تبیان، دستیار زندگی
در آستانه برگزاری بازی حساس دو تیم پرسپولیس و استقلال قرار داریم. این بازی روز جمعه این هفته در ورزشگاه آزادی در حالی برگزار می شود که بسیاری ار اتفاقات پیرامون آن تکراری خواهند بود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سرخابی ها برای نباختن بازی می کنند


در آستانه برگزاری بازی حساس دو تیم پرسپولیس و استقلال قرار داریم. این بازی روز جمعه این هفته در ورزشگاه آزادی در حالی برگزار می شود که بسیاری ار اتفاقات پیرامون آن تکراری خواهند بود.
داربی پایتخت

برنده داربی 77 کیست؟ استقلال؟ یا پرسپولیس؟ 

داربی دوباره از راه رسید؛ دیداری که همه‌ی فوتبال ایران که هیچ، بلکه شاید کل فوتبال آسیا هم بدانند از لحاظ فنی چیزی ندارد اما با همه‌ی این پوچی‌ها باز هم مهمترین بازی باشگاهی در آسیاست. وقتی یک طرف استقلال- که این روزها در آسیا آقایی می‌کند- قرار دارد و در طرف دیگر پرسپولیس به عنوان پرتماشاگرترین تیم آسیا، حتما چشم کل فوتبال قاره به تهران خواهد بود، به "دیگ جوشان آزادی". استقلال و پرسپولیس اگرچه به لحاظ فنی با تیم‌های بزرگ دنیا فرسنگ‌ها فاصله دارند اما این خاصیت را دارند که برای یک رویارویی میلیون‌ها نفر را از چند روز قبل سرگرم کنند، هر چند که چند دقیقه پس از سوت پایان بازی همه آنها افسوس می‌خورند از اینکه وقت خود را حرام کرده‌اند!

جمعه شاید از یک منظر داربی 77، خاص‌ترین شهرآورد دو تیم در این چند ساله باشد؛ جایی که شرایط جدولی دو تیم را در کنار هم قرار داده است. هر چند، سالهاست که هواداران پرسپولیس روی خوش ندیده‌اند و در این شش، هفت ساله به غیر از ناکامی چیزی از تیم محبوب‌شان ندیده‌اند، اما نتایجی که پرسپولیس در لیگ جدید گرفته آنها را امیدوار کرده که امسال پس از مدت‌ها تیم‌شان را بالای جدول لیگ ببینند. اختلاف تنها یک امتیاز با استقلال، بهترین شرایطی است که پرسپولیسی‌ها در این چند ساله تجربه کرده‌اند و همین باعث شده اعتماد به نفس بازیکنان و حتی هواداران سرخ هم برای پیروزی در این بازی بیشتر از طرف آبی‌ها باشد، به ویژه اینکه استقلال همیشه مدعی، هفته قبل هم به هم‌نام تازه‌وارد اهوازی‌اش باخته است.

استقلال بدون شک همیشه با امیر قلعه‌نویی یک قهرمان بالقوه است. تیمی که با هدایت پرافتخارترین مربی باشگاهی ایران در این فصل لیگ قهرمانان آسیا هم به خوبی پیشرفته و بعید نیست با همین شرایط به جمع چهار تیم برتر آسیا هم صعود کند.

نقاط قوت آبی‌ها

استقلال بدون شک همیشه با امیر قلعه‌نویی یک قهرمان بالقوه است. تیمی که با هدایت پرافتخارترین مربی باشگاهی ایران در این فصل لیگ قهرمانان آسیا هم به خوبی پیشرفته و بعید نیست با همین شرایط به جمع چهار تیم برتر آسیا هم صعود کند. اگر قرار باشد نقاط قوت آبی‌ها در این فصل لیست شود،‌حتما قلعه‌نویی در صدر این فهرست خواهد بود. قلعه‌نویی در میدان هفتاد و هفتم دو تیم،‌ یک برتری بزرگ نسبت به همه دارد. او تنها فردی است که تا قبل از مصاف جمعه برابر حریف سنتی‌اش هیچگاه  نباخته. دیگر نقطه قوت آبی‌های تهران روحیه‌ای است که این تیم به دلیل نتایج چند سال اخیرش گرفته. قهرمانی در لیگ ایران و صعود به جمع هشت تیم برتر آسیا روحیه‌ی مردان آبی را به قدری بالا برده که رویارویی با آنها برای هر تیمی در آسیا وحشتناک است. به غیر از این‌ها، ترکیب استقلالی‌ها و بودن بازیکنان گران‌بهایی نظیر جواد نکونام، آندرانیک تیموریان، جی‌لوید ساموئل، آرش برهانی، پژمان منتظری و مهدی رحمتی یک آس برنده برای استقلالی‌هاست. از طرف دیگر فرهاد مجیدی هم همیشه می‌تواند یک برگ خوشبختی برای استقلالی‌ها باشد؛ بازیکنی که با وجود سن و سال بالایش در این ماه‌های اخیر همواره برای قلعه‌نویی یک کمک‌رسان بزرگ بوده است.

استقلال - پرسپولیس

نقاط ضعف آبی‌ها

بدون شک،‌مشکل بزرگ استقلال در فصل جدید ضعف عجیب‌شان در خط دفاعی است. اگرچه پژمان منتظری و امیرحسین صادقی با حمایت مهدی رحمتی باید یک دژ نفوذناپذیر را تشکیل بدهند اما آمار ناامیدکننده استقلال و دریافت 9 گل در هفت بازی باعث شده که نگرانی‌های زیادی در بین استقلالی ها برای بازی روز جمعه و مقابله با بازیکنان سرعتی نظیر پیام صادقیان و محمدرضا خلعتبری(در صورت کسب مجوز) وجود داشته باشد. البته شاید غیبت احتمالی امیرحسین صادقی که با مصدومیت روبه‌روست،‌بر دغدغه‌های فکری امیر قلعه‌نویی هم اضافه کند.

پرسپولیس بدون شک پرتماشاگرترین تیم آسیاست و شاید همین مهمترین برتری قرمزها در بازی روز جمعه باشد. پرسپولیسیها که این فصل بیشترین میانگین حضور در ورزشگاه‌ها را داشته‌اند، مطمئنا با روحیه‌ای که به دلیل برد برابر فولاد به دست آورده‌اند، کمک بزرگی به علی دایی و تیمش خواهند کرد.

نقاط قوت قرمزها

پرسپولیس بدون شک پرتماشاگرترین تیم آسیاست و شاید همین مهمترین برتری قرمزها در بازی روز جمعه باشد. پرسپولیسیها که این فصل بیشترین میانگین حضور در ورزشگاه‌ها را داشته‌اند، مطمئنا با روحیه‌ای که به دلیل برد برابر فولاد به دست آورده‌اند، کمک بزرگی به علی دایی و تیمش خواهند کرد. به غیر از این مساله، خط دفاعی مستحکم پرسپولیس را می‌توان بهترین معیار برای قدرتمند بودن قرمزها دانست. پرسپولیس در این فصل در هفت بازی تنها سه گل دریافت کرده و این آماری بی‌نظیر برای دایی و تیمش به حساب می‌آید. نیلسون، بنگر و سید جلال حسینی ترکیبی درست کرده‌اند که هر فوتبالدوست هوادار قرمزی را می‌تواند مطمئن کند که حداقل تیمش برابر حریف سنتی گل دریافت نکند.

نقاط ضعف قرمزها

جوان بودن پرسپولیس شاید بزرگترین مشکل دل نگرانی علی دایی برای بازی روز جمعه باشد؛ شمشیر دو لبه‌ای که در بازی قبلی برای پرسپولیس دردسرساز شد تا دایی یکی از بهترین بازیکنانش،‌امید عالیشاه را برای بازی داربی از دست بدهد. همین جوان بودن پرسپولیس، شاید علی دایی را در دیداری که چشم میلیون‌ها نفر به آن است را با مشکلاتی روبه‌رو کند. به طور حتم رویارویی با استقلال در ورزشگاهی پر از تماشاگر، اعتماد به نفس فراوانی می‌خواهد و البته بازیکنان جوانی نظیر پیام صادقیان هنوز این اتمسفر را درک نکرده‌اند. در کنار جوان بودن پرسپولیس، شاید بتوان یکی دیگر از نقاط ضعف قرمزها را در گلزنی عنوان کرد، جایی که پرسپولیس در هفت هفته تنها هفت گل به ثمر رسانده و سه گل از این هفت گل هم در یک بازی وارد دروازه حریفان شده است. شاید اضافه شدن محمدرضا خلعتبری بتواند دایی را امیدوار کند که تیمش برابر حریف جمعه‌ این ناتوانی را به نقطه قوتش تبدیل کند.

داور، "دوست مجیدی"

از زمانی که دوباره پای داوران ایرانی به داربی‌ها باز شد، بحث انتخاب داوران همیشه جنجال برانگیز بوده اما امسال کمیته داوران بر خلاف رویه سال‌های پیش دو روز قبل از برگزاری بازی داور داربی را معرفی کرد. این بار کمیته داوران به علیرضا فغانی داور بین‌المللی فوتبال ایران این شانس را داده که برای دومین بار شهرآورد تهران را قضاوت کند تا از این طریق بخت خود را برای حضور در جام جهانی 2014 زیادتر کند. البته واکنش‌ها پس از انتخاب فغانی اکثرا مثبت بود و تنها علامت سوال رابطه‌ی نه‌چندان خوب فرهاد مجیدی با فغانی در سال‌های اخیر بوده اکه بیشتر مواقع جنجال‌هایی را ایجاد کرده، به طوری که حتی یک بار مجیدی در اظهارنظری جنجالی فغانی را متهم کرده بود که با او از قدیم "مشکل داشته" است. به هر حال شاید در میان گزینه‌های موجود فغانی منطقی‌ترین انتخاب برای قضاوت در داربی است و حالا داوری او می‌تواند عیار داوران ایران را در یک دیدار حساس و پر تماشاگر به دنیا نشان دهد.

فاتح حسینی

بخش ورزشی تبیان