواز هم از داوری ضربه خوردیم و در آسیا هم اگر آن اتفاق رخ می‌داد داور آن بازیکن پرسپولیس را اخراج می‌کرد.

وی در مورد رکوردش برای شکست‌ناپذیری در دربی، گفت: من دنبال رکورد نیستم و دنبال این هستم که تیمم خوب بازی کند و بازیکنان ما خسته‌اند و نه ریکاوری کرده‌اند و نه بدن‌سازی جا دارد از یکی از دوستانم در دبی که چند سکه به ما داد که پیش از بازی به بازیکنان بدهیم تشکر کنیم. از مدیریت هواپیمایی زاگرس هم تشکر می‌کنم که مقداری از پول ساموئل را پرداخت کرد. شرایط خوبی نداریم و می‌خواستیم دو شب قبل از بازی به اردو بیایم که نشد. شرمنده بازیکنان هستم. امسال شرایط مان از زمان مدیریت قریب هم بدتر است و فقط با چند بازیکن تسویه حساب کرده‌ایم و شرایط مالی خوبی نداریم و بازیکنان با این وضعیت تمام تلاش‌شان را انجام می‌دهند.

دایی و قلعه نویی

وی در مورد بهترین بازیکن میدان گفت: بهترین بازیکن هواداران بودند در مجموع از استقلال توقع بیشتر می‌رود در مورد بازیکنان پرسپولیس هم صحبت نمی‌کنم. در نیمه دوم دو موقعیت بالای 80 درصد داشتیم اما آنها این موقعیت رانداشتند در کرنرها هم برتر از حریف بودیم و دایی هم نظر خودش را دارد و نظرش محترم است و همین که نباختیم خودش کلی است. هفته قبل هم باخته بودیم و 10 روز دیگر باید به آسیا برویم و همین که گل نخوردیم و حریف هم موقعیت 60 درصدی گل هم نداشت نشان دادیم در دفاع عملکرد خوبی داشتیم.

دایی: استقلال موقعیت گل چندانی نداشت

علی دایی پس از تساوی بدون گل در دربی 77 در نشست خبری اظهار داشت:  فکر می‌کنم نیمه اول دو تیم بازی ضعیفی را به نمایش گذاشتند اما در نیمه دوم برتر از استقلال بودیم و اگر یک مقدار خودباوری داشتیم  و خوش‌شانس‌تر بودیم می‌توانستیم سه امتیاز را بگیریم و تمام تلاش‌مان را کردیم ولی نتوانستیم گل بزنیم. استقلال موقعیت گل چندانی نداشت. شاید اگر باهوش‌تر بودیم می‌توانستیم پیروز شویم.

دایی در مورد قضاوت داور گفت: هر طور دلش خواست سوت زد. همه سوت‌ها به ضرر ما بود. وقتی به همه کارت زرد می‌دهند بازیکنان محتاط‌تر می‌شوند و همانطور که به بازیکنان ما کارت زرد می‌داد باید به بازیکنان رقیب هم اخطار می‌داد اما این طور نبود. او تلاش می‌کرد بازی را دربیاورد. داور به میثم حسینی حرفی زده که نمی‌توانم بگویم. کاری هم نمی‌توانیم بکنیم چون قاضی میدان نیستیم. از بازیکنانم خواستم کار خودشان را انجام بدهند و به داور احترام بگذارند.

دایی در مورد اینکه گفته بود بازی هجومی به نمایش می‌گذارد، گفت: متاسفانه بیشتر از همه جای دنیا بازی را حساس می‌کنیم و این مسئله روی بازیکنان تاثیر می‌گذارد و برای اینکه تیراژ روزنامه‌های‌مان بالا برود با هر کسی مصاحبه می‌کنیم ولی در هیچ جای دنیا چنین مسئله‌ای نیست. ما به هیچ‌وجه دنبال مساوی نبودیم و قاسم دهنوی را تعویض کردیم و به جای او یک بازیکن هجومی آوردیم اما خدا خواست که بازی مساوی شود.

دایی در مورد خطاهای بازیکنان استقلال گفت: تمام تلاش‌مان این بود که توپ را روی زمین حرکت بدهیم این همه خطا روی بازیکنان ما شد داور چند خطا گرفت؟ خلعتبری را بدون توپ می‌زنند اما همان بازیکن به عنوان بازیکن اخلاق انتخاب می‌شود.  

حسین محمدی

بخش ورزشی تبیان